cnc router yapımı sıfırdan

sakar dede kardeş

100x100 profil demişsin ya.. bildiğimiz kutu profil mi.. eğer buysa malzeme st 37 nin akma dayanımına sahip... benim makinada yaptığım analizde st 37 yeterli gelmiyordu.. üreticiye rica ettik st 52 60 kime çektiniz diye sorduk......dünyaca ünlü isim veremeyeceğim bir treyler üretici ve kamyon tır üreticisine dediler araya iki adam sokarak profilleri hurda gibi parça parça aldım.. bide Aksaray ve sakarya dan gelmesi için uğraşmıştım... Neyse benim makine 1450mm 750mm tabla alanı var topla gövde ağırlığı 3780 kg elektronik pano hariç..köprü ise 1300 kg civarı. tabla 850kg civarı örnek z in toplamı 220kg civarında ve y eksen kızaklarım 35 lik...xde ise 25 lik 3 sira var.. Titreme ölçümü yaptığımızda olması gereken ve istenen değerlerin içinde... bence senin yapamadığın veya düşünmediğin şeylerin sendeki tecrübesi buyken başka birindeki tecrübe farklı olabilmekte...Ki bizim burda bulunma amacımız bu.. birbirimize tecrübelerimizi anlatmak...

Tekrar bu konunun başında dediğim bir sey vardı. oraya dönüyorum...

EMİNPROJE bu dediklerimde sana...
bak 2 3 ayda beklemene gerek kalmadı....sana tarz diyodumya ... Bu tarzla eline geçecek ürün sakardede nin tecrübe ettiği sonuç ve ürünle aynı olacak..belkide daha kötü olacak..hatta benim komsum var vidalı milin hassas olduğuna dahi inancı sıfır.....
Sakardede kardeş herkes senin gibi kendi yaptığı seyin hatasını konuşmaz cok erdemli biriymişşin..bravo

Ama tekrar diyorum her işin bir tarzı var bu işin tarzıda bu değil...EĞER Bu tarzla yapılırsa iyi sonuçlar alınmıyor...BENİM NEDEMEK İSTEDİĞİMİ BİRAZ OLSUN ANLADIN MI EMİNPROJE...

bakın yurt dısındaki forumlara adamlarda cok şeyler yapılıyor... bizdekilere sor.... ilk cevabı para var abi onlarda... yok kardeşim hiç bir farkımız yok...her şey aynı... ne fark var biliyomusunuz..işe proje olarak bakıp plan yapıp konuşulan ve doğru gösterilen şeye kulak verip o yolda ilerliyorlar...paraları olmasa dahi.. planlara sadıklar..ve gerekirse bunun için plan yapıyorlar ayran gönüllü değiller.. örnek mdf den tabla olmaz diyo ve nedenlerini açıklıyo... karşi taraf ok diyo.. 3 ay sonra bakıyosun resim eklemiş sigma profil almış... aldığıda toplasan 5 metre ....altına not düşmüş biraz para biriktirdim bunları aldım diye... yani hedefe sadık kalmak planlamak çok önemli..Bize bak herkes... s....nin kendi yönünde...baba ben yaptım oldu diyo... forumumuza bak görsel hiç bişi yok neden sadece konuşuyoruz...tarz bu...

Bakın bizim forumlara yardımlaşma webde kalmış durumda bazen klavyeye bile basmaya eriniyoruz...kim bişi yazıp yardımcı oluyorsa ona koşuyoruz.. daha cok bilenler var susuyo...veya bilenler diyoki böyle yapma... bakıyosun inadına gidiyo ne yapıcan... sonra sorun yasadığında da ilk o kişiye koşuyo..yurt dışında genci yaşlisi yılda en az 2 kez buluşuyolar veya ortak atölyeleri var... veya birbirlerine hasetle kinle tavranmıyolar... ortak projeleri var..bizde yok sen ticaritini yapıyosun yok sunu satıyosun yok su surda bu kadar. gibi gibi...Bunlar benim gördüklerim..

EN ÖNEMLİ ŞEYİ YAZIYORUM BENCE BU önemli...

BİRİ BİLDİĞİ BİLGİYİ KARŞI TARAFTA DA EN AZ ONUN KADAR BİLDİĞİNİ DÜŞÜNEREK AÇIKLAREKN VEYA ACIKLAMAZKEN . sen daha bu seviyeye gelmemişsin hadi git öğrende gel derken yabancılarda BİLDİĞİ BİLGİYİ KARŞIDAKİNE İLETİRKEN KARŞI TARAFIN BİLMEYECEĞİNİ DÜŞÜNEREK HAREKET EDİYO..BİLDİĞİ SEYİ BAŞKASININ BİLMEYECEĞİNİ DÜŞÜNEREK ANLATIYIORLAR....
Mesela burda yeni üye bi konu acıyo bişi soruyo... ilk düşünce yeni bu ... ilk cevap forumu yala yut...okumadın galiba forumu..

aga bu adam nasıl okusun konuyu..bu adam daha evden cıkarken 3 kulfu bi elam okumuyo.. koskoca siteyimi okuyacak.. veya mach 3 kullanımı için bişi soruyo...bende bilmiyorum. mach 3 konusu var okumadın mı... cevap bu şekilde .. ben 2 kez okudum .. mach 3 kullanımı dışında herşey var. Gazı gelen bişi yazmış... karmakarışık kullanımın dışında herşey var...Şimdi konu şu ben CNC denen makinayı alet edevatida seviyorum..sevdiğim için okuyorum. ama adamın derdi,,,sorununu gidermek sadece ..yani cnc yi sevmek zorunda değil sadece sıkıntısını gidermek istiyor.. ama sorun giderebileceği konuların hepsi iç içe karışık..sonra yurt dışındaki forumlardaki gibi iddalı başarlı işler çıkmıyor...

Mesela suan ki konu....Yanlış anlama emin proje amacım seni kırmak değil..
cnc roter sıfırdan yapım...foruma giren bu konu başlığı ile okumaya başlayacak ilk düşüncesi sıfırında gerisinden bir başlangıç olmuş...

İnşallah yazdıkalrımla kimseyi kırmamışımdır.. herkese saygılar sevgiler..

Çcnc işleme yada dornlarda pek sıkıntım olnaz 3 yıldır prof kesim yapıyorm ahsap degil ama reklamcıyım hergun en az 2saat kesim yaparm küçükten en ucuz şekilde yapmalıyım ki eksileri artıları göreym daha snra cnc de tüm aksamları ve gövdeyi özel olarak arkadaslarnda dedigi gbi tasarlamam gerek.
Suan en masrafsz sekilde çalışmasını göreym yeter güç vs öbemli degil gövde ahşap bi kaç proje topladm sagsan soldan eger olrsa kızaklaara arabalara bile gerek kalmayack dediğim gbi öğrenme aşaması minumum maliyet prof yaparken bi 5 ila 7 bin arası harcayabilirim. Öğrenmemdeki en büyük amaç bana lazer cncde lazım ne kadr çabk çözersem o kadr iyi makinalarn ikisinin toplam maliyeti 13 ila 15 bn arası cıkacak gbi hyırlısı bakalm

Rocco doğru demişşim ben 1aydır arastırıyorm forumda 2 3 haftadr ciddi gördüğüm konuları dçtek tek okudum burada yasadgm yrrdede bu işlerle ugrasanlar var ya basına gecip 3 5 ay okuya okuya öğrenecegm yada tek kalemde burada merak ettklerimi sorup cavap alarak 1ayda ypmak
Ama bn burada grdm ki kşmse tam blgi paylaşmıyor sadece üstün körü gerçi hep böyle bizde eee şimdi baska bi arkdas geliyor iş yerine bn nasl ahşap işlenmeai gerektgni hızları flan öğretyorm hepsini patrun dior öğretme tamm o haklı aynı yerde kndi işine taş koydurmamk için uğraşıyor peki buradakilerin amaç ne? Neyse varsa kesim tasarm konusunda yardm isteyen vector isteyen elimden geldiğince yardmcı olurum

...Mesela burda yeni üye bi konu acıyo bişi soruyo... ilk düşünce yeni bu ... ilk cevap forumu yala yut...okumadın galiba forumu..

... Gazı gelen bişi yazmış... karmakarışık kullanımın dışında herşey var...Şimdi konu şu ben CNC denen makinayı alet edevatida seviyorum..sevdiğim için okuyorum. ama adamın derdi,,,sorununu gidermek sadece ..yani cnc yi sevmek zorunda değil sadece sıkıntısını gidermek istiyor.. ama sorun giderebileceği konuların hepsi iç içe karışık..sonra yurt dışındaki forumlardaki gibi iddalı başarlı işler çıkmıyor...

..İnşallah yazdıkalrımla kimseyi kırmamışımdır.. herkese saygılar sevgiler..

@rocco216 , yazdığın 20-30 satırda bile kendini anında tekzip etmişsin.
Her foruma giren sorar mach3 nasıl kullanılır ayarları nasıl yapacam ...???

Hımm yeni gelmiş hemen yardım edelim yazalım .
Yarın biri daha , mach3 ün ayrı olmadı napcam ???
Hımmm kolay agam şöyle ... şöyle yapcan...

Sonra ağlayacaksın forum çöplük oldu.. üüüü ....

Ayrıca bu bölümde diğer bölümlerden kat kat fazla görsel paylaşım var , diğer forumlardan da.

Talaşlı imalat makine mühendisliğinde başlı başına bir daldır.
Kütüphaneler dolusu yazılsa bitmez.
Benzer şekilde makine tasarımı da öyle.
Kullanılan alet edevatlar da öyle...
Bunlar öyle sırayla filan anlatılmaz.
Forumlarda birinin ihtiyacı olur sorar bilen varsa cevaplar , tartışılır karşı fikirler olur vs..
Yazılı ortam zordur , ya yaptıklarımızdan ya da anlattıklarımızı gösteren videolardan ekler veririz.
Sonuçta okuyanlar kendilerine göre bir şeyler alırlar.

Hee bir sorun milyon defa yazılmışken biri tekrar sorduğunda sen tekrar cevaplayacaksan cevapla sorun yok.
Bunun için adı forum.
Sorana forumu oku demek , bu konu buralarda yazıldı ..çözüldü ..demektir.
Korkutma milleti , okumak yılları ayları almaz.
Defalarca görülmüştür ki bu gün bir şey sorar yarın bir başka öbürsü gün bir başka ...halbuki okurken her aşamada karşısına çıkacak daha bilemediği bir çok sorunun cevabını da öğrenecek.

Çöplük diye adlandırdığın forumda şöyle yazılara da denk gelmedin mi ?
Foruma üye oldum baktım paylaşımlar var okumaya ve notlar almaya başladım , sonra malzemelerimi aldım ve montajımı yaptım düğmeye bastığımda kırk yıllık usta yapmış gibi çalışınca sevindim , teşekkür ederim...

Sadece mach3 başlığını mı okudun ? gerisini de oku.
O hayran kaldığın yabancı forumlarda bile bulamayacağın anlatımlar çözümler göreceksin.

İçerisinde bilgi olduktan sonra ne yazılırsa yazılsın kırılmayız memnun oluruz.
Hele ki yazılanları anlatılanları anlayıp yararlananlar olursa.

Her neyse her haliyle forum işte ...

Yabancı forumlarda en çok neyi seviyorsunuz arkadaşlar? Ben en çok kullandıkları dili seviyorum. Konuşma dilinden bahsetmiyorum ama. Yazım dilinden bahsediyorum. Dili İngilizce olan hiç bir forumda dandik yazı göremezsiniz. Cillop gibi yazıyorlar. Kelimeleri inci gibi döküyorlar. Noktası virgülü yerli yerindedir. Cümleleri nerede başlar, nerede biter anlarsınız. İnsanın okudukça okuyası gelir. Keramet nerede bilmiyorum ama dillerine çok saygılılar. Bunları yazarken aklımdan geçen forumlar makine ve CNC forumları olduğu için üyelerinin neredeyse hepsi bizim gibi usta/çırak/meraklı sınıfında. Belki pek azı ileri veya orta düzey dil eğitimi almıştır ama hiç farketmez. Alan da aynı yazıyor almayan da.

Konu sahibi arkadaş kusura bakma. Yerli forumlarda yabancı forum lafı açılınca aklıma hep bu gelir. Dertlenirim.

Bende tertip ve düzenlerine , hiç acele etmeden yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemelerine bayılıyorum.Ben çok aceleci hemen bitsin tarzına sahip biriyim.Fakat kendimi dizginlemeye ve yavaş yavaş ilerleme konusunu ciddiye almaya başladım son zamanlarda.

Valla togitogi bnmde düşüncem ince işçilikti ama baksana konunun kahveden frkı kalma kndm öğrenip kndm yapmak en iyisi yabancı sitelere bakarz bakarlar gelecektki arkadaslar admin konu p.. Oldu kitlermism çöpee

konu niye çöpe atılsın şimdi ??
insanlar burada fikirlerini söylüyor