CNC Otomosyon sistemleri içerisinde çalıştırma

eray demir

Üye
Merhaba değerli forum üyeleri; cnc tezgahlarimizi otomosyon sistemleri icerisinde kullanabilir miyiz? Yani sabit bi parça gcode nu belli zaman dilimlerinde calistirabilir miyiz ? Kartezyen robot parcayi koyuyor isleniyor, islenen parcayi robot alip kenara koyuyor sonra tekrar yeni işlenecek parcayi yerlestiriyor ayni gcode la tekrar isleniyor gibi. Bu konu hakkinda bilgi paylasimlariniz icin teşekkür ederim.

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Tabiki yapabilirsiniz.
CNC tezgahınızı ve robotunuzun başına bir adam dikerek(adam = işlemci) gayet basit bir uygulamadır.
İşin zor kısmı ise bu sistemleri çalıştıran programlara API yazılmasıdır.
Siz bilgisayarınızdan bu bileşenlerin tümüne yazabiliyorsanız api sorununuz yok demektir.
Sadece bir arayüz yazmanız yeterli olacaktır.
CNC ve robotu networke bağlamanız gerekir.
Ondan sonra oluşabilecek tüm terslikleri hesap edip bir eylem planı oluşturmanız gerekir.
Yazılım dile ve rfc bilginiz az ise başarmanız çok zordur....

Cnc kontrol ünitesi ile yapılabilir. Siemens 840d ile buna benzer bir işlem gördüm. CNC istenen konuma gelince, daha önceden tanımlanmış m kodunu görüyor ve m kodu işini yapınca cnc kaldığı yerden devam ediyor.

Bildiğim kadarı ile yazıyorum, yanlışım varsa ustalarım düzeltir inşallah,
G kodunda parça işlemi bittikten sonra m ile başlayan kodu görünce plc ye girişi aktif oluyor o giriş aktif olunca kapı açılacak, bor yağı kapanacak, ayna açılacak gibi işlemler yapılıyor, Robot parçayı alıp magazine koyacak, hma parçayı takacak ve plc ye tekrar giriş yapacak şeklinde gibi bir senaryo herhalde.
Kolay gelsin.

robot işini bitirdikten sonra 1 tane çıkışı aktif ederse cnc start alıp parçayı işler. cnc işlemini bitirdikten sonra da 1 tane çıkışı aktif ederse robot parçayı tezgahtan alır. eğer mach3 kullanıyorsan bu işi makro ile basitçe yapabilirsin. daha önce böyle bir makro paylaşmıştık. sitede biraz ararsan bulabilirsiniz.

robot işini bitirdikten sonra 1 tane çıkışı aktif ederse cnc start alıp parçayı işler. cnc işlemini bitirdikten sonra da 1 tane çıkışı aktif ederse robot parçayı tezgahtan alır. eğer mach3 kullanıyorsan bu işi makro ile basitçe yapabilirsin. daha önce böyle bir makro paylaşmıştık. sitede biraz ararsan bulabilirsiniz.

Sayın @mustafatemel_5885 verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.evet mach3 kullanıyorum.robot derken aslında y ve z eksenlerinde step motorlarla çalışan bir sistem düşünüyorum.atıyorum 1-3sn aralığında y nin A noktasına git.3-6sn aralığında z B noktasına git (vantuz parçayı tutacak). 6-9sn aralığında z yukarı kaldıracak parcayı. 9-10sn aralığında y ekseni tezgahın üzerine getirecek.10-13sn aralıgında z aşağı inip vantuz parcayı tezgaha bırakacak. 13sn-10dk arası mach3 gcode u işleyecek....böyle bir döngüsü olacak yani. Bu bahsettiğiniz makroyla bu şekilde step motorlara zaman ve adım sayısı ayarıda yapabilir miyiz acaba ?
İşin açığı balık yemek yerine oltaya iğne nasıl bağlanır? ın peşindeyim.Profesyonel anlamda robot yapmak değilde bu tür sistemler nasıl çalışır ne tür yazılımlar kullanılır nasıl yazılır bunları öğrenmek amacım.Vereceğiniz değerli bilgiler ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Sayın @mustafatemel_5885 verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.evet mach3 kullanıyorum.robot derken aslında y ve z eksenlerinde step motorlarla çalışan bir sistem düşünüyorum.atıyorum 1-3sn aralığında y nin A noktasına git.3-6sn aralığında z B noktasına git (vantuz parçayı tutacak). 6-9sn aralığında z yukarı kaldıracak parcayı. 9-10sn aralığında y ekseni tezgahın üzerine getirecek.10-13sn aralıgında z aşağı inip vantuz parcayı tezgaha bırakacak. 13sn-10dk arası mach3 gcode u işleyecek....böyle bir döngüsü olacak yani. Bu bahsettiğiniz makroyla bu şekilde step motorlara zaman ve adım sayısı ayarıda yapabilir miyiz acaba ?
İşin açığı balık yemek yerine oltaya iğne nasıl bağlanır? ın peşindeyim.Profesyonel anlamda robot yapmak değilde bu tür sistemler nasıl çalışır ne tür yazılımlar kullanılır nasıl yazılır bunları öğrenmek amacım.Vereceğiniz değerli bilgiler ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
[MENTION=218180]ramerturk[/MENTION] Abi senide bekleriz konuya :)

Hadi fazla bekletmeyelim. :D

Öncelikle eğer robot için makinanın varolan eksenleri ve kontrolü kullanılacaksa iş kolay. Sürelerlede iligili fazla bir sıkıntı olmaz. Çünkü mach3 bir işi bitirmeden diğerine geçmeyecektir, dolayısıyla parçayı koymadan işlemeye başlamayacaktır. Bu nedenlede yukarda sözü edilen sürelerin fazla bir önemi kalmıyor sanırım.

Yapılacak şey basit bir makro yazarak bu işi halletmek. Ancak gerçekten düzgün çalışan bir sistem planlamak isteniyorsa hatalara ve bu hataların oluşması durumunda yapılacak işlemlere ilişkin önce bir algoritma hazırlanmalı ve buna göre makro tasarlanmalıdır.

Kısaca yazılacak makro,
1-İşlenecek parçayı al,
2-belirlenen yere koy,
3-İşlemeye başla,
4-İşleme bitince parçayı bitmiş işler sepetine at.
5-1. adıma geri dön.

Makro yazmak aslında kolay ancak burda dikkat edilmesi gereken hata oluştuğunda sistemin nasıl hareket etmesi gerektiğini söylemek. Diğer bir zorlukda parçaların hep aynı şekilde konulacağını ayarlamak. Oluşacak talaştan vs. bu düzenin etkilenmesini önlemek.

Hadi fazla bekletmeyelim. :D

Öncelikle eğer robot için makinanın varolan eksenleri ve kontrolü kullanılacaksa iş kolay. Sürelerlede iligili fazla bir sıkıntı olmaz. Çünkü mach3 bir işi bitirmeden diğerine geçmeyecektir, dolayısıyla parçayı koymadan işlemeye başlamayacaktır. Bu nedenlede yukarda sözü edilen sürelerin fazla bir önemi kalmıyor sanırım.

Yapılacak şey basit bir makro yazarak bu işi halletmek. Ancak gerçekten düzgün çalışan bir sistem planlamak isteniyorsa hatalara ve bu hataların oluşması durumunda yapılacak işlemlere ilişkin önce bir algoritma hazırlanmalı ve buna göre makro tasarlanmalıdır.

Kısaca yazılacak makro,
1-İşlenecek parçayı al,
2-belirlenen yere koy,
3-İşlemeye başla,
4-İşleme bitince parçayı bitmiş işler sepetine at.
5-1. adıma geri dön.

Makro yazmak aslında kolay ancak burda dikkat edilmesi gereken hata oluştuğunda sistemin nasıl hareket etmesi gerektiğini söylemek. Diğer bir zorlukda parçaların hep aynı şekilde konulacağını ayarlamak. Oluşacak talaştan vs. bu düzenin etkilenmesini önlemek.

Vay Abim benim bee :D Yine yetiştin imdadıma :D makinanın eksenlerini kullanmak hiç aklıma gelmemişti :D Yalnız abi vantuz için splindle nin yanında bi yer ayarlarım sorun olmaz da üst üste 10 tane parça duruyo kenarda.1.sini aldı işledi koydu kenara...2.yi alırken z nin biraz daha aşağı inmesi gerekiyo yani her seferde biraz daha aşağı inecek..kenara koyarkende aynı mantık geçerli..bunu da mı kodlarla yaparız nasıl olur orayı canlandıramadım??

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri