cnc dönüşümünde gijon kullanılması.

askinaslan

Katılımcı Üye
arkadaşlar benim garajda hobi maksatlı kullandığım bir masaüstü freze vardı sieg x3 model bunu bir heves ile hadi cnc ye çevirelim dedik bilyalı miller kontrol kartı step motor falan o zaman bilmiyorduk komple motorları ve kontrol kartı panoyu falan bir firmadan aldım ama motorlar bayağı küçük imiş 57bhh82 2.2 nm nema 23 motorlar bizim frezede bira küçük kaldı gibi. freze linktekinin aynısı.

şimdi bu frezedeki yanlış seçimlerimi motor kart vs. (tb6560 4 axis lpt kart) benim tornayı cnc çevirmek için kullanmak ve frezeye daha proff. bir sistem kurmak. tornada linkdeki torna

https://www.google.com.tr/search?q=...AUIBygC&biw=1366&bih=589#imgrc=BzEnGt4enY1iuM:

şimdi bu tornanın eksen hareketleri m15 x 1.5 mm gijon ile çalışıyor bunları iptal edip bilyalı mile çevirirsem bu defa parça üzerine diş açabilmem için spindel hız kontrollü bir kart falan derken masraf çok yükseliyor benim amacım frezedeki sistemi tornaya kullanmak ve frezeye yeni motorlar ve kontrol kartı almak.

tereddüt ettiğim nokta bu gijonları hareket sisteminde kullanırsam benim torna ne kadar hassas çalışabilir. zira boşluklar sürtünme vs. bilyalı mile nazaran çok fazla. eğer olmaz ise bu işten vaz geçeceğim yok yeterince hasas olur derseniz bismillah diyip başlayacağım.

kullanılan gijonu bilemiyorum ama zamanında şöyle bir şey yapmıştım belki fikir verebilir sana,

mdf cen bir cnc yapmıştım.
vidalı mil yerine daha uygun bir çözüm buldum dediğin gibi gijon.
m8 çapında standart bir gijon aldım ama gijonu çelik olarak seçtim. yamukluğuna özellikle dikkat etmek lazım.
birde gijona delrinden somun yaptım. 7mm delip m8 kılavuz açtım elde.
gerçekten süper boşluksuz bir sistem olmuştu. tabiki makine hareketini epey yavaşlatıyor hatvesinden dolayı ama vidalı mil ile yapacağım işin aynısını yapıyordum.

Delrinden somun yapabilirsin.
delrini araştır

kullanılan gijonu bilemiyorum ama zamanında şöyle bir şey yapmıştım belki fikir verebilir sana,

mdf cen bir cnc yapmıştım.
vidalı mil yerine daha uygun bir çözüm buldum dediğin gibi gijon.
m8 çapında standart bir gijon aldım ama gijonu çelik olarak seçtim. yamukluğuna özellikle dikkat etmek lazım.
birde gijona delrinden somun yaptım. 7mm delip m8 kılavuz açtım elde.
gerçekten süper boşluksuz bir sistem olmuştu. tabiki makine hareketini epey yavaşlatıyor hatvesinden dolayı ama vidalı mil ile yapacağım işin aynısını yapıyordum.

Delrinden somun yapabilirsin.
delrini araştır
Delrin yerine kızıl metalden yapsam daha iyi olmaz mı? Aslında delrin dediğiniz gibi hem daha kolay hemde sürtünme az olur. Sistemde hıza pek ihtiyaç yok gibi zaten küçük pasolar vereceğimiz için zaman problem değil nede olsa hobi maksatlı

o zaman kesinlikle delrin kullan madem hız çok fazla olmayacak böylelikle sürtünme de az olur.

Piyasadaki vidalı mil ;)

Bunun adı gijon muymuş. Daha neler gelecek başıma.

10102019135129.png

bunun ingilizce ismi jackscrew

dansöz rulman mı acaba ??
oynak rulmanlara dana gözü, sarhoş rulman dendiğini duymuştum.
hatta setscrew a setuskur diyen de vardı. :D

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri