Civalı Kontaktör Nedir?

canovar

Üye
Merhabalar,
Civalı kontaktör ne işe yarar neden kullanılır bilgi verebilirseniz sevinirim.

Projemde kontaktörün bağlı olduğu gövde belli bir açıyla(15 derece olabilir) eğildiğinde kontakları otomatik olarak çekmesini istiyorum. civalı kontaktör herhangi bir açıyı algılama kabiliyetine sahip midir ? Teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Civalı Sensörde istediğimiz açıyı ayarlıyabiliyormuyuz yoksa kendisinin çalıştığı belli bir açı var mı?
Not: Tam olarak yapmak istediğim, civalı sensör belli bir açıyla eğildiği zaman devreyi kapatıp dc motoru çalıştırarak kremayar dişlisini döndürmesi
Teşekkürler.

Biraz araştır kardeşim. Resimde gördüğün şeyin ayarı falan olabilirmi... Sen kaç derece açı ile monte edersen öyle iş görür. Olay Civanın iki ucu birleştirmesinden ibaret...
civali-sensor-yapalim

Buhar kazanlarının, su sevıyesini kontrol eden, cam tüp içinde cıvalı kontakları vardır. Kazan malzemesı satan işyerlerinde, kazan seviye şalteri dıye arayın.(FANTİNİ vs.)içindekı kontaklara bakın ayar yapmanız mümkün olabilir.

Biraz araştır kardeşim. Resimde gördüğün şeyin ayarı falan olabilirmi... Sen kaç derece açı ile monte edersen öyle iş görür. Olay Civanın iki ucu birleştirmesinden ibaret...
civali-sensor-yapalim
Bilgi için teşekkürler. Siz cevap yazmadan önce zaten verdiğiniz siteyi saat 22.22'de forumun sensörler bölümüne konu açmıştım, araştırmıyor değilim elimden geldiğince araştırıyorum. Açtığım ilgili konu : https://www.kontrolkalemi.com/forum/sensorler-and-algilayicilar/66403-civali-sensor-kullanimi.html

Takıldığım nokta ise bu sitede verilmiş olan 4 adet civalı sensörle yapılmış devre ile DC motor arasında nasıl bir devre kurmam gerektiği, picmi kullanmam gerekiyor? DC motor 12V ile çalışıyor ve aldığı akıma göre ( 6-10A) devri artıyor.

Yapmak istediğim mümkün olduğunca küçük elemanlar kullanarak DC motoru sürmek. Tamamen elektronik olarak yapmam mümkünmüdür çünkü az yer kaplamasını istiyorum kontaktör kullanınca çok yer kaplıayacağını düşünüyorum.

Yardımlarınız için çok teşekkürler. :)

Not: Projemde, rüzgarŞemsiyeyi belli bir açıyla eğdiği zaman, DC motor çalışarak kremayar dişliği döndürüp şemsiyeyi kapatacak, açmak istediğimdede bir butona basılıp otomatik açılacak.

yanlışlıkla aynı mesajı 2 defa attım pardon.

Son düzenleme:
Kardeş DC motorların devirleri uygulanan gerilimle azaltılıp artırılabilir. 6-10 Amperden kastın nedir...
Civalı sensör ile motoru süreceğin elemana kumanda edebilirsin. Devir ayarı yapman neden gerekli ve hangi durumlarda hızlanıp yavaşlaması gerekiyor. Kullanacağın motor kaç kW...? Detaylı bilgi verirsen daha fazla kişi yardımcı olacaktır...

Devir ayarı yapmam gerekmiyor. Maksimum devirde çalışsa yeterli benim için. Motorun özelliklerini iblmiyorum sadece 12V'da çalıştığını biliyorum. Güç kaynağına alışıp çalışmıymu diye bağladığımızda. 12v gerilim verrip, Diğer değeri(ben akım sanıordum oda gerilim herhalde) arttırınca 6 da az 10 çok dönüyordu.

motorun üzerinde yazanlar:
30016
303721.18

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular