ceza yiyen bir firma hakkında

akif34

Üye
bugün otomasyoncu ustamızla birlikte bir firmaya gittik.firma bu ay kapasitif cezaya girmiş.dediklerine göre üretim kapasitelerini yani çalışan makina sayıları düşürmüşler.röle üzerinde cosq 0,7-0,75 civarındaydı ve sayaç üzerindeki kapasitif ledi hızlı bir şekilde yanıp sönüyordu.bunun üzerine ustamız 2-3 kondansatörü devre dışı bıraktı,sayaçtaki led yavaşladı ancak cosq çok da yükselmedi.firma sahibine de günlük şekilde değer almasını ve h.sonu tekrar gözden geçireceğimizi söyledik.sayaçtan okuduğum kadarıyla her faz yaklaşık 30A çekiyordu.tüm bu bilgiler ışığında bu firmanın cezaya girmesini nasıl engelleyebiliriz.
umarım anlatabilmişimdir:)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bugün otomasyoncu ustamızla birlikte bir firmaya gittik.firma bu ay kapasitif cezaya girmiş.dediklerine göre üretim kapasitelerini yani çalışan makina sayıları düşürmüşler.röle üzerinde cosq 0,7-0,75 civarındaydı ve sayaç üzerindeki kapasitif ledi hızlı bir şekilde yanıp sönüyordu.bunun üzerine ustamız 2-3 kondansatörü devre dışı bıraktı,sayaçtaki led yavaşladı ancak cosq çok da yükselmedi.firma sahibine de günlük şekilde değer almasını ve h.sonu tekrar gözden geçireceğimizi söyledik.sayaçtan okuduğum kadarıyla her faz yaklaşık 30A çekiyordu.tüm bu bilgiler ışığında bu firmanın cezaya girmesini nasıl engelleyebiliriz.
umarım anlatabilmişimdir:)

akım trafosu değerini ve kademe güçlerinizi belirtin, röle markanızı belirtin. Güç düştü diye sistemden kademe iptal etmek çözüm değildir iptal etmenize gerek yoktur çünkü röle zaten o kademeleri almayacaktır. Önemli olan kademe güçlerini düşürmektir.

Ek olarak ;
Sistemdeki tüm kademeleri veya RG rölesinin enerjisini kestikten sonra sayacın halen kapasitif yazıp yazmadığını gözlemleyiniz...
Sistemdeki sabit kondansatör varmı ?Kontrol ediniz...

eger akım trafosu yuksek bi degerdeyse akım trafosunu degerini düşürüp kademeleri yeniden ayarlaman gerekecek birde fazlar arası yük dengesini kontrol etmeni tavsiye ederim kondansatör sıralamasını 1,5 - 2,5-2,5-5- diye küçükten başlarsan daha faydalı olur diye düşünüyorum. kapasitiften kurtulmak için bir reaktifi yükseltmek pek çözüm degil.faturada hangisi fazla cezaya girmişse o kesiliyor çünkü.

bence sabit kondosatör varmi bi bak varsa kac kvar lik rg nin kademelerinide kondasatörleri en kücügünden büyüge dogru sıralayin en kücük kondasatörü 1 nolu kademeye digerlerinide sırala

buranın sözleşme gücü 25kW,kondansatör toplamı 20kVAr.bu bana yüksek geldi sanki.kompanzasyon konusunda bilgim sınırlı ve ustalarımızla işlere gidip öğrenmeye çalışıyorum.sabit kondansatör var mı bilmiyorum bu cuma tekrar gideceğim o zaman bakayım.temelde böyle bir sorunda yapılması gereken nedir? yani üretiminni düşüren bir firmanın kompanzasyon sisteminde ne gibi bir revize yapılması gerekir? tüm cevaplar için teşekkür ederim...

ben sızın yerınızde olsam su ıkı yontemı ızlerdım.sıstemde mevcut olan cıhazların guclerını vede motor ıseler uzerlerındekı cos fi degerlerını kaydederdım.daha sonra hesaplamayla bulmaya calısırdım.
ıkıncısı devreye bır cosfimetre baglar sıstemın cos degerını okurdum.
ama en onemlı olan vede benım en cok basvurdugum yontemlerden bırısı ıse
sıstemdekı tum yuklerı kapatıp yuklerı sıra ıle devreye alıp kompanzede kondansator alınma durumunu kontrol etmektır.eger kondansatorlerde yanlıs dızılım varsa kı cogunlukla kapasatıf sorunları bundandır.cok kolayca yakalanabılıyor.ornegın sız bırıncı gruba 5 kvar kondansator koymussunuz.fakat o anda bır tas motoru devreye gırıyor vede bu 1kvar kondansator ıstıyor.sıstem hemen 5 devreye alıyor vede fazla gelıncede sıstem cevabı yavassa devreden cıkasıya kadar kapasatıf yazıyor.
kısaca sıstemde kondansator degerlerını bolmenız vede ıyı sıralamanız gerekır

buranın sözleşme gücü 25kW,kondansatör toplamı 20kVAr.bu bana yüksek geldi sanki.kompanzasyon konusunda bilgim sınırlı ve ustalarımızla işlere gidip öğrenmeye çalışıyorum.sabit kondansatör var mı bilmiyorum bu cuma tekrar gideceğim o zaman bakayım.temelde böyle bir sorunda yapılması gereken nedir? yani üretiminni düşüren bir firmanın kompanzasyon sisteminde ne gibi bir revize yapılması gerekir? tüm cevaplar için teşekkür ederim...

Tesisle ilgili ne kadar detay verirseniz probleminize o denli çabuk çözüm bulunacaktır. Akım trafosu değeri,röle markası, mümkünse sayaç endeksleri, dengesiz yüklenme var mı? Kademe güçleri neler? monofaze grup var mı? verdiğiniz bilgilerle probleminize çözüm niteleğinde cevap vermek mümkün değil. Verilen cevaplar olasılıklardan öteye gitmez.

genel olarak izleyeceğiniz yol yeniden kompanzasyon hesabı yapmak. fabrikada kalan yükü hesaplayın. cos fi yi kaçtan kaça yükseltecekseniz buna karar verin. gerekli kompanzasyon yükünü bulun. kondansatör güçleriyle kıyaslayın. eğer uygun değilse kondansatörleri revize edin.
bu arada akım trafonuzun uygun olup olmadığına bakın.
bazı kondansatörleri iptal etmek çözüm değil.

Tesisle ilgili ne kadar detay verirseniz probleminize o denli çabuk çözüm bulunacaktır. Akım trafosu değeri,röle markası, mümkünse sayaç endeksleri, dengesiz yüklenme var mı? Kademe güçleri neler? monofaze grup var mı? verdiğiniz bilgilerle probleminize çözüm niteleğinde cevap vermek mümkün değil. Verilen cevaplar olasılıklardan öteye gitmez.

bunlarla ilgili doneleri firmaya bir dahaki gidişimde temin edeceğim.ama cevaplardan anladığım kadarıyla kondansatör eksiltmek işe yarar bir durum değil.sistemin mevcut durumuyla tekrar değerlenirmek ve yeni bir sistem tasarlamak gerekiyor.hem akım trafosu,hem kondansatör güçleriyle ilgili revizeler...şu anki cosq değeri bu röle üzerindeki okuduğum değer olmuyor mu? tüm kompanzeyi durdurarak ayrı bir cosq metre mi bağlamak icab ediyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,208
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri