Bu Yeşil Sıvının Adını Bilen Var mı ?

hlyahkan

Paylaşımcı üye
15022014040.jpg

Bu sıvıyı yağlı kirli oksitli bölgelere sürdükten sonra pisliği yüzeye çıkarıyor. Sürülen bölge lehimi emiyor bunu sürmeden lehim tutturamıyorum (Çelik tel lehimliyorum) . Tele boru geçiriliyor bu sıvıyı sürüyorum lehimi içine çekiyor vakumluyormuş gibi. Bu sıvıyı Almanyadan alıyoruz adı asit diye geçiyor fakat ne asiti çözemedim aradım taradım hiçbiryerde bulamadım :)

Lehimi yaptıktan sonra asiti temizlemek gerekiyor temizlenmediği zaman teli zayıflatıyor çürütüyor.

Bu sıvının adını bilen varmı ? :)

Selamun Aleyküm
Uzmanı olmayarak ve de gerekli inceleme ile yeteri bilgiyi elde etmemiş olarak fikir vermesi açısından;
Hidroklorik asit içine çinko parçaları atılarak çinko-klorür (lehim suyu)) elde edildiği.
Metalleri eriten asit;

Alüminyuma etkimeyip demiri eriten nitrik asit(HNO3)
Metallerle etkileşen Sülfürik(H2SO4), hidroklorik(HCl) asitler,
bakır ve gümüş nitrik asit
Altın ve gümüş 3:1 oranında HCl-HNO3(hidroklorik- konsantre nitrik) (karışım aqua regia isminde)
Yeteri kadar incelemediğimiz konuda kimyanın geniş sahası incelenebilir.
Başarılar..

Çok teşekkür ederim biraz araştırayım

Rice ederiz..
Her ne kadar cevap temel olarak bulunabilse de geliştirme yönünden yapılan modifiyeler-eklemeler de araştırılabilir.
Araştırma vb bilginin buradan paylaşılması izleyenler için de faydalı olur..
Hürmetler sunarız, Hayırlı akşamlar

eskiden turşu ve peynir tenekelerine lehim yapan ustalardan gördüm tuz ruhunun içine çinko pil lerin dışından atıp fokurtar sonra onu lehim yapılacak yere sürerdi .TEmiz lehim olurdu şimdi bende kullanıyorum pil lehimlerken süper temizliyor ve lehimi tutmasını sağlıyor .H2SO4+ZN birde teneker eskilerin dediği adı boraks bu da kaynak yaparken çok etkili

Biraz araştırdım gerçekten tuz ruhu ve çinkonun karışımından oluşan birşeymiş :) zaten lehim yaparken tuz ruhu kokusu alıyordum ama neden benim sıvı yeşil acaba bakır falan olabilir. Teşekkür ederim arkadaşlar hayırlı akşamlar

Hidroklorik asit halk arasında tuz ruhu, nitrik asit(HNO3) kezzap
Cabir bin Hayyan ın ismini anmış olalım.
Tuz ruhu nun zehirli bir madde olduğu, dokulara büyük tahribat verdiği,solunum sistemine zararlar verdiği gibi bilgileri üst düzey güvenlik önlemlerinin alınmasını da hatırlatarak iletelim.

Son düzenleme:
How To Make Acid Flux & Solder Sheet Metal/Magnetic Stainless

Bu arada Hidroflorik asidin(HF) de cam ile etkileştiğini aktaralım.

Cam ile farklı bir deneme

Hayırlı akşamlar

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri