bu trafo neden yanmaz

emodiyator

Profesyonel Üye
selam arkadaşlar sistemimizde 63 KVA bir trafomuz var trafo da sürekli aşırı yükden dolayı sigortalar atmakda gündüz vakdi yaptığım ölçümlerde fazlar 91-120-125 amper akım çekiyor anlamadığım trafo etiketinde nominal akım 91 amper yazıyor hesabını yaptığımızda trafomuzun gücünün sınırında ve bazende aşdığını görüyoruz bu trafo köy trafosu ve enerji alan abone sayısı yüzden fazla yaklaşık 30 tane de sokak lambası var anlamadığım nokta şu 2-3 aydır sürekli aşırı akım çekilmesine rağmen nominal akımının 91 amper olan bu trafo neden yanmıyor trafolarda normal çalışma akımın nekadar üzerinden akım çekilinebilinir bunun sınırı nedir

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
derdin ne senin trafonun yanmasımı yanmıyor ve işini yapıyor
bunu neden sorguluyorsun.

yok yanması sonucunda en çok eziyeti görecek insanlardan biri benim yanmasını istememde sürekli aşırı akım da trafo ne kadar dayanır bunun maksimum sınırı nedir bunu sorgulamamın nedeni onarımlı bazı trafoları değiştiriyoruz nominal akımının aştığı zaman kısa sürede yanıyor ilk mesajımda bahsettiğim trafo bayağı eski kafamda soru işaretleri uyandırdı

trafoyu sağlam yapmışlar kesitleri büyük tutmuşlar daha ne istiyorsun
fakat şu var ki. belki trafonda gaz çıkışı var ayrıca ısınma. bunları tespit etmeniz lazım. yani mesela ısınma devamlı varsa bir gün patlayabilir :)

bir yanlislik var nominalde bence
64kva diyorsun bu 50 kw a denk gelir 380 lik guc formulunden maksimum 164 A cekilebilir..yani sikinti yok bence

bir yanlislik var nominalde bence
64kva diyorsun bu 50 kw a denk gelir 380 lik guc formulunden maksimum 164 A cekilebilir..yani sikinti yok bence

Sn. kepetto yanlışlığın nerede olduğunu açıklarsanız bizde aydınlanırız herhalde özel güç bir güç hesabı formülünüz var 50kw dan nasıl 164 Amper çekildiğini anlamakda güçlük çekiyoruz üstelik ben 64 KVA demedim 63KVA eski tip trafo dedim ben hesabımı açıklayayım kafanızdaki soru işaretlerini gidereyim

63 KVA = 63000 VA 63000x0.9540= 60102/220= 273 Amper (3fazın toplam akımı)

273/3= 91 Amper(1 fazın nominal akımı) bu formülü istediğiniz trafoya uygulayın etiket değerindeki nominal akımı bulursunuz
yada 63000/220= 286 amper trafo kayıpları ortalama %5 civarıdır 286 amperin %5 ini düşerisiniz 286-%5=14.3 286-14.3=271.7 amper(3fazın toplam akımı ) 271/3=90 Amper(1 fazın nominal akımı)
artı hiçbir şekilde 50KW yük 164 amper nominal akım çekmez hesabınızı kontrol edin tekrar
umarım açıklayıcı olmuştur

Son düzenleme:
pardon 50kw güç üreten trafo,jeneratör 164 amper akım veremez diyecektim yanlış oldu 50 kw güç üreten bir elektirik makinasının 164 amper nominal akımın olması demek veriminin yüzde yüzün üzerinde olması demektirki buda mümkün değildir

Son düzenleme:
yanliz bir saniye arkadaslar yanlssa lutfen tekrar duzeltin
p=u x I x cosq 64kva=51kw
51000=380*I*0.8 burdan akimi 164 buldum yanlisim nerde sen gorunur guc formulunu kullanmisin cidden yanlisimi bana bir anlatin..acil bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri