bu parca nerde kullanılır

i.sinaplı

Katılımcı Üye
qEZ55W.jpg

Merhaba arkadaşlar gecen atelyede elime böyle bir warttli direnç geçit 2kademeli olctugum
sonuç 1.devdevre 28 kohm
2.devrede 38k
Resimdeki gibi baştaki uc la sondaki uc koprulu bu nerde kullanılır bilgisi olan varmı

Bu bildiğim kadarıyla wattlı direnç değil köprü diyot. Görebildiğim kadarıyla 4 ucu var. 2 AC giriş 2 DC çıkış verir. Yüksek amper doğrulttuğu için alüminyum kanatları var. Üzerindeki ısıyı bu kanatlar vasıtası ile atıyor.

Genelde yüksek güçlü akü veya akü parkı şarjında kullanılır. Geçenlerde bir markette kullanılan akülü transpalet şarj aletinin içini gördüm orada bu diyotların aynısından kullanılmıştı.

Selenyum tam köprü redresör.Benim gibi dinazorlar bu tip elektr(on)ik devreleri görgü bakımından bilir Siz gençlerin bilmemesi gayet normal.Bu teknolojik ortamda kullanılmasının bir avantajı yok gibi.

Selenyumun kullanılmasından daha az önceki, bakır-bakır küpri oksit çiftli,daha az verimli,ama işe de yarayan,aküyü ayni silisyum,selenyumlu doğrultucu gibi şarj edip de doldurabilen, tıpkı üst resimdeki gibi bir doğrultucuyu, Edirne'deyken (Üniversitede öğrenciyken) "Mutlu akü bayii/şarj dükkanı" ortak olan,sürekli hobi olarak akü satın aldığım bir yerde,çok samimi olduğum akücü bunları (Redresörünün kapağını açıp) bana gösterirken çok iyi görmüştüm.

Hatta bu akücünün tam dalga/yarım dalga doğrultma ile ilgili yeterli bilgisi,bunları bu yolla şarj ederken sadece pratik yoldan yapabilme becerisi olup,pek de teorisi olmadığından,elektrik endüstri meslek kitaplarındaki bazı yarım dalga/tam dalga doğrultma elektrik şemalarını kağıda çizip kendisine vermemi çok rica etmişti,o yıllarda.Yani 1983-1984 arasındaki meşhur 80'li olan yıllarda.Kolay gelsin.

Selenyumun kullanılmasından daha az önceki, bakır-bakır küpri oksit çiftli,daha az verimli,ama işe de yarayan,aküyü ayni silisyum,selenyumlu doğrultucu gibi şarj edip de doldurabilen, tıpkı üst resimdeki gibi bir doğrultucuyu, Edirne'deyken (Üniversitede öğrenciyken) "Mutlu akü bayii/şarj dükkanı" ortak olan,sürekli hobi olarak akü satın aldığım bir yerde,çok samimi olduğum akücü bunları (Redresörünün kapağını açıp) bana gösterirken çok iyi görmüştüm.

Hatta bu akücünün tam dalga/yarım dalga doğrultma ile ilgili yeterli bilgisi,bunları bu yolla şarj ederken sadece pratik yoldan yapabilme becerisi olup,pek de teorisi olmadığından,elektrik endüstri meslek kitaplarındaki bazı yarım dalga/tam dalga doğrultma elektrik şemalarını kağıda çizip kendisine vermemi çok rica etmişti,o yıllarda.Yani 1983-1984 arasındaki meşhur 80'li olan yıllarda.Kolay gelsin.
Buradan yaşınıza ulaşabiliyoruz sayın binbaşı. Bahsettiğiniz yıllarda ben yeni doğmuştum. Saygılarımla.:)

Yukarıdaki resmi google görselden resim olarak tersten koyarak asıl yayınlandığı sitedeki resmine tam ulaşmak istedim,ancak çok ilgisiz 2 site karşıma çıktı,resim kaynağına ulaşma denemem başarısız oldu yani,bir sonuç olarak.Belki bu şekilde deneyenler de benim gibi ayni sonuçla karşılaşmış olabilir.Kolay gelsin.

Buraya resim ekleyemedigim için uplad
ettim telefondan zor oluyor ölçü aletiyle diyot kademesinde ölçüm yaptım bana diyot gibi sonuç vermedi ölçüm sonucu parçanın üzerinde rumuz kod da yok olsaydı datashetine b akacaktim olmadı buraya yazdık şimdi bu köprü diyot kaç amper dir @binbaşı bey baştaki uc la sondaki uc köprülü o nasıl oluyor peki

Buraya resim ekleyemedigim için uplad
ettim telefondan zor oluyor ölçü aletiyle diyot kademesinde ölçüm yaptım bana diyot gibi sonuç vermedi ölçüm sonucu parçanın üzerinde rumuz kod da yok olsaydı datashetine b akacaktim olmadı buraya yazdık şimdi bu köprü diyot kaç amper dir @binbaşı bey baştaki uc la sondaki uc köprülü o nasıl oluyor peki
Selenium diode yazıp görsellere göz at kendin gör.

Bu kadar soğutuculu kanatçık takıldığına göre amper çıkış değeri sn .Serkan_48'in de işaret edebildiği gibi oldukça yüksek olmalıdır.Forklift transpalet akülerinin genel (Grup) şarjında kullanıldığı için bu akülerin amper-saat kapasite değerinin en az 1/10'u kadar da olmalıdır bu amper çıkış değeri diye düşünüyorum,eğer yalnızca tek bir forkliftin aküsünü şarj ediyorsa bu amper değeri çok daha düşük, ama forklift grupları şeklinde ediyorsa çok daha yüksek olmalıdır.Akülerin amper-saat kapasite değerini şu anda tam net olarak bilemediğim için kesin rakamlar vermem biraz zordur.

35 amperlik bildiğimiz tek fazlı köprü diyotlardan 35 ampere çok yakın büyük amperlerin o anda çekildiğinde alüminyum bir soğutucunun bağlanmasındaki gibi,üzerinde yer alan bu kadar kanatçıkla, bunun kat kat fazla amper değerlerinin neden olduğu atık ısı (Bozulmaması için,sürekli çalışması için) uzaklaştırılmaya da çalışılacaktır,bunu baz alıp da düşünürsek eğer.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
Teşekkürler değerli ustalarim yorumlarınız için

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri