Bu Ne Motoru?

cabbarmahoovic ' Alıntı:
arkadaşlar bu motorun aynısı bende war. ve bu motoru PID kontrolör ile kontrol etmem gerekiyor. bu konu hakkında bilgi sahibi kişi sayısı neredeyse yok denecek kadar az. bana yardımcı olabilecek arkadaş war mı.
warsa çok sevinirim
şimdiden teşekkürler

arkadaşlar PID ile bilgisi olan hiç kimse yokmu? encoder dijital çıkış verdiği için, PID de analog çalıştığı için çok büyük bi sorun oluşuturuyor. bi fikri olan yok mu hiç

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
dme34be50g-108 dc doğru akım motoru üzerinde 5 giriş var iki ayrı kablo(siyah-kırmızı)besleme ucları diğer geriye kalan kablolarda encoder yani devrini görebilmeni sağlıyor.
ama burdan devrini görebilirsin rpmsini göremezsin yani sen onları kulanmasanda olabilir.

Slm beyler bu motor encoderli servo motor yani bildiğimiz 12v dc motor a pozizyonlama yapabilmemiz için encoder koymuşlar ve redüktör kısmıda çok güzel bende kullanıyorum bu motoru yani 5 ucunun olması 2 tanesi endüvi ,3 taneside encoder beslemesi be puls çıkışı için .

Arkadaşlar benim elimde de şöyle bir motor var, çalışma mantığı aynı galiba, ancak nasıl kullanabilirim bilemedim.

Beyaz kablonun içerisinde ikitane daha kablo var,
bunlardan birisi yeşil diğeri pembe,
mavi kablo ucu kesilmiş boşta,
siyah -
sarı +

relüktörlü ve motorun arkasında takosu bu tip motorlar geneklde tekstil aletleri bu tip motoralrı kullanıyoralr

ewt bende çözemedim:S servo motor kadar guclu.ayrıca motora enerji wermediğiniz sürece,elinizle motoru döndürmeniz imkansız.bu da dc motor olmadığını da kanıtlıor,ayrıcaca 5 uçlu dc motor görmedim zaten :S[ elinizdekı motor ozel yapım pıyasada bulunmayan bı tıp motor ve reduktor dedıgımız sısteme benseyen bı devır dusurucu sısteme sahıp
dıger uclar ise encoder (devır hızını okuma amaclı)

Arkadaşlar benim elimde de şöyle bir motor var, çalışma mantığı aynı galiba, ancak nasıl kullanabilirim bilemedim.

Beyaz kablonun içerisinde ikitane daha kablo var,
bunlardan birisi yeşil diğeri pembe,
mavi kablo ucu kesilmiş boşta,
siyah -
sarı +
Arkadaşım.
Bu motor araba cam silecek motorudur. 12 v.dc. ile çalışır. 2 ayrı hızda çalışırlar. Ama şu an hangi kablo ile kaç devir çalışır buna cevap veremiyorum.
12 v. bir akü ile deneme yanılma ile bulabilirsin.

Arkadaşım.
Bu motor araba cam silecek motorudur. 12 v.dc. ile çalışır. 2 ayrı hızda çalışırlar. Ama şu an hangi kablo ile kaç devir çalışır buna cevap veremiyorum.
12 v. bir akü ile deneme yanılma ile bulabilirsin.

Motoru 12v ile çalıştırdım, ancak enkoder bilgisini daha doğrusu tur bilgisini nasıl alacağımdan tam emin değilim. Beyaz kablo içerisindeki iki kabloyu ölçü aletinin kısa devre moduna aldım ve ölçüm yaptım, burada motor dönerken iki kablo sürekli kısa devre gösteriyor, taki tur tamamladığında kısa devre 1 sn gibi bir sürede gidiyor sonra tekrar kısa devre oluyor, şöyle anlatmak gerekirse,

Motor dönerken sürekli 1, motor turu tamamladığında anlık 0 oluyor sonra tekrar sürekli 1..... bu şekilde devam ediyor.

Ben de pic'de bir porta bu kabloları bağlayacağım ve butonmuş gibi kontrol edeceğim. Eğer A0 0 ise b değişkenini bir artır gibisinden...

bu kodu yazılı motor bir redüktörlü servo tip motordur... bunla 50 kg. 4 amper güç kaynağı bağlayarak çekebilirsiniz...;) siyah ve kırmızı artı ve eksi uçlarıdır... geri kalan mavi turuncu sarı kablolarda, geri beslemedir... servo tip olduğu için pic veya plc ye hareket ve konum bilgisi sağlar...;)

step motorda neden 6 tane kablo var diye soran arkadaş için de bir açıklama;

ohmmetre ile ölçerek bulunur uçlar ama, 2 tanesi ortak uçtur ve birleştirilir... geri kalan 4 kablo ise; hızı belirler.. sırayla 4 kabloya gerilim uygulayarak motorun dönmesini sağlayabilirsiniz.. bir adımı;, 1.8 derecedir...

Motoru 12v ile çalıştırdım, ancak enkoder bilgisini daha doğrusu tur bilgisini nasıl alacağımdan tam emin değilim. Beyaz kablo içerisindeki iki kabloyu ölçü aletinin kısa devre moduna aldım ve ölçüm yaptım, burada motor dönerken iki kablo sürekli kısa devre gösteriyor, taki tur tamamladığında kısa devre 1 sn gibi bir sürede gidiyor sonra tekrar kısa devre oluyor, şöyle anlatmak gerekirse,

Motor dönerken sürekli 1, motor turu tamamladığında anlık 0 oluyor sonra tekrar sürekli 1..... bu şekilde devam ediyor.

Ben de pic'de bir porta bu kabloları bağlayacağım ve butonmuş gibi kontrol edeceğim. Eğer A0 0 ise b değişkenini bir artır gibisinden...

selmalar kardeş... pic'in b portundan giriş yaptığında, kaç saniyede yada kaç turda bir logic 0 olduğunu lineer bir karşılaştırma ile bilgi alabilir ve kullanabilirsin...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri