Bu Modelleri Artcamde G Code Olarak Nasıl Çıkartırım

Bu arkadastan baska anlatan varmi bulamadim.

Screenshot_2014-04-22-19-59-08.jpg

artcam nasıl bişeydir bilmem ama önce herhangi bir çizim programınca çizim yapmanız gerek
mesela autocad solidworks coreldraw
sonraz cam programı ile ucun nerelerden geçeceğini hesaplayıp g-code a dönüştürmeniz gerek.....

pardon ama bunları bilmeden makinenin nasıl çalıştığını anlamadan makineyi nasıl yaptınız onu anlayamadım :D

biraz forumu okuyun kazım abinin tabiriyle :D
Bir heves ugruna basladim bu cnc ye elektrik teknisyeniyim soldworks te cizdim cnc yi ve youtube da videolari izleyerek ogrendim ama konuyu artcam diye actim bilmediginiz halde yorum yapmissiniz .
Forumdaki bir cok insanin yaptigi gibi.
konuyu takip ederseniz bence sizde artcam ile ilgili baya birsey ogrenirsiniz bilmemek degil ogrenmemek ayip derler :)

kusura bakmayın ama sorduğunuz soruyla izlenecek yolu bilmediğinizi anlıyorum.

önce çizim çizilir. sonra bu çizimlere göre uç nasıl hareket edilecek bunlar hesaplanır. ( çizimin içinden mi dışından mı yoksa üstünden mi dalarken hangi hız keserken hangi hız boştayken hangi hızhatta malzemeye dalarken teknikler, kesim teknikleri dairesel kesimler bi ton şeyler) bu dediklerim ayrı bir mühendislik.
bu hesaplamaları yaptıktan sonra malzemeni makineye sabitlersin. origin noktasını ayarlarsın.
eğer hesapların doğru olduğunu düşünüyorsan. makineyi başlat gözünü kapa iş bitsin gözünü aç yani. demek istediğim sadece start komunutunu vermen bile yeter güzel hesapla.

kusura bakmayın ama sorduğunuz soruyla izlenecek yolu bilmediğinizi anlıyorum.

önce çizim çizilir. sonra bu çizimlere göre uç nasıl hareket edilecek bunlar hesaplanır. ( çizimin içinden mi dışından mı yoksa üstünden mi dalarken hangi hız keserken hangi hız boştayken hangi hızhatta malzemeye dalarken teknikler, kesim teknikleri dairesel kesimler bi ton şeyler) bu dediklerim ayrı bir mühendislik.
bu hesaplamaları yaptıktan sonra malzemeni makineye sabitlersin. origin noktasını ayarlarsın.
eğer hesapların doğru olduğunu düşünüyorsan. makineyi başlat gözünü kapa iş bitsin gözünü aç yani. demek istediğim sadece start komunutunu vermen bile yeter güzel hesapla.
Tesekkur ederim ilgilendigin icin
Acikcasi dxf cizimleri acip takim yolu olusturup isliyorum
Sadece boyle vektorler artcamde nasil yapildigini
Ogrenmek istemistim .

.. youtube ta bu konulari anlatan turk varmi ..

Youtube de "artcam dersler" yazıp arattım :

artcam dersler - YouTube

Küsmediğine göre devam edelim .
Bir zamanlar yucelkaan arkadaşımız bir video seti paylaşmıştı.
Lakin sonradan videoyu hazırlayan , sanırım kaynak belirtilmediği için gücenmiş ve hak ..helal.. gibi konulara girince linkler ölmüştü.
Ayrıca gpeker2003 arkadaşımızda paylaşmıştı .
" Raster araçları " şeklinde internette ararsan başka forumlardan bulursun.
Burada illegal paylaşım mümkün değil.

Ek olarak Rodop_Boy arkadaşımız bu konularda uzman ve paylaşımcı bir üyedir.
İstek üzerine anında videolar hazırlar ve ekler.

---

Edit :

Youtube de artcam image to vector - artcam bitmap to vector gibi aramalar ile :

https://www.youtube.com/results?search_query=artcam bitmap to vector

https://www.youtube.com/results?search_query=artcam image to vector

@asenyurt , Artcam image leri import edebilir..
Dediğin gibi bunun için help leri-KK forumu-youtube yi araştırmak gerekir.
Ama işte forumu araştırmak pek hoş değil.
Bakarsın zamanında sarf edilmiş lüzumsuzluklarda çıkar ortaya.

"Dahi" anlamındaki -da/-de ayrı yazılır ihtiyar.

Forumu karıştırmak demişken, sözkonusu arkadaş senin bu forumdaki ilk zamanlarından kalan lüzumsuzluklarını da bulabilir. Dikat et.

Burdan anlasilan k.k forumda boyle bir paylasim yok elinde dokuman olan arkadslar paylasirsa cok sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri