Bu devreyi nasıl yapabilirim?

sicaklik-ile-calisan-devre-580x223.jpg

Merhaba,
Yukarıda ki devreyi yapmak istiyorum. Fakat ben D1 ve D2 ledleri yerine röle bağlayarak lambaları yakıp söndürmeyi amaçlıyorum. sıcaklık 80derecenin üstüne çıktığında lamba sönmeli,70 derece altına düştüğünde ise lambalar yanmalı. Devreyi bu http://www.devreyapimi.com/2012/03/09/sicaklik-seviyesine-gore-calisan-devre/ siteden aldım.
Birkaç sorum var,
1: Röle ile lambaları kontrol etmem mümkün mü? Nasıl bir röle kullanmam lazım? Yani almadan önce belirtmem gereken bir model, özellik vb var mı?
2: Referans voltajı deniliyor, bundan kastedilen nedir? referans voltajını nasıl ayarlayabilirim.
3. devreyi delikli pertinaks üzerine kuracağım. örneğin ıc1 7805 in out çıkışınıda, gnd çıkışınıda in girişinden bağladığım c1 kondansatörden aldığım çıkışıda vb hepsini 9v un eksi ucuna mı bağlayacağım
şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1- 5volt mini röleler işinizi görecektir.Marka model önemli değil.
2- Yani gerçek bir termometre bularak ledlerin veya rölenin tam gerçek ısıda(mesela 60 derece gibi) açıp kapamasını ayarlayacaksınız.Bir nevi kalibrasyon.
3-7805 5 volt regülatördür.in ucu +12 volta ,out ucu devreye ,gnd ucu eksiye bağlanacak.Yani sizin devre aslında 5 volt ile çalışacak.

1- 5volt mini röleler işinizi görecektir.Marka model önemli değil.
2- Yani gerçek bir termometre bularak ledlerin veya rölenin tam gerçek ısıda(mesela 60 derece gibi) açıp kapamasını ayarlayacaksınız.Bir nevi kalibrasyon.
3-7805 5 volt regülatördür.in ucu +12 volta ,out ucu devreye ,gnd ucu eksiye bağlanacak.Yani sizin devre aslında 5 volt ile çalışacak.
Peki, 80 ile 70 derece arasında çalışmasını nasıl sağlayacağım? Her iki değeri nasıl tanımlayacağım?

Bu devre sizin dediğiniz gibi değil.Mesela 80 derece ise 80 e gelince açar düşünce kapar gibi.70 dereceyi beklemez ez fazla bir kaç derece belki.

Kaç derece istiyorsanız gerçek termometreyle ayarlayacaksınız.

Bu devreyi aldığım sitede şöyle yazıyordu;
"Bu devre, çevre sıcaklığını ölçüyor. Sıcaklık ayarlanan değerin üstünde ise kırmızı led, altında ise yeşil led yanıyor. Devrede isterseniz ledler yerine röle bağlayarak sıcaklığa göre fan, ısıtıcı gibi elemanları kontrol edebilirsiniz."
Peki neden Ledler yerien röle bağlayarak yakıp söndürme işlemini yapabilmem lazım. Çünkü yazdığında göre her düşüş ve yükseliş esnasında ledler yanıp sönüyor.

Tamam, benim istediğimde tam bu.
fakat sanırım hala anlayamadım ben, "kaç derece istiyorsanız gerçek termometreyle ayarlayacaksınız" yazmışsınız. Bunu tam olarak nasıl yapacağım. Daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?

Tamam, benim istediğimde tam bu.
fakat sanırım hala anlayamadım ben, "kaç derece istiyorsanız gerçek termometreyle ayarlayacaksınız" yazmışsınız. Bunu tam olarak nasıl yapacağım. Daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?

Siz şimdi devreyi yaptınız.Sizin kaç derecede açmak istediğinizi devre nerden bilecek.Yada siz 80 derece ise mesela nereden bileceksiniz 80 derece olduğunu.
Alacaksınız bir termometre lm35 elemanını 80 dereceye kadar ısıtıp tam 80 derece olunca devrenin ledi yada röleyi çalıştırmasını sağlayacaksınız.

Ayrıca bu devreyi yapabileceğinize emin misiniz?

Tam 80 derece olunca devrenin röleyi çalıştırmasını nasıl sağlayacağım? Yani, o noktaya kadar söylediklerinizi yaptığımı varsayarsak, devamında ne yapmam gerekiyor.
Biliyorum, epey uğraştınız. Fakat tek istediğim bu işi halledebilmek.
Ve evet, bu devreyi yapabileceğime eminim. Okulda bir çok devre yaptım, fakat şimdi çıkmaza girdim, takıldım.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri