Bu devreyi nasıl yapabilirim?

ayrıca yenıden link e baktım yukarda bahsettığı yazmışlar biraz okuma alışkanlığınız olsa sorun yaşamıyacaksın linkte herşeyı açık açık yazmış yazar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ayrıca yenıden link e baktım yukarda bahsettığı yazmışlar biraz okuma alışkanlığınız olsa sorun yaşamıyacaksın linkte herşeyı açık açık yazmış yazar
Okumadan buraya gelecek değilim. Okuyup anlamadığım noktaları sordum. Eleştireceğinize hiç cevap yazmayın daha iyi.

Histeresis için, iki devre kurmak yerine opamp ın çıkışından, LM35 in bağlı olduğu + girişe uygun değerde bir dirençle geri besleme yapmak yeterli olmaz mı?.

okuma yazman varsa anlamaman mumkun değıl benım beş yaşinda torunum var okumayı bilmedığı halde ledlı devrelerı kuruyor hiç gucenme darılma doğru soyleyenı dokuz koyden kovarlar derler

Ekli dosyayı görüntüle 27740

Merhaba,
Yukarıda ki devreyi yapmak istiyorum. Fakat ben D1 ve D2 ledleri yerine röle bağlayarak lambaları yakıp söndürmeyi amaçlıyorum. sıcaklık 80derecenin üstüne çıktığında lamba sönmeli,70 derece altına düştüğünde ise lambalar yanmalı. Devreyi bu http://www.devreyapimi.com/2012/03/09/sicaklik-seviyesine-gore-calisan-devre/ siteden aldım.
Birkaç sorum var,
1: Röle ile lambaları kontrol etmem mümkün mü? Nasıl bir röle kullanmam lazım? Yani almadan önce belirtmem gereken bir model, özellik vb var mı?
2: Referans voltajı deniliyor, bundan kastedilen nedir? referans voltajını nasıl ayarlayabilirim.
3. devreyi delikli pertinaks üzerine kuracağım. örneğin ıc1 7805 in out çıkışınıda, gnd çıkışınıda in girişinden bağladığım c1 kondansatörden aldığım çıkışıda vb hepsini 9v un eksi ucuna mı bağlayacağım
şimdiden teşekkürler.
Herkese iyi forumlar ruslana;
Benim Anladığım (mesleğim elektronik olmasada linkten okuduğumu anlatayım) ve birinci sorunun cevabı evet röle koyabilirsin
Alacağın rölenin bobin ucu 5v ,kaç kontak ihtiyacın varsa acık kapalı ve röleyle besleyeceğin yüküm çekeceği akıma ve voltaja göre kontak seçimiyle beraber röle tercihini tamamlamış olduk.
2.sorunun cevabı ve senin Kafanı kurcalayan ana konu,senin gözünde baktığımda.
LM35 sıcaklık sensörüdür 1 derece 0,01 volt gönderir.80 derecede 0,8 volt çıkış alırız.(orneğin 70 derecede 0,7 volt ) şimdi kaç derecede ledin yanmasını veya rölenin çekmesini istiyorsak bunu potansiyometre ile ayarlıyacaz 80 derece dedin potansiyometreyle referans voltajı ayarımızı 0,8 volt yaptık,sensör sıcaklığı okuyor 0,6'0,7v'0,8 volt ve opamp çıkışı verdi Transistör tetiklendi Devamında led yandı veya röle çekti kardeşim. Ha bu devrede iki tane yaparsan senin işini görür arkadaşlar söylemişler zaten aynı devreyi 0,7 v 70 derecesini yapacaksın.
3.sorunun cevabını anlamışsın.
Elektronikçi olmadığımdan yanlış bişey söylemişsem affola...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri