Bosch RDW 1570 Su Sebili "HAYALET" Sorun!

Dio

Üye
Allah beni bu sebille sınıyor sanırım! Sebil bazen yılda bir, bazen de ayda bir iki kere kafayı yiyor ve sürekli su çekiyor. Bunun sonucunda tahliyeden suyu yere boca ediyor. Bu bazen bir iki litre, bazen tüm damacana olabiliyor. Hortumu çıkarttığım zaman su seviye ikaz ışığı yanmıyor. Hem damacana hem de kazan seviye sistemi kapanıyor. Son 2 senedir yapmıyordu, yine ne oldu da başladı bilmiyorum. Bu cihazların bu hatayı verdiğini duymuştum ama çözümü nedir bilmiyorum. Bilen varsa ve yardımcı olabilirse sevinirim.

Merhaba,
Sebile daha önce hiç müdahalede bulundunuz mu? Bulunmadıysanız Bosch'da tasarım nasıl bilmiyorum ama genelde bu tarz alttan gizli damacanalı sebillerde alttaki pompa, suyu üst kapağın altında yer alan kazanlardan ilkine pompalar ve bu kazan içinde su seviye tespit şamandırası bulunur. Sebilde suyun azaldığını yahut dolduğunu altta yer alan pompaya komut veren mekanik bir anahtar görevi görür. Nadir olarak bu arızayı yaptığını söylediğiniz için, sizin sorununuz yüksek ihtimalle bundan kaynaklı olabilir. Sebil üst kapağını sökerek bahsettiğim kazanın geçmeli kapağını kaldırıp ilgili şamandırayı (fiziksel olarak deformasyon, inip çıkmasında takılma vb durum varmı) kontrol edin. O vaziyette sebile enerji vererek şamandırayı kendiniz aşağı yukarı yaparak pompanın devreye girip girmediğini gözlemleyebilirsiniz. Sebilin iç mekanizmasına ait görselleri paylaşabilirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin.

Merhaba,
Sebile daha önce hiç müdahalede bulundunuz mu? Bulunmadıysanız Bosch'da tasarım nasıl bilmiyorum ama genelde bu tarz alttan gizli damacanalı sebillerde alttaki pompa, suyu üst kapağın altında yer alan kazanlardan ilkine pompalar ve bu kazan içinde su seviye tespit şamandırası bulunur. Sebilde suyun azaldığını yahut dolduğunu altta yer alan pompaya komut veren mekanik bir anahtar görevi görür. Nadir olarak bu arızayı yaptığını söylediğiniz için, sizin sorununuz yüksek ihtimalle bundan kaynaklı olabilir. Sebil üst kapağını sökerek bahsettiğim kazanın geçmeli kapağını kaldırıp ilgili şamandırayı (fiziksel olarak deformasyon, inip çıkmasında takılma vb durum varmı) kontrol edin. O vaziyette sebile enerji vererek şamandırayı kendiniz aşağı yukarı yaparak pompanın devreye girip girmediğini gözlemleyebilirsiniz. Sebilin iç mekanizmasına ait görselleri paylaşabilirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin.
Öncelikle zarafetiniz ve detaylı açıklamanız için sonsuz teşekkürler. Söylediğiniz üzere şamandırayı buldum. Manyetik şamandıra var. Onu söktüm ve devamlılık ölçümü yaptım. Sonuç: Evde kimse yok! Servisten sordum, 3 ay daha gelmeyecekmiş. Bir alışveriş sitesinden benzer bir şamandıra sipariş verdim. Uyarsa kurtulmuş olacağım.

Öncelikle zarafetiniz ve detaylı açıklamanız için sonsuz teşekkürler. Söylediğiniz üzere şamandırayı buldum. Manyetik şamandıra var. Onu söktüm ve devamlılık ölçümü yaptım. Sonuç: Evde kimse yok! Servisten sordum, 3 ay daha gelmeyecekmiş. Bir alışveriş sitesinden benzer bir şamandıra sipariş verdim. Uyarsa kurtulmuş olacağım.
Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu. Bizde, Arçelik markasının sizinkine benzer modelini iş yerimizde çay ocağında kullanıyoruz. Çay ocağına sonradan taktığım su arıtma cihazını sebile entegre etmek için, sebili söktüğümde incelemiştim. Sebil altındaki damacanayı iptal ederek araya 12v bir selenoid vana ile doğrudan su arıtma cihazı son filtre çıkışından T ile sebile besleme yapmıştım, bu şekilde kullanmaya devam ediyoruz.
Sipariş verdiğiniz parça umarım işinizi çözer, zira montajında yada çalışmasında uyum sağlamaz ise "Sıvı Seviye Sensörü" isminde (link bağladım isme tıklayarak bakabilirsiniz) basit seviye tespit sensörleri mevcut. Bunlarla da alternatif olarak veya orijinal parça tedarik edinceye kadar cihazınızı kullanabilmek için geçici/kalıcı çözüm üretebilirsiniz.

Bende iş yerimde kullanıyorum çok memnunum eğer sorun yaşıyor ise teknik servis desteği almanı tavsiye ederim garantin yoksa farklı bir firmadan da alabilirsin. Eğer sebilini değiştirmek istiyor isen bu sitedeki arıtmalı su sebili modellerini ve fiyatlarını inceleyebilirsin çünkü piyasadaki en sağlam sebil modelleri tavsiye ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri