Birkaç sayaç değeri tek sayaçtan okunuyor ama...

Akım TRF:2500:5
Ölçüm tek yerden yapılıyor.Gerilim trafo oranını şu an hatırlamıyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Faturanızı incelediğimde benim yukarıda yapmış olduğum hesabın içinde olmayan bir kalem var.Yazıda okunmuyor.

224.307,69 Sistem+Enerji Bedeli(1+2+3 toplamı)
1.942,68 Enerji Fonu(1+2+3 toplamı)
3.885,36 TRT Payı(1+2+3 toplamı)
9.713,41 ????? bu rakam neyin nesi??

Bunları toplarsak ve %18 KDV eklersek faturanız ortaya çıkar.
Topam =239.849,14
KDV = 43.172,85
Fatura Bedeli =283.021,99

???? koyduğum yerin ne olduğunu yazarsanız sonuca gitmek üzereyiz.
saygılarımla.

Bu durumda yukarıdaki hesaplar sonucunda faturanızda bir anormallik yok. tek zamanlı ve çok zamanlı durumlar için faturanızı incelediğimde çok zamanlı durumda(mevcut durumda)(ne kadar karınızın olduğunu öğrenmek isterseniz onuda yazabilirim) daha karlısınız.

Bu durumda trafolarınızın giriş gerilimi kaldı geriye. bunu söylerseniz ordan kaynaklı bir fatura yüksekliğinin olup olmadığına bakabiliriz.

Evet ona bakmıştım çok zamanlıda azda olsa karlı görünüyor.Yardımınız için çok teşekkür ederim gerçekten emeğinize sağlık.Trafo oranını öğrendiğim ilk fırsatta paylaşacağım.Bizim hesaplanan değerleri attım pmden bakarsanız sevinirim

Çok zamanlı değilde tek zamanlı tarifede olmuş olsaydınız hesap aşağıdaki gibi olacaktı.

Tüketilen Toplam
Enerji................Enerji Birim Fiyat.......Sistem Birim fiyatı
947.439,00.............. 0,218526................ 0,031706

Enerji Bedeli...... Sistem Bedeli...... Enerji fonu(%1)......TRT Payı(%2)..... Bel tük Ver( %5)
207.040,05...........30.039,50...........2.070,40...............4.140,80........ 10.352,00

Bedellerin Toplamı.........KDV(%18)..........Ödenecek Tutar
253.642,7.................45.655,70 ...........299.298,46

Bu tarifeyi seçmekle aylık karın aynı tüketimlerin gerçekleşmesi durumunda yaklaşık olarak 16.250,00 TL(bence çok iyi para)

diğer mesajı inceleyerek %46 olarak belirttiğiniz farkın nerden kaynaklandığını bulmaya çalışayım.

saygılarımla...

Teşekkürler tekrardan.Bekliyorum cevabınızı .Saygılar

göndermiş olduğunuz 2 listeli tabloda, toplam tüketilen enerjiye baktığımızda;

431.675,3+360.344,00=792.019,30 kWh

faturadaki toplam tüketime baktığımızda
947.439,00 kWh değerleri

bu iki değeri birbirine oranlarsak faturadaki enerjinin ayrı ayrı ölçüm yapılan noktalardaki ölçümden 1,2 kat daha fazla olduğu sonucuna bizi ulaştırmaktadır. Burda fiyatı mukayese etmedim. Çünkü önemli olan toplam tüketim.

Bu 1,2 kat değer nerden kaynaklanmaktadır?

1-Trafoların bakır ve demir kayıpları
2-Hatların bakır kayıpları
3-Kompanzasyon ünitesinden kaynaklı kayıplar
4-Ölçüme dahil olmayan kısım söz konusu olabilir.
5-Sayaç değerlerinin aynı anda alınmaması.
6-akım trafolarının büyük seçilmiş olma ihtimalinden dolayı kısmi olarak ölçüm yapılan noktalarda sayacın daha az yazma ihitimali.
7-Tabloya girilen verilerde hata olma ihtimali.

şimdilik bu kadar.

birim fiyat için yukarıda TEDAŞın adresini vermiştim. O adreste açılan excel sayfasının ayrıştırılmış tarife sayfasında diğer OG aboneleri kısmında birim fiyat yazmaktadır.

saygılarımla..

Kayıp olarak düşündük ama oran baya fazla görünüyor .yardımınız için çok sağolun tekrar sorum olduğunda rahatsız ederim .İyi geceler.Saygılar

___

Trafolar senelerdir kullanıldığından eskimiş durumda zaten toz içinde ister istemez.İzolasyonlarının tam sağlandığından emin değilim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri