birileri artık şu adamları durdursun....

zefiran

Üye
bugün bi arkadaşın elektrik dükkanına gittim .tek faz üzerinden elektrik faturasının düşürüldüğünü savunan bir kitapçık tutuşturdular elime .

iki adet faturayı koymuşlar resime ödenecek tutarların yüzde 30 u daha düşürdüğünü savunuyor kitapçık ...

tek fazın kompanzasyonu olmaz dedim açıkladım hesaplarla inandıramadım ... 110 ytl ye satıyorlar . bayilik verecek sevyeye gelmşler artık .

insanları ufak bir göz yanılgısıyla kandıran bu insanlara dur diyen yokmu artık ey cemati müslimin ...

Tek faza kompanzasyon yapıldığını ilkkez duydum. Mühendis abilerime danıştım bu konu hakkında tek faza kompanzasyon yapılamaz dedi. Ama üç fazlı sistemlerde her faza ayrı ayrı kompanzasyon yapılır dedi. tabi buda en doğrusu. tek fazlı sistemlerde kompanzasyon yapılmaz. Zaten tek fazda çekilen endüktif reaktif güç düşüktür.

adamlar tek faza kompanzasyon yapıp elektrik faturalarını düşürdüklerini iddia ediyorlar ne EMO nede tedaş bu konuda en küçük bir ses çıkartmıyor beni üzende bu zaten

bu konu daha önce arkadaşlar tarafındanda açıldı hatta ama kimse çıkıpta bu adamları durdurmuyor

Ya bunu herkes biliyor yapıp satanlarda biliyor ama demek bazılarının bu işte çıkarı varki kimse ses çıkarmıyor. Yabancı basında bu konudan bahsedilse (ki bunu kaale bile almazlar) millet biz türklerin geldiği seviyeye k...la güler.

çok ünlenmiş bi firmanında var kardeşin birisi benden böyle bişey yapmamı istedi tabi ilk etapta mantıksız geldi sonra bu firma net sitesinde inceledim ve satan bi dükkanda endüktif yükte akımı düşürdüğünü gördüm neyse burdan aldık bu cihazı üzerinde entegre var özel yapılmıştır diye düşünüyorum elemanda ısrar etti kopyalasak yeter diye sadece sabit kondansatörler ve entegrede bunlarla hiç bağlantısız olarak duruyor ama cihaza patent bile vermişler.artık ne diyeyim aynısını eleman cihazı 100 liraya aldı ben 25 liraya mal ettim ama sadece füloresanarda iş görüyor.kusura bakmayın bi çırpıda yazım kurallarına bakmadan yazdım.

bunların çanak tutucuları var düzen böyle bu ülkede almış başını gidiyor inanmayın arkadaslar

kardeşim kompanzasyon watt gücü değiştirmez evlerde watt gücünü ödüyoruz bende geçen satıcıyla tartıştım.

Evlerde çekilen reaktif gücü düşürmek kullanıcının avantajına olmasada hattaki kayıpları azaltabileceği için elektrik dağıtım şirketlerinin işine geliyor olabilir.

Baskılı plaketin yakından resmini çekmen mümkün mü.
Entegre adı üzerinde yazıyor mu?
çok ünlenmiş bi firmanında var kardeşin birisi benden böyle bişey yapmamı istedi tabi ilk etapta mantıksız geldi sonra bu firma net sitesinde inceledim ve satan bi dükkanda endüktif yükte akımı düşürdüğünü gördüm neyse burdan aldık bu cihazı üzerinde entegre var özel yapılmıştır diye düşünüyorum elemanda ısrar etti kopyalasak yeter diye sadece sabit kondansatörler ve entegrede bunlarla hiç bağlantısız olarak duruyor ama cihaza patent bile vermişler.artık ne diyeyim aynısını eleman cihazı 100 liraya aldı ben 25 liraya mal ettim ama sadece füloresanarda iş görüyor.kusura bakmayın bi çırpıda yazım kurallarına bakmadan yazdım.

Tek fazlı sayaçlar sadece tüketilen aktif gücü ölçüyorsa yani şebekeden çekilen
indüktif ve kapasitif akımları kayıt etmiyorsa kompanzenin anlamı yok.
Mono faze sayaçlar reaktif güçleride ölçüyorsa yani bu akımlarda sayacın dönmesini hızlandırıyorsa o zaman işe yarar hemde acayip.

Tek sorun evlerdeki sayaçların reaktif akımlara tepkisini kontrol etmek
O zaman devreye bağlanan sabit bir kondansatör bile işe yarar.
Mono faze sayacların akım ve gerilim bobinleri aynı açıda olduğundan sadec aynı fazdaki akım ve gerilimin bileşkesini ölçecektir. Yinede bunu tespit etmek için denemeye değer.

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,039
Son üye
mustafauzun29

Yeni konular

Geri