Bir transistör sorusu (Led)

nukleersantral

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar

Benim 18650 ile çalışan el fenerinin sürücüsündeki bir transistör patlamış. El fenerinde XPE 5W led çip bulunmakta. Şuanda çalışmaya devam ediyor ancak önceden 100% - 50% ayarı vardı ancak o artık çalışmıyor. Patlayan transistör büyük ihtimal Çin kılıflı birşey üzerinde okuyabildiğim kadarıyla CX 830 ibaresi mevcut. Ancak Patlayan yerde bir harf yada sayı daha olabilir. Yani belki CX 1830 yazıyor olabilir fakat okunmuyor.

Evdeki ıvır zıvırlar arasında başka bir led devresi buldum 3 adet kalem pil ile çalışan 5 adet Smd led besleyen bir devre. Üzerinde Y1 kılıflı bir transistör mevcut internetten bakındım galiba SS8050 transistörü.

Şimdi ben bu el fenerindeki patlak transistörü doğrudan Y1 yani SS8050 ile yer değiştirsem işim görülür mü?

IMG_20211231_153614.jpg

Patlayan aşağıda:

IMG_20211231_160103.jpg
IMG_20211231_160206.jpg

Son düzenleme:
Ben onun transistör olduğunu sanmıyorum. O 3 mod bir led sürücüsü. Oraya transistör konmaz.

http://xkw364362808.sell.everychina...tness-storm-flash-dc2-5v-5v-current-1-4a.html

Haklısınız hocam, tam olarak bağlantısını paylaştığınız şey bu.

Peki 3 mod olayından vaz geçsem ve o sürücü entegresini söküp yerine belirttiğim transistör'ü taksam tek modlu akım korumalı bir devre elde etmiş olurmuyum sizce. SS8050 transistörünün bağlantıları cuk diye oturuyor devreye yanlış anlamadıysam. Nedeniyse şuanda el fenerinin kuvvetle muhtemel 3w civarında çalıştığını düşünüyorum bataryadan harcadığı enerjiye göre. Aslında led 5W. Ancak 2,5 saat test ettim 18650 pilden 3v'a düşene kadar sadece 1739 mAh tüketmiş.

Collector bacağı beslemenin - (eksi ucu)
Base bacağı led'in -( eksi ucu)
Emitter ise besleme ve led + ( artı ucunda) ayrıca emiter üzerinde değerlerini bilmediğim artı ve eksi uca paralel bir smd kondansatör ve direnç bağlı.

NPN-Transistor-modules.jpg

Son düzenleme:
S8050 npn transistörün base ve collector uçları pozitif emiter ucu negatif olmalı. Ayrıca led sürücüsü voltaj regülatörü olarak çalışıp led parlaklığını ayarlıyor. Oraya transistör koyarak hiçbir şey elde edemezsin. Eğer tam parlaklıkla çalışıyorsa dokunma hiç. Yada yanmış elemanın aynısını al değiştir.

S8050 npn transistörün base ve collector uçları pozitif emiter ucu negatif olmalı. Ayrıca led sürücüsü voltaj regülatörü olarak çalışıp led parlaklığını ayarlıyor. Oraya transistör koyarak hiçbir şey elde edemezsin. Eğer tam parlaklıkla çalışıyorsa dokunma hiç. Yada yanmış elemanın aynısını al değiştir.

Peki hocam teşekkürler. Ben elimdeki transistör 1.5A olduğu için led'e akım koruması yapabilirmiyim diye düşünmüştüm. Voltaj dert değil, zaten 18650 olduğu için 3-4,2v arası. Ama piller 20-30A'lik olduğu için akım sınırlama amaçlı kullanabilirim dedim belki.

Teşekkürler ilginiz için.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri