Bir Proje Fikrim var Yardım ve Yorumlarınıza İhtiyacım var

Yine bir devridaim makinası tasarımı. Asırlardır bu ve benzeri düşünceler olmuştur ve asırlarca devam edecek gibi görünüyor. Vermeden almak Allah 'a mahsustur. Teknik ve pratik açıklaması yapılmış bu işin mümkün olmayacağı termo dinamiğin kuralları ile ispatlanmış. Yine de bu gibi işlerle uğraşmak yararlıdır başka şeyleri keşfetmenize sebep olabilir. Biraz para ve zamanınızdan harcarsınız.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşım hocalarının söylediği doğru mekanik aksam fazla olduğundan sürtünme kayıpları fazla olacaktır.Fakat ayrıntılar üzerinde iyi durman gerek.Üstadların açıkladığı gibi Yukarıdaki yöntemle olmaz ama bu seni yıldırmasın mekanik aksamla olmuyorsa pompa yöntemine git Düşüncen çok iyi başlangıcı yapmışsın devamını getirmekte yine sana kalıyor.Yeryüzünde bilim adamları dahi ilk denemelerde bir şeyi ortaya koyamımışlardır.
Ben de şöyle bir şey düşünmüştüm: Bir barajdan su akıtıldığında suyu tekrar baraj bendine geri dolduran bir motor. Bana da su çok maliyetli demişlerdi. Ben bunun böyle olmadığını düşünüyorum.

Senin proje fikrinde de alternatörün direkt motor miline bağlı olmasına gerek yok. Motoru tam verimde çalıştırmaya çalışırsan şebekeden çok daha az güç çekecektir ve böyle olması istenir.

Yapacağın şey: Bu gibi fikirler ürettiğinde ve niye bu böyle yapılmamış dediğinde ve proje adı koyduğun/koyacağın her şeyi kırmızı kapaklı bir sunum dosyasına A4 beyaz sayfalarına yazmak ve vakti zamanı geldiğinde Üniversite Teknopark'larında bunları hayata geçirmek. Bu zamana kadar da o kırmızı kapaklı dosyanda geliştirme çalışmaları yapmaktır.
morinel üstad aynı şeyi ben lisede düşünmüştüm hocalarıma danıştım fakat bunu imkansız olduğunu ve bunun hiç bir şekilde verimli olmayacağını söylediler fakat yakın zamanda benim düşündüğümü yapmışlar gayette verimli çalışıyor.[video=youtube;lLgvT_7lTKg]https://www.youtube.com/watch?v=lLgvT_7lTKg[/video]

Tabi bu işler ezbere olmaz
arkadaşlar artık şu meseleleri aşalım.boşa kürek çekmek insanın kendine eziyet etmesi ile aynı.hayal gücü güzel birşey ama bu konular artık hayal gücünü aştı gitti.doğanın kanunlarını bilmek lazım.

Sende böyle bir şey düşünüyorsan kanunlara göre oynayacaksın buradakilerde hocalarınla hemfikir.
Hakan kardeş;
Mesleğe karşı heyecanını, bir takım projeler geliştirerek meslekte kendini ispat etme gayretini çok iyi anlıyorum, bazılarının gazına da gelmeden bundan sonraki AR-GE çalışmalarında daha mantıklı konulara eğilmen temennisiyle yazımın devamında konuyla ilgili bir iki şeyden bahsedeceğim.

Elektriksel/Mekaniksel güç dönüşümlerinde en önemli etken VERİM’dir.
Verim: Faydalı güç çıkışının tüketilen toplam elektrik gücüne bölümüdür. Yüzdeli sayı ile ifade edilir. Normalde Yunan alfabesindeki küçük Eta (η) ile gösterilir.
Formülü;
Verim (%η)= Faydalı Güç Çıkışı / Toplam Güç Girişi ‘dir.

Elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren Elektrik motorlarında da, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren Alternatörlerde de (Jeneratör/Dinamo) elektriki ve mekaniki kayıplarından dolayı (bunlar; sürtünme, demir, bakır, rüzgar vs..) faydalı güç çıkışları toplam güç girişlerinden daima düşük olur.

Elektrik motorlarında verim %75 ila %95 arasında, Alternatörlerde de %80 ila %95 arasında değişir. Burada verim %’si en yüksek olan en makbul olanıdır.

Şimdi alternatörün ürettiği elektrikle çevrilen elektrik motoru ile alternatörü (+ su pompasını) mekanik olarak çalıştırma konusuna gelirsek;

Motor gücü : 1 kW, η = % 90,
Alternatör gücü de :1 kW, η= % 90 olsun,

Motor 1000 W. Elektrik tüketirse anca 1000 x %90 = 900 W. Mekanik güç üretebilir.
900 W. Mekanik güç alan bir alternatörde 900 x %90 = 810 Watt elektrik üretebilir.

Devam ediyoruz… :)

810 W. Elektrik üretebilen bir alternatörden çıkan elektrik enerjisini motora uygularsak;
810 x %90 = 730 W. Mekanik güç alırız, bunu alternatöre verirsek;
730 x %90 = 655 W elektrik enerjisi alabiliriz.
.
.
.
.
v
v

Bu döngüyle çok kısa sürede enerji sıfırlanır. Üretilen enerji tüketilen enerjiden az olduğu sürece enerji sıfırlanması kaçınılmazdır. Daha su pompasının mekanik yükünü dikkate almadık. Kısacası bu tip enerji dönüşümü imkansızdır.
Oyunu kuralına göre oynayıp en ayrıntılı şekilde düşünüp uygulama ile bütünleştrireceksin. İmkansız diye bir şey yok.Mantıklı düşündükten sonra...

Dediklerinizi Anladım güç hesaplamalarına göre benim bu proje tutmayacak :) Yorumlarınız için teşekkürler , En iyisi başka projelerde geliştireyim kendimi :)

Fakat bir de bu videoyu izleyin Bunu yapan Mucit nasıl yaptı ? Nasıl çalışıyor bu sistem ?[video=youtube;GRTpUJC-eJY]http://www.youtube.com/watch?v=GRTpUJC-eJY[/video]

İş karışık da olsa bu işi yapan kişi ve kişiler var bu iş elektrik üretip sistemi daimi hale getirmek bunun için motorların sarımı değiştirip çalıştırdım diyen istanbulda olan kişiler var hatta yotubo video ve telefonlarını koymuşlar gel gör sistemimizi bile diyorlar.Ucuz Enerji Ucuz Elektrik Üretimi Eka Elektirik Tel 0212 423 28 89 - YouTube eka elektrik

Ben de şöyle bir şey düşünmüştüm: Bir barajdan su akıtıldığında suyu tekrar baraj bendine geri dolduran bir motor. Bana da su çok maliyetli demişlerdi. Ben bunun böyle olmadığını düşünüyorum.

Senin proje fikrinde de alternatörün direkt motor miline bağlı olmasına gerek yok. Motoru tam verimde çalıştırmaya çalışırsan şebekeden çok daha az güç çekecektir ve böyle olması istenir.

Yapacağın şey: Bu gibi fikirler ürettiğinde ve niye bu böyle yapılmamış dediğinde ve proje adı koyduğun/koyacağın her şeyi kırmızı kapaklı bir sunum dosyasına A4 beyaz sayfalarına yazmak ve vakti zamanı geldiğinde Üniversite Teknopark'larında bunları hayata geçirmek. Bu zamana kadar da o kırmızı kapaklı dosyanda geliştirme çalışmaları yapmaktır.

AFERİN :D
en verimli çalışan makine transformatör olmasına rağmen onda bile kayıplar var.
suyu geri getirip tekrar enerji üretmeye çalışmak sonsuz döngü oluşturmak gibi düşünülse de kayıplara sebep olacağından fayda getirmesi zaten düşünülemez, bir süre sonra (belki çok uzunda olsa) eldeki tüm enerjinin SADECE kayıplara harcanmasına sebep olur

:) ben spor kiyafetlerımı gıydım evden çıktım ılk anda muthış atak yaptım koşarken performansım duşmez dıye ama 200 mt gıttım nefes nefese kaldım ılk başladığım gıbı sonunu getıremedım:)) bilmem anlatabıldımmı?

Forum istatistikleri

Konular
128,213
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri