Sayın meslektaşım
sistem akımın düşükse veya akım trafon uygun değilse röle doğru çalışmaz
veya sisteminin kompanzasyonu yeterli ise çalışmaz(kullanılan cihazların lokal kompanzasyonu mevcuttur) veya takılan kondansatör değerlerin büyüktür. Onun dışında röle algılar ve çalışır.

benim sistemimdede aynı problem vardı. kondansatör değerlerini düşürdüm sorun çözüldü kolay gelsin

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
slm arkadaslar bı sorun hakkın da bılgı almak ıstıyorum
bı sıte kondansıtorler devreye gırdıgınde reaktıf donuyor cıktıgında gerı donmeye baslıyor bu durum dan dolayı 1 haftada aktıf 95 atmıs reaktıf eksı 4 nasıl cozebılırım bu problemı yardımcı olursanız sevınırım

sayacınız hakkında geniş bilgi verebilirmisiniz. Elektronikmi yoksa normal mekanik sayaçmı

Mekanik sayaçta mekanik kısımda geri dönmeyi önleyen bir mandal vardır. Eğer o mandal kırılmışsa sayacınız tersi yönde dönmeye başlar. Bu tür sorunlarda bir dilekçe ile tedaşa başvurup arıza bildirimini yapınız.

Arkadaşlar sorun r.g.k.r (Entes) sinin hiç enerjilenmemesi... yani r.g.k.r sine L1-L2-L3-

N Girişlerinden başka bir giriş varmıki röleyi enerjileyen? yok...

fabrikasına gönderip testi yapılmış çalışan bi röle ile değiştirdiğimde sorun

(r.g.k.r sinin çalışmaması) devam ediyordu...hiç enerjilenmiyor..

akım trafolarını kontrol ediyim ama rölenin çalışmamasıyla bi ilgisi olabilirmi?

Entes rölelerde kondansatör güçleri akım trafosunun dönüştürme oranının % 2 sine göre hesaplanır
örneğin akım trafosu 150\5 se 0.6 kvar ın altındaki kondansatörleri almaz

Entes rölelerde kondansatör güçleri akım trafosunun dönüştürme oranının % 2 sine göre hesaplanır
örneğin akım trafosu 150\5 se 0.6 kvar ın altındaki kondansatörleri almaz

sayın arkadaşım sorun kondansatörlerin devreye alınıp alınmaması değil,sorun r.g.k.r sinin çalışmamasıydı ki,konuyu takip eden arkadaşlar bilirler bi sonuca ulaştık!!

teşekkürler...

sayın arkadaşım sorun kondansatörlerin devreye alınıp alınmaması değil,sorun r.g.k.r sinin çalışmamasıydı ki,konuyu takip eden arkadaşlar bilirler bi sonuca ulaştık!!

teşekkürler...

MEHMET DİKİCİ Sayın arkadaşım yanlış anlama olabilir fakat böyle bir sorunla karşılacağnı da unutma
bayramını tebrik ederim

kardeş senin r.g.kr.de problem yok.hata büyük bi ihtimal röleye gelen enerji bağlantında.bağlantı eksik yada kopmuş olabilir.bu rölelerde ki sen tam olarak çeşidini yazmadın onu belirtmen gerekirdi ki neyse röle çalıştığına dair bi yazı yada ledinin run da olması gibi bi ışığının yanması gerekir.diğer arkadaşlarada şunu sölemek isterim:arızalı ve boş kondansatör gruplarını tespit edebilme özellikleri var artık rölelerde özellikle arkadaşın kullandıgı markada.eğer sistem indüktif ise röle boş kondansatörleri gösterirdi.boş olmadıgı gibi bi durmu yoksa o zaman akım trafolarına bakman lazım.ama önemli olan bi durum var.senin sisteminde eğer rölenin çalışma akım ve gerilim şartları altında çalışıyorsa ve akıllı sayaç kullanılmışsa ki bunlar çok önemli onlara bakman gerekir dostum.bu dediklerim varsa akım trafosu kullanmazsın zaten.ya sayaçtan alır röle yada ölçü aletinden..benim kendi yaptığım panolarda genelde müşteriler ki bunların çoğu teaş ve teüş onlara böle yapıyoruz..
sen bilirsin ama hala bulamadıysan bana yine yaz ama dediklerime bi dikkat et ondan sonra yaz...kolay gelsin

En güzeli röleyi bi değiştir gör . Ama bencede akım trafosunun değerleri mühim.

slm arkadaslar bı sorun hakkın da bılgı almak ıstıyorum
bı sıte kondansıtorler devreye gırdıgınde reaktıf donuyor cıktıgında gerı donmeye baslıyor bu durum dan dolayı 1 haftada aktıf 95 atmıs reaktıf eksı 4 nasıl cozebılırım bu problemı yardımcı olursanız sevınırım
siteniz anladıgım kadarıyla aktif ve reaktif mekenik saat ile ölçülüyor devreye fezla büyk kondansatör aldıgın da tabiki dengesiz yük dagılımı sebebiyle önerim bencede bir dilekçe ile digital kombi sayaç baglayıp kompanzasyon panonuzuda buna göre monefaze kondansatör kullanmanız ve dizayn etmenizdir

es selamu aleykum arkadaşlar
bana kompanzeyi oğretecek bi akıllı arkadaş aranıyor.varmıdır burlarda??

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri