Bilgisayarın Mac adresi sürekli neden değişir?

ocomrun

Üye
Selamlar.
Yeni windows 10'lu Hometech bilgisayar aldım. Hani şu hem tablet, hemde bilgisayar olanlardan.
Ama bir sorun var. Bilgisayarı her açıp kapattığımda Mac adresi değişiyor. Zyxell modemimde, güvenlik amacıyla Mac filtresi var. Ama ben bu Mac filtresini bu nedenle deve dışı bırakmak zorunda kalıyorum.
Mac adresi, her açılışta neden sürekli değişiyor? Bunu engellemek için ne yapmalıyım? Bu windows 10'nun bir özelliği mi yoksa?
Şimdiden teşekkür ederim.

mac adresi donanımsal bir adrestir ve değişmemesi gerekir. Durumu bende merak ettim bahsettiğiniz konu ip adresi değil değilmi?

Kolay gelsin.

mac adresi donanımsal bir adrestir ve değişmemesi gerekir. Durumu bende merak ettim bahsettiğiniz konu ip adresi değil değilmi?

Kolay gelsin.
Ip adresi değil, eminim buna. Çünkü zyxell modemimin arayüzünde modeme bağlı tüm cihazların mac adresleri görünüyor. Ben bu cihazları ve mac adreslerini ara sıra kontrol ediyorum. Modemin güvenlik amacıyla filtrelediği mac adresleri listesi var. izin verilen mac adresi modeme bağlanıyor. İzin verilmeyenlerse mac adres listesinde mac adresi bulunmayanlar.

Dostum ,

Bilgisayarın etiketinde donanım adresinin yazılı olduğu bir etiket olması lazım. Genelde bir çok firma bilgisayarın üzerindeki etikete ağ kartının mac adresini yazar. Önce bunu tesbit ediniz.

Daha sonra komut istemine geçip "getmac" komutunu çalıştırıp ekrana gelen satırlarda ağ kartınızın mac adresini görebilirsiniz. Normal koşullarda mac adresi sonanımsal adres olduğu için lisanslı cihazlarda bu adres değişmez. Hac bir işletim sisteminde bu mac adresleri tesbit edilmemek için otomatik değiştiren programlar olabiliyor.

iki adresi karşılaştırın eğer birbirini tutmuyor ise sisteminizde mac adresi değiştirilmiş yada bu adresi değiştiren bir durum var tesbit etmeniz gerekecek.

Windows 8 mac adresi öğrenme (3).PNG

Dostum ,

Bilgisayarın etiketinde donanım adresinin yazılı olduğu bir etiket olması lazım. Genelde bir çok firma bilgisayarın üzerindeki etikete ağ kartının mac adresini yazar. Önce bunu tesbit ediniz.

Daha sonra komut istemine geçip "getmac" komutunu çalıştırıp ekrana gelen satırlarda ağ kartınızın mac adresini görebilirsiniz. Normal koşullarda mac adresi sonanımsal adres olduğu için lisanslı cihazlarda bu adres değişmez. Hac bir işletim sisteminde bu mac adresleri tesbit edilmemek için otomatik değiştiren programlar olabiliyor.

iki adresi karşılaştırın eğer birbirini tutmuyor ise sisteminizde mac adresi değiştirilmiş yada bu adresi değiştiren bir durum var tesbit etmeniz gerekecek.

Ekli dosyayı görüntüle 30472

Serkan, bilgisayar etiketinde pek bir şey yazmıyor. Seri numarasını görebiliyorum. Bir kod daha yazıyor ama, oda mac adresine hiç benzemiyor. Belki kasanın içindedir. Ama henüz yeni, garantili bir cihazın vidalarını kurcalamayı ve açmayı göze alamıyorum.
<getmac> komutu ise modemin arayüzündeki mac adresi ile örtüşüyor. Bilgisayarı kapatıp açtığımda, modem arayüzünden mac adresini kontrol ediyorum. Her defasında değişen mac adresi "getmac" komutu ile görünen mac adresi ile aynı. Yani oda aynı şekilde her defasında değişiyor.
Uzun sözün kısası, hacker ya da virüs mahareti ile oluşturulan bir durumla mı karşı karşıyayım?

Böyle bir durum aslında hack yada virüs olarak değilde şöyle düşünüyorum.

İnternet üzerinde bilindiği üzere kişisel bilgilerimiz internet servis sağlayıcılarımız (İSS) tarafından log alınmaktadır. Bazı guruplar bunun kişisel özgürlüğe ve bilgi özgürlüğü haklarına ters düştüğü için çeşitli yazılımlar geliştiriyorlar.

Bunlar vpn - dns - ip değiştiriciler gizleyiciler - mac değiştiriciler ile iss nin loglarında yanlış yada farklı bilgiler yansıtarak kişinin asıl bilgilerine ulaşımı engellemek amaçlı yapılıyor. Tabi bu suç içinde kullanılabilir.

Bilgisayarınız ve o oturumda aktif olarak çalışan programlar incelenerek ve başlangıçta çalışan programlar araştırılarak bu mac adresini neyin değiştirdiği bulunabilir ama çok detaylı çalışmak gerekebilir. Bazen bu programcıklar sistemede entegre edilebiliyorlar. Çok iyi bilgim yok. Dediğim gibi incelemekle çözüleceğini düşünüyorum.

Bilgisayarınız lisanslı olduğuna göre sisteminizdeki bilgilerin yedeğini alıp ( şahsi dosyalar ) bilgisayarınıza format atabilir orjinal haline geri dönüp test edebilirsiniz. Bu tür programcıklar orjinal windows üzerinde olmaz. Büyük ihtimal tahmin ediyorum sisteminize sonradan giren kurulan yerleşen bir durumdur.

Kolay gelsin.

Bilgisayarda değişmesini anlamadım telefonlarda değişince root atıp yeni room kurunca duzelirdi belki windows surumunu degistirirsen sorunun kalmaz

Böyle bir durum aslında hack yada virüs olarak değilde şöyle düşünüyorum.

İnternet üzerinde bilindiği üzere kişisel bilgilerimiz internet servis sağlayıcılarımız (İSS) tarafından log alınmaktadır. Bazı guruplar bunun kişisel özgürlüğe ve bilgi özgürlüğü haklarına ters düştüğü için çeşitli yazılımlar geliştiriyorlar.

Bunlar vpn - dns - ip değiştiriciler gizleyiciler - mac değiştiriciler ile iss nin loglarında yanlış yada farklı bilgiler yansıtarak kişinin asıl bilgilerine ulaşımı engellemek amaçlı yapılıyor. Tabi bu suç içinde kullanılabilir.

Bilgisayarınız ve o oturumda aktif olarak çalışan programlar incelenerek ve başlangıçta çalışan programlar araştırılarak bu mac adresini neyin değiştirdiği bulunabilir ama çok detaylı çalışmak gerekebilir. Bazen bu programcıklar sistemede entegre edilebiliyorlar. Çok iyi bilgim yok. Dediğim gibi incelemekle çözüleceğini düşünüyorum.

Bilgisayarınız lisanslı olduğuna göre sisteminizdeki bilgilerin yedeğini alıp ( şahsi dosyalar ) bilgisayarınıza format atabilir orjinal haline geri dönüp test edebilirsiniz. Bu tür programcıklar orjinal windows üzerinde olmaz. Büyük ihtimal tahmin ediyorum sisteminize sonradan giren kurulan yerleşen bir durumdur.

Kolay gelsin.
Serkan, cevapların için çok teşekkür ederim. Oldukça aydınlandım. İyi çalışmalar.

192.168.1.xxx veya 192.168.2.xxx IP numarasıdır sabit atanabilir, her nete bağlanmada dinamik/değişken kimlikle bağlanırız ayrıyeten servis sağlayıcıdan sabit IP için başvurulabilinir yalnız ek ücrete tabiidir. MAC adres üretici tarafından verilir IMEI gibi sonradan donanımsal olarak ancak değiştirilmesi mümkündür.

Bulent abi maclarda artik elle degistirilebiliyor yolunu buluyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri