Bilezikli motordan ve sincap kafesli motora geçiş

Ebru.drn

Üye
Sistemimizde 160 kw güçlü bilezikli asenkron motor vardır. Bu motoru sürücü ile yol verecek şekilde sincap kafesli olarak değiştirmek istersek alınacak yeni motorun güç, moment hesabını nasıl yapabiliriz?

Soru forumda başka bir konu altında sorulmus ama net bir cevap alınamamış. Cevap verilirse çok memnun olurum. Teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Peki bu dediğiniz işlemi yaptığımızda moment düşmeyecek mi? aynı güçte motor karşılayabilir mi sistemi?
Bilezikli motorun, bileziklerini uygun kesıttde kısa devre yapın, sıncap kafesli motor olur, sürücü ile yol verebilirsiniz..
Ben, denedım, calıştırdım..

Sürücü ile kaldırabilirsiniz.Sn.zeybek'in görüşü doğrudur.Motoru sıfırdan kaldırabildiğiniz için,
hiç sorun olmayacaktır.Ancak, bilezik Bakım sorununuz ! aynen devam edecektir.

Son düzenleme:
Sürücü ile kaldırabilirsiniz.
yani sürücü olduğu sürece moment sorunu yaşamıyor anladığım kadarıyla? Sürücüler konusunda pek bilgim olmadığı için araştırıyorum ama bana birinin anlatması okuyup anlamamdan daha etkili oluyor açıkcası :)

Bu konuda @zeybek üstadın dediği uygulanabilirse de ; bu hususta çok ince eleyip sık dokumak lazım . İşyerimizde bulunan 400 HP bilezikli asenkron motoru bileziklerini kısa devre edip sürücü ile çalıştırmayı düşünüyorduk . Bu hususta yurtdışından gelen firma ile yapılan istişareler sonucu motoru DC motor ile değiştirip DC sürücü ile yol vermek hususunda mutabık kalındı . Bir motoru sürücü ile sürebilmek için sadece sincap kafesli olması her zaman yeterli olmuyor .
http://m.yollayap.com/ba3n/1448806898264.pdf
Şu dökümanı incelemenizi tavsiye ederim...

Ayrıca V/f sürücüler ile vektör kontrollü sürücüleri ve arasındaki farkları da inceleyin bence ; büyük ihtimal yüksek moment ihtiyacından vektör kontrollü kullanmanız gerekecek....

Son düzenleme:
Bu konuda @zeybek üstadın dediği uygulanabilirse de ; bu hususta çok ince eleyip sık dokumak lazım . İşyerimizde bulunan 400 HP bilezikli asenkron motoru bileziklerini kısa devre edip sürücü ile çalıştırmayı düşünüyorduk . Bu hususta yurtdışından gelen firma ile yapılan istişareler sonucu motoru DC motor ile değiştirip DC sürücü ile yol vermek hususunda mutabık kalındı . Bir motoru sürücü ile sürebilmek için sadece sincap kafesli olması her zaman yeterli olmuyor .
http://m.yollayap.com/ba3n/1448806898264.pdf
Şu dökümanı incelemenizi tavsiye ederim...

Bence,DC motorlar tarihe karışmıştır.1500-2000 KW güçte bile sürücü kullanılmaktadır.Hele maksat hız ayarı değilde,yüksek kalkınma momentli yolverme ise,hiç sorun yoktur.

ARKADAŞLARIN SOYLEDİKLERI DOGRU BENDE 800 KW BILEZIKLERI KISADEVRE ETTIM VE SURUCU ILE CALISTIRDIKK

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,360
Kullanıcılar
451,848
Son üye
slhtnozkk1

Yeni konular

Geri