ben cıkamıyorum bu işin içinden

%17 ile kapasitif cezaya giriyorsun. Gündüz aydınlatmalar açık olmadığından trafo yüklemesi düşük geldiği için sabit grup kondansatörü büyük geliyor olabilir. Bu nedenle gündüz direk kapasite giryor olabilirisin. Genelde yüklerin tek fazlı olduğu için reaktif rölenin bağlı oldu akım trafosunun çektiği güç senin için önemli olacaktır. Aydınlatmalar gece belki hepsi açılmıyor ve röle min. çalışma akımını göremediği için atif hale gelmiyordur. Fazları kontol edebişlirsin.Sabit grubun tek fazının sigortasını çıkartmışsın. Röle normalde sabit grupu görmediği için senin bu sigortayı çıkartman rölenin çalışmasını etkilemeyecektir. Fakat sabit grup reaktif güç değerini düşürecektir. Kontrollü şekilde sabit grubu devreden komple çıkarıp o şekilde çalış. Eğer reaktif oranın yükselirse röleyi kapasitif 0,99 ayarlayabilirisn.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sayın eta1444,
Ama verdiğniz son fatura endeks tarihlerinde 4 temmuz yazıyor!!!!
Yani tedaş artık sayaç endekslerini 15 günde bir mi okumaya başladı!!???

erolgke ' Alıntı:
%17 ile kapasitif cezaya giriyorsun. Gündüz aydınlatmalar açık olmadığından trafo yüklemesi düşük geldiği için sabit grup kondansatörü büyük geliyor olabilir. Bu nedenle gündüz direk kapasite giryor olabilirisin. Genelde yüklerin tek fazlı olduğu için reaktif rölenin bağlı oldu akım trafosunun çektiği güç senin için önemli olacaktır. Aydınlatmalar gece belki hepsi açılmıyor ve röle min. çalışma akımını göremediği için atif hale gelmiyordur. Fazları kontol edebişlirsin.Sabit grubun tek fazının sigortasını çıkartmışsın. Röle normalde sabit grupu görmediği için senin bu sigortayı çıkartman rölenin çalışmasını etkilemeyecektir. Fakat sabit grup reaktif güç değerini düşürecektir. Kontrollü şekilde sabit grubu devreden komple çıkarıp o şekilde çalış. Eğer reaktif oranın yükselirse röleyi kapasitif 0,99 ayarlayabilirisn.

evet mantıklı 400wlık 7 tane olan cevre aydınlatmalarımdan biri yanmıyor. diğerlerinde 3 ü ayrı faz diğerleri ise tek fazdan besleniyor yani R S T den örnegin s fazı 4 lamba yakıyor iç pilot aydınlatmada ise tek kademede yanıyor 24 tane floresan belki onlarda aynı fazdan cekiyorsa orantısızlık var. gecen ay sabit grupdaki kondasotorleri sırayla degiştirmiştim 10 luk 5 lik takmıştım ve güç harcamıştım ama pek bişey değişmemişti. şimdi lambalardaki fazları ayrı ayrı vermeyi deneycem toprak altından gidiyor. ve calışma oldu üzerinde kablolarda da kopukluk olabilir bi sansımı deneyim.

dünkü aktif kullanımı artırıyım die yaptıgım calışmalar sonucsuz kaldı. aktif 0,16 arttı diğerleri fazla arttı. yanmayan 400wlık lambayı yaktım. gece pilot lambalarına 24 tane daha folresan ekledim ama sonuc basarısız bu aktif enerjiyi ne reaktif nede kapasitif harcayarak artırma sansım yok mu? bugun aldıgım degerlerse sole :

aktif : 265,33
reaktif: 28,85
kapasitif: 16,61

:(( deli olacam daha önceden yaptıklarımı hep denedim ve hala elde var sıfır .

Var.omik yük kullanırsınız.Havalarda serinledi.Elektrikli ısıtıcıyı açarsanız,ne kapasitif ne de endüktüf harcar.Sadece aktif güç artar.Tabii sizin için önemli olan faturanın miktarı değil,sadece ceza gelmemesi ise.Sayın fahri yetiş size yapmanız gerekenleri açıklamış.Siz bakmayın sayın m-usta-fa nın dediği gibi dediğine,aslında benim yazdığım şeyleri daha önce bana anlatan oydu.Kendisine bu vesile ile bir daha teşekkür etmek istiyorum.Bir de sabit gup kapalı iken endüktif yazıyor,açıkken kapasitif yazıyorsa sabit grubu küçültün.Mesela 15 kvarsa 10 kvarla deneyin.
Yukarıda yapılması gerekenler yazılmış aslında.

eta1444 ' Alıntı:
... kullandıgım cihazlar 18w lık 48 tane floresan ampul + 6 tane 400w lık cevre aydınlatma + 15 tane tasarruf ampulu. bunlarında kulanılma süresi hava karardıgı yani 20:30 dan sabah 5:00 a kadar.

Sayın eta1444;
Balastlı floresan lambalarınız ve metal halideleriniz sadece akşamları otomatik olarak yandığına göre, bu lambalarla beraber devreye girecek şekilde uygun fazlara yeteri kadar kondansatörlerle münferit (lokal) kompanzasyon en kalıcı olanı. (Fahri Yetiş Usta da belirtmişti bunu, tekrar hatırlatmak istedim

Bu 48 floresan lamba ya tek tek küçük kondansatörlerden takmanız biraz zahmetli olursa eğer, bunların anahtarlama devresine monofaze kondansatörler bağlayın, lambalar ile devreye girsin, lambalar ile devreden çıksın (Her 18Wlık lamba için 5 mikro farat) . Lambalar fotosel yardımıyla kontaktörle yaıyorsa eğer, kontaktörün lambalara giden kontaklarına monofaze kondasatörler bağlayın.

48 lamba fazlara eşit bölünmüş (her fazda 16 adet 18W'lık lamba) ise kontaktör çıkışına 1 adet 1,5 kVAr'lık trifaze kondansatör bağlayın. Fazla gelirse 1 kVAr'a düşürün. Eksik Gelirse biraz artırın.

6 adet 400W metal halideye de birer adet 250V luk 35-45 mikro faratlık daimi deve kondansatörü bağlayın (Lamba ile beraber devreye girecek herhangi bir yere)

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri