Bakır vs. Alüminyum!

DinTOR

Üye
Arkadaşlar dikkatinizi çektimi alüminyum kablo ile bakır kablolar arasında yaklaşık 6-8 kat fiyat farkı var ve teorikte 5x10 luk bakır kablonun gördüğü işi 5x16 lık alüminyum kablo fazlasıyla görüyor.

Aklıma yeraltı kabloları olarak bakır kullanmak yerine alüminyum kullanmak geliyor.

NAYY Alüminyum kabloyu yeraltında kullanmanın sakıncaları varmı ? Bakırı üstün kılan nedir ? Hangisini kullanmak mantıklı ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bakırı üstün kılan özdirencinin düşüklüğü Ayrıca (geçmişte)alüminyum bakıra kıyasla çok daha pahalı bir meteldi.Eğer bu gün fiyat dengesi alüminyumdan yana döndüyse neden olmasın.sonuçta bakır için yaptığımız gerilim düşümü ve akım hesabını alüminyum için de yapar uygun kesiti kullanabiliriz

tamamda zaten aluminyum kullanılmaya baslandıgında fiyatı tekrardan pahalılasacak.. okadar yatırımda bosa gıdıcek. bir mantıgı kalmayınca tekrar bakıra dönülecek.. yani değişiklik yapmak bazı konularda gerçekten zor..

tamamda zaten aluminyum kullanılmaya baslandıgında fiyatı tekrardan pahalılasacak.. okadar yatırımda bosa gıdıcek. bir mantıgı kalmayınca tekrar bakıra dönülecek.. yani değişiklik yapmak bazı konularda gerçekten zor..

doğrudur.Arz-talep kanunu işler.Ne varki talep bir anda durduk yere patlamaz.Özellikle taahhüt işi yapan arkadaşlar açısından konunun dikkatle gözlemesi gerekir

Arkadaşlar yani demek istediğiniz " alüminyumun bakırdan hiçbir eksiği yok daha fazlasıda var " demek mi oluyor ?

Fakat kendi araştırmam sonucu al nin erime derecesi 600 bakırınki ise 1050 civarında yani kısa devre akımına daha dayanıklı ayrıca geçirgenlik bakırda çok olduğu içinde alüminyumun kesiti fazlada olsa kayıplar daha çok olacaktır. Bunlar eksiklik olarak araştırıp sonuca vardıklarım.
Ekleyecekleriniz varmı arkadaşlar? Yoksa tamamıyla arz- talep mi diyosunuz? Peki neden bakır daha çok talep ediliyor?

Sn. DinTOR
Cevabı kendiniz vermişsiniz zaten. Alüminyum kolay işlenen bir metaldir ve üretim masrafları azdır. Erime sıcaklığının düşük olması ise kısadevre durumunda çabuk erimesine sebep olur.
Gerekli bağlantılar doğru şekilde yapıldığında bana göre alüminyum iletken de kullanılabilir.
Arz-talep olayı biraz fazla detay oluyor. Çünkü bunların fiyatlarını belirleyen etkenler sadece ülkemizde değil dünya çapındadır. Mesela bakır fiyatları Londra Bakır Borsasında belirlenir.

ustadlarım alüminyum hemen ısınır sogutulması zordur.bu durumda bakır alüminyumda bir adım önde :)

ustadlarım alüminyum hemen ısınır sogutulması zordur.bu durumda bakır alüminyumda bir adım önde :)

Her metalin kendine göre üstünlükleri var.Isınma sorunu doğru kesit kullanılmadığında karşılaşılacak bir sorundur.Bildiğiniz üzere elektrik dış yüzeyden akma eğilimindedir.(deri olayı)Gerilim düşümü hesabı yaptığımızda kesit genellikle bir büyük çıkmaktadır.Bu da kablo çevresinin daha fazla olduğu anlamına gelir.Doğal sonuç soğumanın da o oranda artması olacaktır.
Yazdıklarımın hepsinin hesabı yapılabilir(beni aşar)Ve maliyet kıyaslaması yoluyla o günün şartları için uygun metal kullanılır.(gümüş çok daha iyi bir iletken ama kablo olarak kullananı duymadım)

Yani arkadaşlar sonuç itibarı ile al kabloda yeraltında aydınlatma sistemi için kullanılabilir diyorsunuz.

Peki bu kabloya ayrı bir klemensmi kullanmak gerekiyor ? Nasıl birşeydir bu tahminim abone bağlantılarında al-cu klemens kullanılırkenki mantığa benziyordur.

Yani arkadaşlar sonuç itibarı ile al kabloda yeraltında aydınlatma sistemi için kullanılabilir diyorsunuz.

Peki bu kabloya ayrı bir klemensmi kullanmak gerekiyor ? Nasıl birşeydir bu tahminim abone bağlantılarında al-cu klemens kullanılırkenki mantığa benziyordur.

Sağlıklı bir bağlantı için bir yüzü gümüş klemens kullanılması uygun olur.Farklı yüzeyli klemens kullanılmasındaki amaç oksidasyonu önlemek içindir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,012
Son üye
erenc348

Yeni konular

Geri