b tipi- c tipi sigorta hk bilgi

promete1

Üye
Bildiğimiz üzere aoslerde gecikmesiz B tipi (eski L tipi), genellikle evlerde hat korumasında kullanılır (Ev aydınlatması, priz ve kumanda devreleri). C tipi (eski G tipi) ise genellikle motor, endüktif yüklerin korunmasında genel geçer denilmektedir
Bununla ilgili bilgi hangi yönetmelikte geçmektedir? zorunlu halde birbiri yerine kulanılır mı?
saygılarımla

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
zorunlu hallerde herşey olur.doğru malzemeyi temin edene kadar takabilirsin.

Asla böyle bir şeyi yapmayın , alışkanlık haline de getirmeyin . Bu teknik eleman değil işletmeci mantığıdır her zaman . Gerekli korumayı iptal etmenin ya da daha esnek bir hale getirmenin ne tür sonuçlar vereceğini kimse öngöremez . Sonuçta bu cihazların ilk görevi insan hayatını korumaktır , para pul yerine gelir ama insana gelecek bir zararın hesabını vermek o kadar kolay olmuyor .

Asla böyle bir şeyi yapmayın , alışkanlık haline de getirmeyin . Bu teknik eleman değil işletmeci mantığıdır her zaman . Gerekli korumayı iptal etmenin ya da daha esnek bir hale getirmenin ne tür sonuçlar vereceğini kimse öngöremez . Sonuçta bu cihazların ilk görevi insan hayatını korumaktır , para pul yerine gelir ama insana gelecek bir zararın hesabını vermek o kadar kolay olmuyor .
temin edene kadar bilinçli olacak şekilde takmakta sakınca olmaz heralde.KAR da varsa panosunda insan hayatını o korur zaten diye düşünüyorum

temin edene kadar bilinçli olacak şekilde takmakta sakınca olmaz heralde.KAR da varsa panosunda insan hayatını o korur zaten diye düşünüyorum
KAKR kısa devre koruması yapmaz . 3 katı overload da açması gereken sistemi 5 katı overload da açmaya tadil etmek de cinayettir bence .

zorunlu haller dediğiniz nedir ?

( aynı değer siğortanın temini )

mekan sahibi için zorunlu hal olabilir tamam ( geçici bir durum için ) onunda formulu vardır .
elektrikci için olmaz bu siğortaları bulunduracaksın .
müşteriden kontrol kalemi , pense vs gibi istemek gibi

en zorunlu enerjiye ihtiyacın olsa siğorta kutusundan aynı amper ve tip ( büyük ihtimalle aynısı vardır ) zorunlu hal o an kullanmayacağın siğortayı geçici olarak devre dışı bırakıp linye değişikliği yapardım .
çünkü gene mağdur olduğundan ilğilenirsin .

söyle bir durum var.
benim karşı çıkmama rağmen ,
binanın daire siğortalarını tümü c tipi , bazı siğortaların da amperleri yüksek vs gibi .
bir durum oldumu şimdiye kadar !!! ( Allaha emanet diyeceğim ama önce önlemini al sonra emanet diyeceğim )
30 mA kaçak akımı elektrikçi takmamış , + c tipi olmaz diyorum daire sahiplerine söylüyorum hiç umurlarında değiller .

bir kez ödün verdin ise bu öyle gider .
mağdur değilsen her şey güzel .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla Kalın .

Son düzenleme:
yorumculara teşekkürler arkadaşlar
konu dağılmış soru iki bölümden oluşuyordu bununla ilgili yönetmelik neder?
"Bununla ilgili bilgi hangi yönetmelikte geçmektedir?"

Benim anlamadigim sey aydinlatmada veya prizde normalde tabiki b tipi kullanilir ama c tipi kullansan bi risk teskil eder mi ki? Motorlarda c yerine b tipi kullansak zaten sigorta kalkis akiminda atmasi disinda bi sikinti olmaz. Yani sikinti yaratabilir-ki o durumda gerekli sigorta takilir-,ama tehlike yaraticak bi durum yok?

Forum istatistikleri

Konular
128,353
Kullanıcılar
450,207
Son üye
YK58

Yeni konular

Geri