aydınlatma projesi çizime başlama?

xmanxman

Üye
arkadaşlar netten örnek bir mimari plan indirdim üzerinde autocadde aydınlatma projesi çizip autocadde çizime alışmak istiyorum.Ancak indirdiğim mimari proje full dolu gibi ben çizime başlamadan bu projeyi nasıl çizime uygun hale getireceğim.Örnek olarak yapılmış (resime yükledim) bir projede rasladım bu duruma hem mimari proje hemde kimi yerleri atılarak çizilmiş tesisat projesi.Nasıl yapıcam yardım edermisiniz....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Autocad layerlarından kullanmayacaklarını, aks ve kapıları, layer kenarındaki ampul resmine tıklayarak gizleyebilirsin.

kardeş çok teşekkür ederim 10 numara bilgi oldu :)

Aydınlatma projesi cizeceksen once mimari projeyi temizlemen gerekecek.
Mimari projelerde binanın tüm teferruatı çizilir. O yuzden 10-20 layer (bazen daha fazla :)) bulunur.Aydınlatma projesini anlaşılır bicimde cizebilmen icin mimari projenin tefriş, duvarlar,kolonlar, pencereler, merdiven, yazılar disindaki detaylari silmen gerekecek. Bunu yapabilmek icin once bu saydıgım elemanları barindiran layerleri kapat.(Ampulu kapatırsan o layer kapanır :D)Sonra geri kalan zımbırtıları gozunu kırpmadan sil (aks,ahsap, sıva, vs). :p
Daha sonra kapattıgın ampulleri tekrar ac. İcerigini sildigin layerlardan kurtulabilmek icin Purge komutunu kullanabilirsin.

arkadaşlar netten örnek bir mimari plan indirdim üzerinde autocadde aydınlatma projesi çizip autocadde çizime alışmak istiyorum.Ancak indirdiğim mimari proje full dolu gibi ben çizime başlamadan bu projeyi nasıl çizime uygun hale getireceğim.Örnek olarak yapılmış (resime yükledim) bir projede rasladım bu duruma hem mimari proje hemde kimi yerleri atılarak çizilmiş tesisat projesi.Nasıl yapıcam yardım edermisiniz....

bak layer var menülerde layerden aks iç ölçü dış ölçü - sıva - kapı - bunları sil bir bakim ondan sonrada yerleşimlerini yap ve linyelemeye başla

Bir elektrik tesisat projesi çizileceğinde yapılacaklar kaba tasla şöyle devam edecektir :
Lojant dedikleri işaret listesinden gerekli elemanları kopyala ve çizimde uygun yerlere yapıştır tabi bu sırayla olacak önce panoları yerleştir uygun yerlere sonra linyeleri çek panolardan sonra priz lamba motor elemanlarını ilgili uygun yerlere uygun sayıda yerleştir sonra tablo açılımını bu yerleşimlere göre doldur sonra tek hat kolon şemasın da ilgili sigortaları, kesitleri uzunkuları,KAKR ni topraklama kablosucu baştan aşağı göster tabi bu kesitleri gösterebilmen için önceden ger. düşümü akım kontrolü, topraklama hesabı gibi hesaplamaları da yaz...ana pano da 300 mA lik önündeki sigorta ile aynı değerde, Tali Panolarda 30 mA lik yine önündeki sigorta ile aynı değerde Kaçak Akım Koruma Rölesi kullan tek hat şemasında.En son toplam gücü bul UT panosunun gücü hariç diğer tabloların toplam gücüne uygun değerde diversite uygula (ger. düşümü vs. hesaplarda diversite uygulanmış değeri kullanacaksın), diversite de iki yol kullanılıyor birisinde = 8 kW güce kadar 0,6 geri kalanına 0,4 ile çarpılır. Ayrıca diversiteli güç 3kW ın altında olamaz...
Diğerinde ise daire sayısına göre yönetmelik madde 57 a2 de belirtildiği gibi 3-5 daire ise 0,45; 5-10 ise 0,43; 11-15 ise 0,41 ;16-20 ise 0,39 .....olarak devam eden değerler uygulanır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri