Aydınlatma Otomasyonu

ema

Üye
Herkese merhabalar;

Bitirme ödevi için Doğal Aydınlatma ve İç Aydınlatma Otomasyonun bir arada kullanıldığı enerji tasaruflu bir aydınlatma projesi hazırlamam gerekiyor. Doğal Aydınlatma yöntemleriyle ilgili bir kaç şey bulabildim ama aydınlatma otomasyonu hakkında istediğim bilgiye ulaşamadım. Aradığım bilgiler daha çok, bu otomasyon sisteminde ne tarz elemanların kullanıldığı, bu elemanların çalışma prensipleri vs..

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
enerji tasarruflu istiyorsan öncelikle düşünmen gereken gücü az olan fakat işlevi çok olan alıcıları tercih etmelisin
örnek verecek olursak
bir tesist projesinde
oda ışıklamalarını akkor flamalı lamba değilde 15 veya 20 watlık tasarruflu ampüller kullanabilirsin

Merhaba arkadaşım
biz iki arkadaş villa aydınlatma ve elektrik ile ilgili bir proje düşündük ama öyle profosyonelce değil ama belki sana yardımcı olabilir:
-Bahçe girişi için optik pır sensorlü ve güneş pilli sokak lambaları. Bunlar genellikle ledli ve güneş pilli. Bunların enerjilerini pır ile devreye verecektik. Bahçe aydınlatması bedavaya gelecekti.
-Genel ışıklandırmalar için gün ışığı veren düşük yakıtlı florasal veya led tarzı ışıklandırmalar kullanacaktık. Bunlarda pır sensorlü olacaktı ve ayarlanan sürenin üzerinde hareket algılanmazsa dimerli olarak yavaştan karartacak yada kapatacaktı. Aynı zamanda prizde kalan diğer elektrikli aletlerinde enerjilerini kapatacaktı. Böylece odada, koridorda vb yerlerde açık kalan lamba yada elektrikli aletin açık kalmasını önleyerek hem tasarruf sağlayacak hemde aletlerin bozulmasını yada onlardan gelecek zararları önleyecekti. Örneğin ütü, elk. soba, televizyon ve klima.
Evin ara aydınlatmaları, yardımcı aydınlatmarı ve buz dolabı güneş paneli sisteminden destek alacaktı. örneğin sadece buz dolabı için elk. kesildiği zaman güneş pilinden destek alarak içindeki ürünlerin bozulması önlenecekti. Aynı zamanda odalardaki pır sensorlerle güvenlik sisteminede destek verilecekti. Bunun gibi geniş kapsamlı şeyler inşaalah sana bir fikir vermiştir. Kolay gelsin.

meraba. öncelikle böle bir preje bende düşündüm. ama sadece düşündüm. eğer sizde elinizde projelendirilmiş hali varsa benimle paylaşırmısınız?
Merhaba arkadaşım
biz iki arkadaş villa aydınlatma ve elektrik ile ilgili bir proje düşündük ama öyle profosyonelce değil ama belki sana yardımcı olabilir:
-Bahçe girişi için optik pır sensorlü ve güneş pilli sokak lambaları. Bunlar genellikle ledli ve güneş pilli. Bunların enerjilerini pır ile devreye verecektik. Bahçe aydınlatması bedavaya gelecekti.
-Genel ışıklandırmalar için gün ışığı veren düşük yakıtlı florasal veya led tarzı ışıklandırmalar kullanacaktık. Bunlarda pır sensorlü olacaktı ve ayarlanan sürenin üzerinde hareket algılanmazsa dimerli olarak yavaştan karartacak yada kapatacaktı. Aynı zamanda prizde kalan diğer elektrikli aletlerinde enerjilerini kapatacaktı. Böylece odada, koridorda vb yerlerde açık kalan lamba yada elektrikli aletin açık kalmasını önleyerek hem tasarruf sağlayacak hemde aletlerin bozulmasını yada onlardan gelecek zararları önleyecekti. Örneğin ütü, elk. soba, televizyon ve klima.
Evin ara aydınlatmaları, yardımcı aydınlatmarı ve buz dolabı güneş paneli sisteminden destek alacaktı. örneğin sadece buz dolabı için elk. kesildiği zaman güneş pilinden destek alarak içindeki ürünlerin bozulması önlenecekti. Aynı zamanda odalardaki pır sensorlerle güvenlik sisteminede destek verilecekti. Bunun gibi geniş kapsamlı şeyler inşaalah sana bir fikir vermiştir. Kolay gelsin.

Merhaba arkadaşım

0***************************************************-

iyi geceler MURATMERT bey konu benim kafama yattı elinizde veya tasarladığınız proje varsa bana gönderirmisiniz??
Birşeyi merak ettim buzdolabının gücü güneş enerjisinin ürettiği güçten yuksek değilmi soğutmacı olarak meak ettim buzdolabımızdan rahat verim alamayız orjinal soğutma olmayabilir diye düşünüyorum:
tabi sizin görüşünüzede saygı duyarım..

şef112 düşüncelerinde haklısın buzdolabını inverterlerle calıştırman imkansız mutlaka converter kullanmalısın demeraj akımının yüksekigi converterininde yüksek güçte seçme mecburiyeti getiriyor her nekadar inverterlere 450v 50 uf daimi 220uf 350v start kondansatörleri ile yarı sinüs dalga yarata bilirsenizde hesapladıgınız güçü 2 ile carpmanız gerekecek buda kurulum maliyeti yükseltecek illa motor veya ekovat calıştırayım diyorsanız ekovat veya motorunuzu kullanacagınız akü degerinde sarmanızı öneririm güç ve voltaj sorunu yaşamassınız unutmayınki üreteçten sonra kullandıgınız her kompanent ve elektronik devre sisteminizden enerji harcıyacaktır .

:mad:selam 23 yıl otomasyonüzerine fabrikalarda çalıştıktan sonra kriz nedeniyleişimden ayrılmak zorunda kaldım ve tesisatçıda çalışıyom
işten utanmam
ama bir kaçak akım rolesini tüm imkanlara ragmen bir hastanede çalıştıramadım bu bana dokunuyor
sorunum şu ben bunu bir fen lisesine takıp çalıştırdım
ama
bir hastane işi aldım ve
çalıştıramıyorum
hastane bahçesini toprak tarlası yaptım zayıf diye dünya toprak bakırı levha gömdüm
ama kaçak akım roleleri kendi kafalarına göre çalışıyor
yani bazen görev yapıp bazen yapmıyo ben en son devrede 250 kv lık trafo var arızayı ona buldum ama emin degilim
bu konuda a normal anısı olan ve bana yardım olacak cevap istiyom varsa çok memnun olacacam
sonuçta hasta çıkarıda var bu işte

Son düzenleme:
merhaba ben bir kaç gündür uzaktan kumandalı ayınlatma sistemleri hakkında hem bilgi hemde elektronik devre şeması arıyorum yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekürler

Selam arkadaşlar sitenin yeni üyesiyim.arkadaşlar piyasada o kadar çok işi bilmeyen elektirikçiler varki insana meslegi bıraktırırlar.herkese selam adnan aktaş

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri