Ayarları kurcalanmış Sony FM/AM saatli radyo

Yamyam hocam ben de şimdi yaptıklarımı yazıyordum .Önce üzerinde küçük dişleri olan ama ısırmayan bir plastik buldum :D .Kestim biçtim çarkın döndüreceği bir duruma getirdim.(RESİM-1).Çok şahane değil ama işimizi görecek şekilde ileri geri düzgün ilerliyor.Önce ibreyi 88MHz e getirdim.FM OSC yi belli bir yere getirince kanallar duyulmaya başladı.Varyabl FM ANT trimeri önce şu pozisyonda idi. (RESİM-2 Görünsün diye resim üzerinde boyadım).Sonra tam ters yöne getirdim(RESİM-3).Birden radyodan gelen ses arttı.FM ANT ile oynayarak ve OSC bobinin nüvesini ayarlayarak 88.2MHz de yayın yapan haber kanalını tutturdum.

Bu yayını dinlerken diğer frekanslardan bir karışma yok.Ancak TRT radyo 3 dinlerken yine karışma oluyor çok zor ayarlanıyor.(Ben de kafayı bu TRT radyo 3 e taktım mutlaka temiz dinlemem lazım:D) Bu frekans karışmalarının sebebi nedir hocam?Bundan kurtulmanın yolu var mı?

Ayrıca öğrenmek istediğim konu şu;
FM OSC bobin ile Varyabl üzerindeki FM OSC arasında ne fark var?İkisi de FM OSC olarak devrede görünüyor.Hangisi neyi ayarlıyor? Bu konuda da beni aydınlatırsanız memnun olurum.
İkinci el radyo satışlarını incelemişsen görmüşsündür. Radyonun stereo lambası yanmıyo, tam çekmiyo veya benzer olgular yazılmaktadır.
Tüm bunların sebebi aslında FM tunerin ayarları ile ilgilidir. Nadiren de olsa arızalı ekipman olabilmektedir.
Bu sebeple bir ürün bu şekilde kötü çalışıyorsa değerini en az yarı yarıya hatta 4 te 1 e kadar düşürmektedir. Çünkü bu radyonun ayarlamaları teknik olarak çok kolay olsa da, çoğuları bu tekniği bilmemekte az çok bilgili olanlar ise gerekli ekipmanları sinyal jeneratörü veya benzer ölçü aletleri olmamasından dolayı yapamamaktadırlar.
Örneğin @ozgurece-TA3HGU almış olduğu cihaz.
Bu cihaz sağlam olsaydı sahibi 1000-1500TL gibi bir ücret talep ederdi. Sahibi bu radyoyu yaptırmak için ehil bir tamirciye nereden baksan 400-500TL gibi ücret ödemek zorunda kalırdı.
Senin mevzunda ise şu unsurlar önemlidir.
İlki TRT3 sana uzak bir radyomudur. Sinyal gücü ne kadardır. (diğer radyo ile anlaşılabilir) Arazi koşulları TRT3 için nasıldır. Bu unsurlar doğrultusunca bu istasyon sana zayıf geliyorsa bu basit radyo ile sağlıklı dinleyebilmen mümkün olmayabilir. Ayrıca yan kanallardaki istasyonların bu kanalı ne kadar etkilediği de önemlidir.
Bu tür unsurlar genellikle yönlü anten kullanımı ile halledilmektedir. Ancak basit radyolarda harici anten kullanımı mümkün değildir.

Radyonun ayarı bu haliyle iyi olsa da tam ayarlanmış olmayabilir. Tam ayarlayabilmek için ne yazık ki iki unsur vardır.
1 Ölçü aletleri. Sende bulunmuyor.
2 Sabır ve metanet. Sende her ikisi de var. Ancak sana buradan yardım edebilmem için tam olarak yapman gereken şeyleri tam olarak anlatabilemem. Çünkü anlatmak istediğim şeyleri yanlış anlayabilir ve yanlış uygulama yapabilirsin. Bu normaldir.
Eğer ibreyi bir şekilde halledebilmişsen skalayı görmem koşulu ile mümkün mertebe optimal bir ayar yapmanı sağlayabilirim. Ancak radyonun alış kabiliyeti doğrultusunda TRT3 için yine de garanti veremem.
NOT:
FM OSC bobin ve FM OSC trimer olarak iki ekipman vardır. Birisi bobin diğeri ise kondansatördür. Anten bobininde de bir veya birkaç kondansatör bulunabilir. Bu kondansatörlerin ayarları band sonlarında yani 100-108MHz ler bölgesinde yapılmaktadır. Ancak bu kondansatörlerin ayarları optimal yerlerinde değilse bobinlere parelel oldukları için bobinin rezonans frekansını değiştirmektedir. Dolayısı ile 88MHz te rezonansa gelmesi gereken bir bobin, bu trimerin kayık olmasından dolayı nüvesinin olması gereken yerinden daha yukarda veya aşağılarda olmasına etki edeceklerdir.

Sadece trt3 de karışma oluyorsa aynı frekansda yayın yapan başka radyo olabilir.
Bazı Vericilerin çıkış filtreside bozuk olabilir. Yan kanallara taşma yapan çok kanal var.

Radyonun ayarı bu haliyle iyi olsa da tam ayarlanmış olmayabilir.
Yamyam hocam radyonun tam ayarı istediğim gibi değil.Zaten bu küçük radyonun dediğiniz gibi performansının iyi olduğunu söylemek yanlış olur.Ben sizin anlatımlarınızla yapabildiğimin en iyisini yapmaya çalışacağım.Burada benim için önemli olan sizinle çalışırken yeni bilgiler öğrenmek.Sizin için çok basit olan bir şey belki ama sizden öğrendiğim bu bilgiler beni mutlu ediyor.Radyo ayar tutmayadabilir önemli değil.

Radyonun skalası resimdeki gibi. Çok detaylı bir skala değil. Tahmini olarak ibrenin durduğu yerde çıkan istasyonun ismini dinliyorum .İnternetten bulunduğum ildeki bu istasyonun frekansı ile karşılaştırıyorum.Eğer tutuyorsa ibre doğru yerde diyorum.

Şimdi nasıl yapalım isterseniz siz yapacaklarımı söyleyin sıfırdan başlayalım.
FM OSC bobin ve FM OSC trimer olarak iki ekipman vardır. Birisi bobin diğeri ise kondansatördür. Anten bobininde de bir veya birkaç kondansatör bulunabilir. Bu kondansatörlerin ayarları band sonlarında yani 100-108MHz ler bölgesinde yapılmaktadır. Ancak bu kondansatörlerin ayarları optimal yerlerinde değilse bobinlere parelel oldukları için bobinin rezonans frekansını değiştirmektedir. Dolayısı ile 88MHz te rezonansa gelmesi gereken bir bobin, bu trimerin kayık olmasından dolayı nüvesinin olması gereken yerinden daha yukarda veya aşağılarda olmasına etki edeceklerdir.
Bilgiler için teşekkür ederim Yamyam hocam.FM OSC ve FM OSC trimerin nasıl çalıştığını anladım.

Ekli dosyalar

• Radyo skala.jpg
    Radyo skala.jpg
    102.1 KB · Görüntüleme: 5
Radyonun skalası resimdeki gibi. Çok detaylı bir skala değil. Tahmini olarak ibrenin durduğu yerde çıkan istasyonun ismini dinliyorum .İnternetten bulunduğum ildeki bu istasyonun frekansı ile karşılaştırıyorum.Eğer tutuyorsa ibre doğru yerde diyorum.

Şimdi nasıl yapalım isterseniz siz yapacaklarımı söyleyin sıfırdan başlayalım.
FM IF ayarı olmadığına göre sadece band başı ve band sonu ayarlarını yapmamız yeterli olacaktır.
DİKKAT!
Büyük sabır ve metanet ayrıcana da dikkat gereklidir.
Başka bir radyo ile takip şarttır.
BAND BAŞI AYARLAMASI
Harici radyo ile band başında örneğin 88MHz teki bir istasyon bulunur.
Bu radyonun ibresi 88MHz in üzerine tam getirilir.
Diğer radyodan dinlenen istasyon burada tam çıkıyor mu? Çıkıyorsa sorun yoktur. Ancak çıkmıyorsa ibre sağa ya da sola kıpırdatılır.
Diyelim ki ibre sağa doğru 1mm hareket ettirilince 88MHz teki istasyon bulundu. Demekki skalamız 1mm takribi olarak 100-200kHz kayıktır.
İbremiz yine 88 e getirilir.
FM OSC ve FM ANT (şemada FM RF ) bobini ile milim milim oynanarak, 88MHZ teki istasyon bulunur. Burada öncelik OSC bobinidir. ANT bobini ayarlaması netlik açısından yapılmalıdır.
İbre 88 i gösterirken 88MHz teki istasyon net duyuluyorsa band sonu ayarlamasına geçilir.
BAND SONU AYARLAMASI
Band sonu ayarı için ibremiz 108MHz e getirilir. Diğer radyodan da 108MHz teki istasyonu dinlemeliyiz.
İbremiz 108 i gösterirken bu istasyonu duyabiliyorsak sorun yoktur. Ancak istasyon yoksa bu sefer varyabıl üzerindeki trimerler ile (Önce OSC trimeri ile) buradaki istasyon bulunmalıdır. İstasyon bulunduktan sonra ANT trimeri ile netlik ve kazanç yapılarak en kuvvetli oluncaya kadar ayarlanır.
İbremiz tekrar 88MHz e getirilir. Buradaki istasyonlar kaymışsa Nüve ile yeniden band başı yönergeleri uygulanır.
Sonra tekrardan band sonu ayarları kontrol edilir.
Bu tür basit radyolarda bu ayarları birkaç kez tekrar etmek gerekebilir.

Ekli dosyalar

• FM .jpg
    FM .jpg
    375 KB · Görüntüleme: 6
Yamyam hocam bu FM RF bobini resimdeki gibi onunla mı ayar yapacağım .Yani aralarını mı daraltmış olacağım.
Evet.
Unutma.
Band başı ayarlarında bobinler ayarlanır.
Yani OSC önce ve ANT (RF) sonra ayarlanır.
Band sonu ayarlarında ise trimerler ayarlanmalıdır.
Her ayarda da önce OSC sonra ANT ekipmanları ayarlanmalıdır.
Her ayarlamadan sonra bir önceki ayarda belli miktar kayma olabilir. Tekrar başa dönerek bu ayarları tekrarlamak gerekebilir.

Evet.
Unutma.
Band başı ayarlarında bobinler ayarlanır.
Yani OSC önce ve ANT (RF) sonra ayarlanır.
Band sonu ayarlarında ise trimerler ayarlanmalıdır.
Her ayarda da önce OSC sonra ANT ekipmanları ayarlanmalıdır.
Her ayarlamadan sonra bir önceki ayarda belli miktar kayma olabilir. Tekrar başa dönerek bu ayarları tekrarlamak gerekebilir.
Yamyam hocam ilk önce 88.2 de bir radyo buldum .FM OSC ve ANT RF ile ayarladım gayet iyi.Sonra 108MHz de radyo yayını bulamadım .106.0Mhz de ki ile ayarlayayım dedim Trimer OSC ve Trimer ANT ile ayarladım biraz hışırtılı oldu.Sonra tekrar 88.2Mhz e gittim. Ben Trimer ANT ı değiştirince 88.2Mhz de bozulmuş.Trimer ANT ile tekrar yayını buldum. Bu sefer 106 Mhz gitti.

Sorularım:
1- Band sonu mutlaka 108.0MHz mi olmalı?
2-Trimer ANT Band sonu için ayarlayınca 88.2MHz bozuluyor ses sonda ama vızır vızır çalıyor?Trimer ANT ile ancak düzeliyor.Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Sorularım:
1- Band sonu mutlaka 108.0MHz mi olmalı?
2-Trimer ANT Band sonu için ayarlayınca 88.2MHz bozuluyor ses sonda ama vızır vızır çalıyor?Trimer ANT ile ancak düzeliyor.Bu sorunu nasıl çözebilirim?
Ayarların kayması normaldir. Doğru bir ayarlama için band başı ve band sonu frekanslarının en uç noktalarda olması esastır.
Yani 88 yerine 87 MHz 108 yerine 109 MHz gibi.
Ancak sinyal jeneratörüümüz olmadığı için sinyal yerine istasyon kullandığımız için mecburen yakalayabildiğimiz frekansları kullanıyoruz.
İlla 108-88 olması da şart değildir ancak tam band sonu ve band başından uzak olduğumuz sürece ayarlar kaymış olacaktır. Bunun için de mecburen ayarları tekrar etmemiz şarttır.

Ayarların kayması normaldir. Doğru bir ayarlama için band başı ve band sonu frekanslarının en uç noktalarda olması esastır.
Yani 88 yerine 87 MHz 108 yerine 109 MHz gibi.
Ancak sinyal jeneratörüümüz olmadığı için sinyal yerine istasyon kullandığımız için mecburen yakalayabildiğimiz frekansları kullanıyoruz.
İlla 108-88 olması da şart değildir ancak tam band sonu ve band başından uzak olduğumuz sürece ayarlar kaymış olacaktır. Bunun için de mecburen ayarları tekrar etmemiz şarttır.
Teşekkür ederim Yamyam hocam ben yarın iyice bir uğraşırım. Size iyi geceler.

Yamyam hocam ilk önce 88.2 de bir radyo buldum .FM OSC ve ANT RF ile ayarladım gayet iyi.Sonra 108MHz de radyo yayını bulamadım .106.0Mhz de ki ile ayarlayayım dedim Trimer OSC ve Trimer ANT ile ayarladım biraz hışırtılı oldu.Sonra tekrar 88.2Mhz e gittim. Ben Trimer ANT ı değiştirince 88.2Mhz de bozulmuş.Trimer ANT ile tekrar yayını buldum. Bu sefer 106 Mhz gitti.
HATALAR:
88.2 de istasyon bobin ile bulunur.
106 daki istasyon trimer ile ayarlanır.
88.2 deki istasyon kayarsa hem osc hem de ant bobini ile yeniden ayarlanır.
106 daki istasyon kayarsa hem ant hem de osc trimerleri ile ayarlanır.
88.2 de trimerler ile ayar yapılamaz.
106 da bobinler ile ayar yapılamaz.
ÖZETLE:
Band başında bobinlerle band sonunda trimerlerle ayarlanmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,153
Son üye
bayekofsiwa

Yeni konular

Geri