Ayarlanabilir power supply

mepst

Üye
Merhaba arkadaşlar elimde 0-30V 10amp lik ayarlı power supply var çıkışı şuan sabit 36v geliyor potans hiç bir işlev görmüyor.
Potans ı ölçtüm sağlam. Birtanede içinde var beyaz yuvarlak sanısım oda ptans onuda ölçtüm oda sağlam.
Sorun neden kaynaklanıyor olabilir. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

20170523_221124.jpg
20170523_232340.jpg
20170523_232551.jpg
20170523_232011.jpg
20170523_232525.jpg

Son düzenleme:
Merhaba. Lm317 gerilim regülatörü entegresi voltajı değiştirmeden çıkıştaki güç transistörleri üzerinden dışarıya aktarıp olduğu gibi veriyor gibi görünüyor. Bu nedenle lm317'yi bu pcb'den ayırarak bacaklarını avometredeki omaj kısmında ölçün. Çıkışta ve girişteteki uçlarda (1 ve 3) gnd (2) ucuna göre bir kısa devre durumu var mıdır? Varsa yenisini alıp takın. Potansiyometrelerin tam olarak sağlamlığına karar vermişsiniz. Örneğin orta uçla sağ ve soldaki uçların avometreyle omajını bu noktalarda test amaçlı ölçerken, omaj değerleri hızla artıp azalıyorsa, içten dönen bu hareketli parçalarda bir kopma veya iyi temas etmeme durumu yoktur, ancak o zaman sağlamdırlar.

Devrenizde başka bir entegre olmadığından ve çıkışta yüksek olsa da bir dc besleme mevcut olduğundan, elektrolitik kondansatörler ile köprü diyotları kontrol etmeniz ayrıca gerekmiyor kanaatimce. Ancak lm317'nin sağlamlığından tam emin olup, çıkışta voltajda ve akım değerinde bir kararsızlık durumu varsa ancak o zaman onları da kontrol edersiniz. Kolay gelsin.

Deneyimlerime göre 2 durum var.

1- LM317 kısa devre
2- Alüminyum soğutucuya bağlı transistörlerden biri yada birkaçı kısa devre

Bir de @by lent arkadaşımızında dikkat çektiği direnç yanık.

Bu tür bir güç kaynağı çok sağlamdır. Ancak kısa devreye dayanıklı değildir. Kısa devre koruması yoksa anında kolaylıkla çıkış transistörlerini yakar. Kısa devre koruması yok ise akım limitleme yada çıkışına tiristörlü bir koruma devresi yaparsanız çok iyi olur.

Kolay gelsin.

Cevaplarınız için teşekürler.
Lm 317 yi daha ölçmedim ilk fırsatta çıkarıp ölçerim.
Direnç banada yanık geldi değiştireceğim fakat üzerinde hiç bir renk yok.
Bu direnç yerine nekadarlık bir direnç taksam sizce.
Lm317 ile nirlikte onuda değiştireyim.

Mrb lm317 ve direnç değişimini yaptım.
Çıkış voltajının ayarını yapılmıyor. Değişşiklik yok.
20170525_140428.jpg

Yanan direnc yerine 240 - 250 ohm yarim yada 1 watt bir direnc takabilirsiniz. Temel uygulama devre semasi asagifaki gibidir. Fikir vermesi amacli ekliyorum.
Merhaba.
Servisi ile götüştüm.orjinalinde Direnç 100ohm 0.5waat lık direnç miş.
Bende değişimi yaptım.
Bu direç yön olarak farkedermi
Son çare olan soğutucu üzeri transistörler kaldı dediğiniz gibi. başkada yapılcak bişey aklıma gelmiyor.

Direncin bu yönü olarak farketmez, çünkü dirençlerde bir kutup yoktur, ancak sn.Serkan_48'in vermiş olduğu şemadaki 1N4004 silisyum diyotlardan özellikle de ters bağlı komütasyon görevli olanı (lm317'ye ters paralel bağlı olanı) sizin devrede de varsa ve içten kısa devre ise, çıkışta her zaman 36 volt dc. (Tam redresör voltajı çıkışını) çıkışta pot.metreyi ayarlasanız bile görmeniz kuvvetle muhtemeldir. Devrede varsa eğer her 2 adet 1N4004 diyodu avometredeki diyot ölçüm testinden mutlaka geçirin. (Bu Devreden bir ayağını söküp tam bağımsız olarak)

NOT: 0-30 volt dc. ayarında, sabit 36 volt dc.'nin bir aksaklık olarak çıkmasında;
a- lm317'nin içten kısa devresi,
b- Komütasyon diyodu bu devrede varsa ve dıştan lm317'ye paralelde bağlıysa içten kısa devresi,
c- Lm317'de voltaj çıkış ayarı için kullanılan gerilim bölücü dirençlerin değer değiştirmesi veya gerilim bölücülük görevini tam yapamayıp, çıkışta direk direk 30 volt dc. nin daha üstünü çıkaracak kadar , mevcut matematik (balans) dengelerinin tam olarak bozulması nedeniyle olabilir.

Güç transistörlerinin görevi ise; sadece soğutucu ile 1 amper değerinde çıkan sabit amper değerini, 0-30 volt dc aralığında 10 ampere kadar artırıp çıkartabilmak, amperini 10 ampere kadar yükseltebilmektir, ama gerilimi ise hiç ayarlamamak şeklindedir. Gerilimi ayarlayan veya dolaylı yoldan bozulmasına neden olabilecekler a,b, c şıklarındaki sebepler nedeniyle olabilir. Kolay gelsin. Saygılarımla.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri