Ayarlı güç kaynağı

30 volt 6 amper ayarlı güç kaynağım var sorum şu amper ayarını 0 yapınca voltaj hala 30v gösteriyor onunda 0 olması lazım değilmi buradaki sorun nedir cevaplarınuzı bekliyorum

mesela çıkışa 1k direnç takın gerilimin düşmesi gerekir. genelde bu tip cihazlarda akım ayarı yaklaşık 10ma den başlar.

Yaptım dediğinizi düştü fakat direnç yandı cihazın içindedi trmpotlarda sıkıntı olabilirmi
Yaptım dediğinizi düştü fakat direnç yandı cihazın içindedi trmpotlarda sıkıntı olabilirmi

Sıkıntısız çalışıyordu bugün böyle bi durum oldu anlamadım sorun nerde

Son düzenleme:

Sıkıntısız çalışıyordu bugün böyle bi durum oldu anlamadım sorun nerde

Bir guc kaynagini görelim.

İkincisi yuk olarak mesela 12 volt yada 24 volt kuvvetli bir halojen lamba ile deneyin.

Akımı dusurdugunuzde uclari boşta iken 30 volt görmeniz normal.

Ama ucuna direnc bagladığınızda bu voltajin düşmesi lazım.

Düşmüyor ise ayar yapan 2 potansiyometre olacak biri kaba ayar diğeri ince ayar için bunlardan biri bozuk ( açık devre yada pcb de soğuk lehim ) olabilir.

Bir guc kaynagini görelim.

İkincisi yuk olarak mesela 12 volt yada 24 volt kuvvetli bir halojen lamba ile deneyin.

Akımı dusurdugunuzde uclari boşta iken 30 volt görmeniz normal.

Ama ucuna direnc bagladığınızda bu voltajin düşmesi lazım.

Düşmüyor ise ayar yapan 2 potansiyometre olacak biri kaba ayar diğeri ince ayar için bunlardan biri bozuk ( açık devre yada pcb de soğuk lehim ) olabilir.
Sorun şu boşta voltaj sonuna kadar açık akım da açık sıkıntı yok ama akımı 0 yapınca voltajda 0 olması lazım değılmi
Sorun şu boşta voltaj sonuna kadar açık akım da açık sıkıntı yok ama akımı 0 yapınca voltajda 0 olması lazım değılmönceden v

Sorun şu boşta voltaj sonuna kadar açık akım da açık sıkıntı yok ama akımı 0 yapınca voltajda 0 olması lazım değılmi
Önceden voltaj nekadar açık olursa olsun akım 0 iken voltajda 0 oluyordu az akım verince voltaj geliyordu şimdi akım kapalı voltaj hala geliyor

Son düzenleme:

Önceden voltaj nekadar açık olursa olsun akım 0 iken voltajda 0 oluyordu az akım verince voltaj geliyordu şimdi akım kapalı voltaj hala geliyor

Güç kaynağının çıkışından akim akmadığı için gerilim 0 olmaz.

Yani benim güç kaynağında sorun yok mu normal mi davranıyor akım 0 iken voltaj 30 olabiliyormu?
Devre bu
Yani benim güç kaynağında sorun yok mu normal mi davranıyor akım 0 iken voltaj 30 olabiliyormu?

Devre bu
Kırmızı led ve yeşil led bi kırmızı yanıyor bi yeşil yanıyor rölelerden ses geliyor akım kapalı ve açık arası bi yerde kalmış gibi yani azdaha dönse pot kapanıcak gibi

Ekli dosyalar

• ab91f1f301f5767c77a1e38230ba5641.jpg
    ab91f1f301f5767c77a1e38230ba5641.jpg
    190 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Yukarida belirttigim gibi potansiyometrelerinizde ariza yada kirlilik olabilir.

Akim potlarinizi ölçüp temizleyin. Patlar sağlam ise akim potunun hemen arkasında kalibrasyon trimpotu var. İnce ayar yaparak istediğinizi yapabilirsiniz.

Bendeki guc kaynagini akim potlarini kısıp resmini buraya eklerim. Sizinkine benzer bir guc kaynagi.

Şimdi siz; diyelim ki televizyonu prizden çektiniz, bu durumda akım olmadığı için prizdeki gerilim sokaktaki trafodan itibaren sizin prize kadar 0'a mı düşüyor?

220 genliğindeki elektrik prizin ucunda duruyor ama kullanılmadığı için akım 0 durumunda.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri