Avometre kullanımı ile ilgili birkaç soru

Hocam linkte aradığınız bilgilerin hepsi mevcut. Ancak Atasözüne uymak lazım "tatlıyı tatlıcıda yiyeceksin." bu iş 20TL'lik multimetrelerle sağlıklı sonuç vermez.

Ölçme ve Testler

Bu linki çok okudum. Burada da multimetre ile ölçüm ve testleri anlatıyor.:)
Bu arada 20 TL değil benim multimetre. 10 TL'lik.:)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn Hocam Alet işler el övünür :D 10TL'lik alete güven olmaz. Bir tek Babama güvendim onda da kardeşim oldu hesabı :D

Güzel paylaşımlar olmuş herkesin eline sağlık

Güzel paylaşımlar olmuş herkesin eline sağlık

Evet çok güzel paylaşımlar. Bir multimetre kullanımının acemisi olarak bu konuyu açtım. Şu anda şükürler olsun ki avometre ile ilgili karşıma çıkan çoğu şeyi ölçüp sağlamlığını kontrol edebiliyorum. Ustalarıma çok teşekkür ediyorum.

Ustalarım hayırlı günler. Uzaktan kumandanın IR led ve kristali multimetre ile ölçümü nasıl?
IR led kısa devre konumunda 1200'lerde bir değer gösteriyor. Bu değer onun sağlam oldugunu gösterir mi?
Krsital kısa devre ve direnç kademesinde değer göstermiyor fakat sağlam. Bunu nasıl sağlamlılığını ölçeriz?

Ustalarım hayırlı günler. Uzaktan kumandanın IR led ve kristali multimetre ile ölçümü nasıl?
IR led kısa devre konumunda 1200'lerde bir değer gösteriyor. Bu değer onun sağlam oldugunu gösterir mi?
Krsital kısa devre ve direnç kademesinde değer göstermiyor fakat sağlam. Bunu nasıl sağlamlılığını ölçeriz?
Hocam ır ledini normal diyor gibi sağlamlık kontrolü yapabilirsin ama kristal için aynı şeyi söyleyemiyecem sanırım kristalin sağlamlığı için küçük devreler kuruluyor.

IR-diyod için yüksek bi rakam boştaki ölçüm di mi? bir de devrede iken cep telin kameras ile kontrol edebilirsin ;) Gece görüşlü kameraların mantığı zaten bu Doğan Hocam. Kristal için devreler var veyselin dediği gibi, ama bunların da bi sınırı aralığı var ne tür bi devre acaba resim ?

Özür dilerim ustalarım. 3 gündür urfadaydık ondan cevap yazamadım. Cevaplarınız için teşekkürler. Bülent abi uzaktan kumanda üzerinde ölçtüm IR ledi. Dedim kumanda da fazla elektronik parça yok devre üzerinde ölçeyim dedim.;) Böyle bir değer gösterdi devre üzerinde. Sanırım kond. var yine de devreden sökmemiz lazım galiba.;) Devrede olmadan nasıl bir değer göstermeli IR led?
Cep tel. kamera ile kumandanın sağlamlığını ölçebiliyoruz. Fakat IR led yanmadığı zaman kesin olarak IR led arızalı diyemeyiz ki...Çünkü kumanda da tek IR led yok. Kıristal, kond. var.
Yanlışım varsa düzeltin ustalarım...

Kond testini bahsetmiştik Doğan Hocam, tr var onu da biliyorsun, kristal ayağı dipten kopabilir buraya dikkat, bir de şüphelndiğin kristali söküp salla zıngırtı duyarsan değiştir arızlanmıştır, ha iç yapıyı görmek için arızalı olanı maket bıçağı ile kenarlarını kes ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,231
Son üye
matrix96

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri