Avometre kullanımı ile ilgili birkaç soru

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım hayırlı akşamlar. Uzun yıllardan beri elektrikle uğraşmama rağmen ölçü aletiyle hiç işim olmadı. Yalnız bazen elektrikli ev aletlerinin arızasını gidermek için gerekiyor.
Ustalarım basit bir multimetre aldım. (Multimetre DT830D modeli). İnternetten araştırdım kullanımını ve birkaç video izledim. Benim kafama takılan birkaç soruyu sormak istiyorum müsadenizle.

1. Mesela bir ketil, şohben veya tost makinesinin rezistanslarının sağlam oldugunu ölçmek için cihazların enerjisini kesip avometreyi ohm kademesine getirip dirençlerini ölçüyoruz ve değerlere göre sağlam olup olmadıgı buluyoruz.. Bu doğru mu?
2. Bir sigortanın arızalı oldugunu nasıl buluruz avometreyle?
3. Bu arada bir deneme yapayım dedim..Evimizdeki nötr toprağı ölçeyim dedim..Ölçü aleti bir 0'ı bir 1'i bir de 2'i gösterip yer değiştiriyo bu normal mi?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..Cevaplar için teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yanıtlar:
1. Cihazlarınızın enerjisini kesmeniz yerinde ve doğru bir uygulama ancak en azından rezistansın da en az bir ucunu devreden ayırmalısınız. Eğer bir çubuk olarak düşünürsek: Ao------oB soldaki gibi "A" ya da "B" veya "A ve B" uçlarını ayırıp ölçü aletinde OHM kademesinde ölçüp direnç değerine bakıyoruz. Genelde rezistansların dışı yalıtkan olabiliyor. En uçlarından ölçebilirsiniz. Bu haliyle bir direnç değeri görmelisiniz.
2. Avometreyi kısadevre konumuna getirin. Bu konum ölçü aletinde 200OHM'um hemen sağındaki kademedir. Sigortanın herhangi iki ucuna ölçü aletinin herhangi iki ucunu dokundurun.
3. Bu esnada ölçü aletinizde AC kademe alanında 750 kısmında ölçüm yaptığınızda tekrar deneyin. Siz hangi kademede ölçüm aldınız?

Not: Ölçü aletinizin pili tam dolu olursa hatalı ölçüm alınmamış olur. Ölçü aletinden korkmayın, lazımdır. :)

Ustalarım hayırlı akşamlar. Uzun yıllardan beri elektrikle uğraşmama rağmen ölçü aletiyle hiç işim olmadı. Yalnız bazen elektrikli ev aletlerinin arızasını gidermek için gerekiyor.
Ustalarım basit bir multimetre aldım. (Multimetre DT830D modeli). İnternetten araştırdım kullanımını ve birkaç video izledim. Benim kafama takılan birkaç soruyu sormak istiyorum müsadenizle.

1. Mesela bir ketil, şohben veya tost makinesinin rezistanslarının sağlam oldugunu ölçmek için cihazların enerjisini kesip avometreyi ohm kademesine getirip dirençlerini ölçüyoruz ve değerlere göre sağlam olup olmadıgı buluyoruz.. Bu doğru mu?
2. Bir sigortanın arızalı oldugunu nasıl buluruz avometreyle?
3. Bu arada bir deneme yapayım dedim..Evimizdeki nötr toprağı ölçeyim dedim..Ölçü aleti bir 0'ı bir 1'i bir de 2'i gösterip yer değiştiriyo bu normal mi?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..Cevaplar için teşekkürler.
Hocam öncelikle kolay gelsinhttps://www.google.com.tr/search?q=...tNc_Iswb_m4HYCg&ved=0CCkQsAQ&biw=1366&bih=667

Keşke almadan önce danışsaydınız onunyerine pens ampermetre alsaydınız işler daha kolay olurdu.

Sorularınıza gelirsek.

1-Doğru yanlız dikkat etmeniz gereken ohm kademesini ne yüksek nede alçak tutmamak yani rezistansın değeri bilinmiyorsa mesela 1000 wattlık ketılın rezistans direnç değeri 50 ohm gibi bir değer amalıdır bu durumda ölçü aletimizin kademesini 50 ohm a en yakın kademeye getirip ölçüm yapmak.
2-Sigortayıda kısadevre buzzer kademesine getirip açık-kapalı konumlarda kontrol yapabilirsiniz.
3-Ölçü aletini kullanırken hassas ölçümlerde eliniz titrememeli. Ölçümü hangi kademede yaptınız onuda söylerseniz daha anlaşılır olacak.

Kolay gelsin.

Ustalarım hayırlı sabahlar. Teşekkürler cevaplarınız için. ,
1. O halde direnç ölçülürken ölçülecek parçayı cihazdan bağlantısını kaldırıp öyle ölçüyoruz.
2. Toprak nötürü AC kademesinde 750 V ölçtüm. Dediğiniz gibi el titreyince doğru ölçüm vermiyo.
3. Bu buzzer kademesinde iken enerji açık veya kapalı olması önemli değil anladığım kadarıyla. Hiçbir sorun olmaz. Ayrıca adi, komütatör anahtarların sağlamlıgını da buzzer konumunda ölçeceğiz.
4. Kondansitörleri ölçmek için önce enerjileri boşaltmamız lazım iki ucunu kısa devre yaptıktan sonra ölçeceğiz. Bunu da ohm kademesinde yapmamız lazım. Burda bir yanlışlık var mı?

Bu arada Sayın [MENTION=183434]veysel28[/MENTION] Ustam neden Pens ampermetre alsaydınız dediniz?

Sayın [MENTION=290934]Öğretmen27[/MENTION]

1-Evet en sağlıklısı da o.
2-Evet gerilim ölçerken en büyük kaemeden başlanır ölçü aletine zarar gelmesin diye.
3-Hayır buzzer kademesinde enerjili olmaması lazım.Evet anahtarları buzzerde ölçeceğiz.
4-Aslında kondansatörleri ölçmek için kapasitemetre kullanmak daha sağlıklı olur.

Pensampermetre tavsiye etmemin sebebi akım ölçmedeki rahatlığı sizdeki ölçü aleti ile de olur fakat ölçü aletini devreye seri bağlamanız gerekecek.Pensampermetrede ise sadece enerjili kabloyu pensin içersine alarak rahatlıkla ölçüyorsunuz.

Burada faydalı bilgiler var http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Elektriksel Büyüklükler Ve Ölçülmesi.pdf
Kolay gelsin.

Sayın @Öğretmen27

2-Evet gerilim ölçerken en büyük kaemeden başlanır ölçü aletine zarar gelmesin diye.
3-Hayır buzzer kademesinde enerjili olmaması lazım.Evet anahtarları buzzerde ölçeceğiz.
4-Aslında kondansatörleri ölçmek için kapasitemetre kullanmak daha sağlıklı olur.

Pensampermetre tavsiye etmemin sebebi akım ölçmedeki rahatlığı sizdeki ölçü aleti ile de olur fakat ölçü aletini devreye seri bağlamanız gerekecek.Pensampermetrede ise sadece enerjili kabloyu pensin içersine alarak rahatlıkla ölçüyorsunuz.

Burada faydalı bilgiler var http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Elektriksel Büyüklükler Ve Ölçülmesi.pdf
Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim Sayın [MENTION=183434]veysel28[/MENTION] Ustam. Çok yardımcı oldun. Yine de aralarda kafama takılan olursa bu konudan yazar, sizin gibi ustaları -müsadenizle- rahatsız ederim. Saygılar ve sevgiler...

Sayın @Öğretmen27 Rahatsızlık ne demek hocam her zaman yardımcı olmaya çalışırım aslında daha detaylı bir konudur ben kısaca anlatmaya çalıştım yinede takıldığınız noktada elimden geldikçe yardım etmeye çalışırım.
Hocam bu arada daha yaş 30 el titremesi de ne demek:)

Sayın @Öğretmen27 Rahatsızlık ne demek hocam her zaman yardımcı olmaya çalışırım aslında daha detaylı bir konudur ben kısaca anlatmaya çalıştım yinede takıldığınız noktada elimden geldikçe yardım etmeye çalışırım.
Hocam bu arada daha yaş 30 el titremesi de ne demek:)

Yok @veysel28 ustam. İlk elin günahı olmazmış. İlk avometreyi aldım evimin nötr toprak arasını ölçeyim dedim kaç diye? Heyecandan titredi galiba;)

Bu arada fotolarını bekliyoruz ustam...

Sayın @Öğretmen27

Kolay gelsin.

buzzer kademesinde nötr ve topraklamayı ölcerken enerji olmaması lazım demişşiniz sigortaları kapatıpmı ölçmemiz lazım yoksa bütün prizlerden fişleri cekipmi
saygılar hocam

Yok @veysel28 ustam. İlk elin günahı olmazmış. İlk avometreyi aldım evimin nötr toprak arasını ölçeyim dedim kaç diye? Heyecandan titredi galiba;)

Bu arada fotolarını bekliyoruz ustam...

hocam buzzer alıp ölctügünüzde buzzer öttümü suan topraklama kac cıktı

benim eski cihazın aynısı 10tl almıstım simdi yeni aldım 70tl bugun gelecek bakalım

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri