Ateş Söndüren Robot İçin Yardım!!

nickalican

Üye
Merhaba aradaşlar benım bu sene projem bi robot tasarlayıp yapmak robotun yapması gereken işlem ise bir ateşi yada mumu söndürmesi yada bu robotu uzaktan kumandalı bı araba uzerınede yapabılırım.. Bana yardımcı olabilicek büyüklerimden sırasıyla ne yapmam gerektiğini öğrenebilirmiyim lütfen. Teşşekkürler.!!

iyi bir konu aslında.Bir şeyi merak ettim ateşi kendimi bulacak

arkadaşım sana tavsiye edebilirim oyuncak arabaları boşver anlıyosan elektronikten iki tane redüktörlü motoru pic ile sür.dört adet sıcaklık sensörü koy devreye onlarıda pice gir sağ sol ön arka olsun nerede artış varsa ona göre sür motorları çok yaklaştığında ise motorları durdur üste koyduğun pervane soğutsun mantık bu :D

arkadaşım sana tavsiye edebilirim oyuncak arabaları boşver anlıyosan elektronikten iki tane redüktörlü motoru pic ile sür.dört adet sıcaklık sensörü koy devreye onlarıda pice gir sağ sol ön arka olsun nerede artış varsa ona göre sür motorları çok yaklaştığında ise motorları durdur üste koyduğun pervane soğutsun mantık bu :D

Düşündünüz mantık güzelde ya yangınsa ? yada ateş ? herkez bilirki yangın olan yerde rüzgar varsa yangın kontrolden çıkacanı bilir ...
bide sensörü ayarlamak çok önemli ... İstanbul sıcağını bilen varsa sölüm yazın çok sıcak olur robotta sapıtır :D heryeri pış pışklar :D

Yusufcan senın soyledıgın fikir güzel aslında . ama sensorleri anladım peki bu robot nasıl ilerliyecek . kontrolunu nasıl yapıcam ... ateşi kendisi bulsa daha super bi proje olur arkadaşım ama etrafına bıyere mum yada bı ates yakıp deneyebiliriz. ama eğer uzaktan kumandalı yaparsak daha iyi olur benim düşüncem insansız. can tehlıkesi olmaz diye düşünüyorum daha geniş bilgisi olan arkadaşlar yada abiler bana biraz daha yardımcı olabilicek varmı.?

alican bak kardeş iki redüktörlüyü bağla arkaya öne de bi sarhoş teker iki teker arasındaki hız farkından dönüşlerini yaparsın cillop gibi olur mum gibi ufak çaplı şeyleri söndürür otonom olarak ama yok ben insansız olsun diyosan al bi rf kitlerden ucuz fiyasada fazla pahalı değil pc seri porttan haberleştir yine aynı düzeneke alıcı devresini ana devrene bağla komutları ver odan sürücü ile iki motoru sür oldu bitti gitti işte hatta iki yollu da yapabilirsin kapalı binaya gitti yangın kaynağı nerde bulamıyo musun ya üstüne kamera koyarsın ki onu da rf ile haberkleştir hem görüntü alırsın hem gidersen maliyet fazla olur diyosan kapıdan içeri girene kadar uzaktan kumanda ile sürersin sonra da otonom moda alırsın kendi arar bulur söndürür büyük çapğlı yangın diyosan eğer o zaman da bi damacana bağlarsan üste bir motor da su çekmek için akvaryum motorları olabilir çeksin suyu dışarı versin hayal gücü geniş ya ne istersen var bizde hayd, selametle :D

teşşekurler yusufcan

Forum istatistikleri

Konular
128,244
Kullanıcılar
450,051
Son üye
Rezly

Yeni konular

Geri