Asenkron motoru istenilen dönme açısında durdurmak

öncelikle böyle güzel bir bilgi paylaşımı sitesinde görev alanlara ve paylaşımcı üyelere teşekkür ederim.soruma gelince...

3 fazlı frenli bir asenkron motoru tam 30 derecelik bir dönüş yaptıktan sonra durdurmak istiyorum.bu 30 derecelik duruş esnasında oluşabilecek kaymalar ve önlemleri hakkında yardımcı olabilirmisiniz.30 derece dönme işlemi bir proximity switch ile mi yoksa zamanla çalıştırma ile mi daha hassas yapılabilir?

konuyu sitede aradım ama bulamadım varsa göremediysem kusura bakmayın..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sw ile yapman çok daha kolay ve doğru nerede kullanacağın ve nasıl bir uygulama yapacağında önemli birde motor çıkışı redüktörlümü yoksa motor çok hızlı hareket edip fren motoru durdurana kadar geçen mesfeyide hesaplayıp sensörü okadar öne koyman gerekecek tamamen yapacağın uygulama ile ilgili ama zaman ayarı ile uğraşma kaymalar çok başını ağrıtır

asenkron motoru bir döner tabla için kullanıcam.motor redüktörlü.switch in çapı geniş olduğu için hangi noktada algılayıp duracağını deneyerek bulabilirim fakat herzaman aynı noktada algılama yaparmı bilemiyorum.hassas bir çalışma olmasını istediğimden 1mm bile (+ -) kayması sakıncalı olucak.zamanla durmasını düşünsem bu seferde asenkron motorun başlangıçta bir gecikmesi yada durması sıkıntı olabilirmi diye düşünüyorum.

Motor milinde devir düşürücü (redüktör,kayış-kasnak,) kullanmadan 1500 devirli bir motorda derece ayarı yapman imnaksız. Servomotor kullanman gerekir. Servomotor olunca sürücü devrede gerekecek. Redüktörlü bir motoru mil çıkış devri düşük sürücü ile beslediğinde açı hesabı yapabilirisn. Örneğin dak 1 devir dönen motor 30 derece için 5sn çalıştırman gerekir

haklısınız torex. peki söylediğiniz hesaplamada sapmalar olabilirmi acaba yani 1500 devirli bir asenkron motor dakikada 1501 veya 1499 tur dönme gibi bir ihtimal varmıdır.zamana bağlı dönme işleminde hata payım hangi aralıklarda olabilir sizce?

1500 devirli asenkron motor hiç bir zaman 1500 devirde dönmez o senkron devir sayısıdr. Yüke göre kayma değerleriye döner. Zaten senkron devirde dönerse rotorla stator arasındaki döner alandan dolayı dönme küvveti ortadan kalkar. düşük dervir çıkışlı redüktör alın buda çok büyük olacaktır. 1500/1 devir/dakikalık redüktör boyutu büyük olur. servomotor kullanın.

torex arkadaşın söylediğine katılıyorum eğer çok hassas olması gerekiyorsa servo motor çözüm olacaktır servonun içindede hassas bir encoder vardır onu kullanarak istediğn yerde durdurabilirsin kolay gelsin

Bu konuya pek hakim değilim fakat;

Redüktör kullanmak mantıklı olabilir mi acaba? Daha ince ayar yapabilmek için.

hassas ayar istiyorsunuz kesinlikle servo motor kullanmalısınız

asenkron motoru bir döner tabla için kullanıcam.motor redüktörlü.switch in çapı geniş olduğu için hangi noktada algılayıp duracağını deneyerek bulabilirim fakat herzaman aynı noktada algılama yaparmı bilemiyorum.hassas bir çalışma olmasını istediğimden 1mm bile (+ -) kayması sakıncalı olucak.zamanla durmasını düşünsem bu seferde asenkron motorun başlangıçta bir gecikmesi yada durması sıkıntı olabilirmi diye düşünüyorum.

Step motor kullanmalısın. Asenkron motorla hassa ayar yapamazsın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri