Arduino ile elektronik sigara-nargile yapımı

Bence bir step down konvertör kullanın. arduino çıkışı zaten mosfeti sürecek güçte değil. mutlaka arduino kullanacaksanız mosfet driver de kullanmanız gerekiyor. mosfet driverlerin çıkış akımı +- 1 amper dir.

Bence bir step down konvertör kullanın. arduino çıkışı zaten mosfeti sürecek güçte değil. mutlaka arduino kullanacaksanız mosfet driver de kullanmanız gerekiyor. mosfet driverlerin çıkış akımı +- 1 amper dir.
Bipolar Totem Pole Sürme Tekniği ile sürmeyi düşünüyordum step down konvertör'e de bi bakarım.

çok fazla elektronik daha çok arıza demek daha basit yapsana...
Yani hiç elektronik karıştırmadan da yapılabiliyor ama benim amacım bişeyler öğrenmek ve daha gelişmiş bi cihaz tasarlamak. Arıza olacağını düşünmüyorum, tasarım düzgün yapıldığı malzemeler doğru seçildiği taktirde tıkır tıkır çalışır :)

arduino çıkışı 4.5 volta düşer 0,7 voltta transistörde düşer. eder 3,8 volt. bu gate voltajı ile o mosfeti yeterince süremezsiniz.

Gate voltajı 12v olcak. Arduino sadece transistörü tetikliyor.

Ekli dosyalar

• 41.jpg
    41.jpg
    27.8 KB · Görüntüleme: 13
Şöyle bi sorunum var analogtan girişten gerilim bölücüdeki voltajı okumam lazım, ancak toprağı anahtarladığım için analogtan boşta 12v yükte ise pwm dalgalanmayı ölçüyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim? Gerilim bölücüdeki voltajı ölçmenin bir yolu var mı yoksa p channel mosfet mi kullanmam gerek?

Ekli dosyalar

• bosta.png
    bosta.png
    152.5 KB · Görüntüleme: 12
  • yükte.png
    yükte.png
    143 KB · Görüntüleme: 10
Önce devrede hata var. mosfetin gate ucu daha önce söyledşğim gibi 3.5 voltu geçmez. push pull devreye girmeden önce voltajı 5 volt seviyesinden 12 volt seviyesine çıkarman gerek. bunun için npn bir tr. kullan.

coil voltajını ölçmek istiyorsan devreyi dediğin gibi p kanal mosfetle kurabilirsin. Şöyle bir alternatifde olabilir. n kanal mosfetin source ucuna 10 miliohm bağlayıp buradan geçen akımı ölçebilirsen coil omajı belli voltaj ve gücü hesaplayabilirsin. yani dolaylı hesaplama.

Merhaba

insanlığın yararına çalışsanız daha iyi olmaz mı ?
babam bile olsa destek vermem
kusura bakmayın , destek verenleri kınıyorum ( değerli arkadaşlar bile olsa )
sizin düşünceleriniz .
sağlıklı yaşam , ölüme destek !!!

Sağlıcakla Kalın . ( en önemlisi sağlık )

Yönetimden
konunun kilit altına alınması . ( insanlığın yararına değildir )

Size kimse zorla birşey yaptırmıyor, anlamadım niye bu kadar sert çıkıştınız. Biraz araştırsaydınız keşke diyorum ne diyim.
Benim kendi kardeşim sigara kullanıyor ve ne yaptıysam bıraktıramadım. Sadece onu bile sigaradan elektronik sigaraya geçirsem benim için başarıdır. Belgeseli izlerseniz ikisi arasındaki farkı daha net anlayabilirsiniz.
BBC'nin hazırladığı e-sigara belgeseli:

Önce devrede hata var. mosfetin gate ucu daha önce söyledşğim gibi 3.5 voltu geçmez. push pull devreye girmeden önce voltajı 5 volt seviyesinden 12 volt seviyesine çıkarman gerek. bunun için npn bir tr. kullan.

coil voltajını ölçmek istiyorsan devreyi dediğin gibi p kanal mosfetle kurabilirsin. Şöyle bir alternatifde olabilir. n kanal mosfetin source ucuna 10 miliohm bağlayıp buradan geçen akımı ölçebilirsen coil omajı belli voltaj ve gücü hesaplayabilirsin. yani dolaylı hesaplama.

O dediğinizi tam anlamadım ben sanırım. Altında yatan anafikir ne 3.5volta düşmesinin 12 voltu anahtarladığım için mi 3.5 volta düşüyor? Şu bulduğum gibi bişey mi anlatmak istediğiniz? Bu arada gerilim bölücü koyup 11k direncin üzerine düşen gerilimi analogtan okuyorum böylece 0.02 hassasiyetle doğru ölçümü yapıyorum. Sıkıntı olur mu bu şekilde bi kullanım?

Ekli dosyalar

• ecig.png
    ecig.png
    141.8 KB · Görüntüleme: 8
  • 1.png
    1.png
    2.8 KB · Görüntüleme: 6
Moderatör tarafında düzenlendi:
4. Günüm ve canım öyle bir istiyorki inşallah başarabilirim. Düşünceli hareketinizden dolayı sizide tebrik ederim, fakat bununla olacak iş değil maalesef. Klasik olacak ama beyinde bitiyor. Elektronik sigara yapımı güzel bir konu umarım başarabilir ve burada paylaşırsınız takipçi olacağım. Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri