Araba aküsü şarj problemi

bu yeni tip bakımsız akü dedikleri de bittikten şarj tutmadıktan sonra içindeki sıvı asitli suyla değişince biriki defa daha tekrar kullanılabiliyormuş, youtube de videoları var.

bu yeni tip bakımsız akü dedikleri de bittikten şarj tutmadıktan sonra içindeki sıvı asitli suyla değişince biriki defa daha tekrar kullanılabiliyormuş, youtube de videoları var.
Tehlikeli işler. Aradaşların dediği işlemleri yaptınız, dikiş tutmadıysa çok zorlamamak gerekli.

Eskiden araca fabrikada takılan aküler uzun ömürlü oluyordu. Akü bakımı yapılırsa 10 seneye kadar kullanmak mümkündü. Şimdi firmaların araca fabrikada taktıkları akülerde uzun ömürlü olmuyor. Örnek 2019-2020 corolla sahipleri mutludan çok dert çektiler. Araca sonradan piyasadan alınıp takılan aküleri 3 bilemedin 4 sene kullanabilirsen iyi.​
Muhtemeldir ki rekabet koşulları kaliteyi düşürüyor.
Kalite yanında kullanım şekli de çok önemli. Aracın yatma süresi uzadıkça akünün ömrü kısalır.

Muhtemeldir ki rekabet koşulları kaliteyi düşürüyor.
Kalite yanında kullanım şekli de çok önemli. Aracın yatma süresi uzadıkça akünün ömrü kısalır.
Kesinlikle.Kısa sürüşler akünün ömrünü yer. Kısa sürüş yapılıyorsa yada araç yatıyorsa arada aküyü haricen şarj etmek lazım. Bazı sistemlerimiz için yedekte beklettiğimiz akülerimiz oluyor onları sürekli şarjda bekletirim.

Kesinlikle.Kısa sürüşler akünün ömrünü yer. Kısa sürüş yapılıyorsa yada araç yatıyorsa arada aküyü haricen şarj etmek lazım. Bazı sistemlerimiz için yedekte beklettiğimiz akülerimiz oluyor onları sürekli şarjda bekletirim.
Aynen öyle, Ataba AT-7012 7 aşamalı şarj cihazımla kullanmadığım ara uzadıkça arada, 10-15 günde bir şarj ediyorum.

aküyü 16 volt 2,5 ampelik adaptöre bağladım, 1 saat kadar bekledim, aküden su kaynaması gibi cızırtı sesleri geliyor, açıkçası biraz tırstım, ne yapmam lazım.

Redresör şarjı sabit akımla yapılmaz! Sülfat kristallerini kıracak frekansta değişken ve düşük akımla yapılır. Bu iş için üretilen cihazlarla yapılmalı. Aksi halde yüksek gerilim ile akü tahrip olur!

aküyü 16 volt 2,5 ampelik adaptöre bağladım, 1 saat kadar bekledim, aküden su kaynaması gibi cızırtı sesleri geliyor, açıkçası biraz tırstım, ne yapmam lazım.
güzel insan, konuyu başından beri takip ediyorum. ustalarım gerekli olan her şeyi söylemişler zaten. beklemiş/ tükenmiş akülerin canlandırılması için desülfatör denilen cihazla şarj edilmelidir. bu cihazla yapılan işlemlerde bile geri dönüş garanti değildir. kulaktan dolma bilgilerle, elimde bu var bununla yapsam olmaz mı demek. pimi çekilmiş el bombasıyla gezmeye benzer. hani 3-5 lira cepte kalsın derken, evdeki bulgurdan olmayın. piyasa araştırması yapın, bu işi yapan ustaları bulun ve onlara yaptırın.

Ben öneride bulunmayacağım. Sadece uyarıda bulunacağım.

Aküye müdahale ediyorsanız dikkatli olun. Hiç bir akünün patladığını görmediyseniz lütfen emniyet önlemlerini almadan müdahale etmeyin. Geri dönüşü olmayan sonlardan kaçının.

yeni akülerin 3-4 sene dayandığına ben de çok şahit oldum, eski aküler gerçekten çok dayanıklıymış.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri