Arçelik ar 5080 nf buzdolabı

Fahri Ç.

Üye
Arçelik ar 5080 buzdolabının alt soğutmama ve f0 hatası sorunu vardı, ısıtıcıları değiştirdim kartta arıza var dediler onu tamir ettirdim ama yine belli bir müddet sonra tekrar f0 hatası vermeye başladı şimdide termik sigorta bozuk olabilir diyorlar sigortayı aldım ama sigorta buzdolabının neresinde olduğunu bilmiyorum yeri hakkında yardım olabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum

Son düzenleme:
forum kurallarıma uyalım lütfen, küçük harf kullanalım. saygılar.
1695742350672.png

Arçelik ar 5080 buzdolabının alt soğutmama ve f0 hatası sorunu vardı, ısıtıcıları değiştirdim kartta arıza var dediler onu tamir ettirdim ama yine belli bir müddet sonra tekrar f0 hatası vermeye başladı şimdide termik sigorta bozuk olabilir diyorlar sigortayı aldım ama sigorta buzdolabının neresinde olduğunu bilmiyorum yeri hakkında yardım olabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum

Termik sigorta evapi ısıtan rezistans kablosuna seri bağlanır. Evaporator üzerine monte edilir. Eger evaporator aşırı isinirsa yangın çıkmasın diye bu Termik sigorta atar.

Evap üzerinde.

sayın ustalarım hepinize hayırlı işler dilerim. Resimdeki buzdolabı altus no frost A++ buzdolabının dijital göstergesi.. Ünlem işareti yanıp sönüyor ve dolap soğutuyor. İnternette araştırdım ama resetleme nasıl yapılacağını bulamadım.
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.. Herkese hayırlı işler dilerim

Ekli dosyalar

• IMG_20230927_080141.jpg
    IMG_20230927_080141.jpg
    146.8 KB · Görüntüleme: 13
Termik sigorta evapi ısıtan rezistans kablosuna seri bağlanır. Evaporator üzerine monte edilir. Eger evaporator aşırı isinirsa yangın çıkmasın diye bu Termik sigorta atar.

Evap üzeri
Serviste bulamadım, internetten sipariş verdiğim ve gelen termik sigorta dedikleri şey fotoğrafta ekli olanmı, doğru malzememi gelmiş acaba,

Ekli dosyalar

• arcelik-buzdolabi-termal-sigorta-orjinal-sensor-sigorta-bimetal-arcelik-998-75-B.jpg
    arcelik-buzdolabi-termal-sigorta-orjinal-sensor-sigorta-bimetal-arcelik-998-75-B.jpg
    14.9 KB · Görüntüleme: 18
Serviste bulamadım, internetten sipariş verdiğim ve gelen termik sigorta dedikleri şey fotoğrafta ekli olanmı, doğru malzememi gelmiş acaba,

Bu sektörde değilim. Ürün benziyor. Termik sigortaların üzerinde atma sıcaklıkları yazar. Bunda sicaklik bilgisi akım bilgisi var mı?

Evap üzerinde.
Şimdi dolabın derin dondurucu kısmını söktüm, komple buz kaplamıştı, buzun çözülme işlemini yaptım evap üzerinde Sigorta diye birşeye rastlamadım, yanlız evap ısıtıcının alt iki borusunda siyahlanma vardı acaba evap ısıtıcı yanmış olabilirmi

Evap üzerinde.
Şimdi dolabın derin dondurucu kısmını söktüm, komple buz kaplamıştı, buzun çözülme işlemini yaptım evap üzerinde Sigorta diye birşeye rastlamadım, yanlız evap ısıtıcının alt iki borusunda siyahlanma vardı acaba evap ısıtıcı yanmış olabilir
IMG_20230928_203943.jpg
IMG_20230928_200612.jpg
IMG_20230928_203943.jpg
IMG_20230928_204323.jpg
IMG_20230928_204323.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20230928_204323.jpg
    IMG_20230928_204323.jpg
    215 KB · Görüntüleme: 4
sayın ustalarım hepinize hayırlı işler dilerim. Resimdeki buzdolabı altus no frost A++ buzdolabının dijital göstergesi.. Ünlem işareti yanıp sönüyor ve dolap soğutuyor. İnternette araştırdım ama resetleme nasıl yapılacağını bulamadım.
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.. Herkese hayırlı işler dilerim

Bu yanıp sönen ünlem işaretleri NF buzdolaplarında oluşan sensör arızaları ve sensör temassızlıklarından tutun da EVAP motoru arızasına veya sıkıntısına kadar çok değişik hata kodu karşılıkları şeklinde olabilen (F1, F2,......F5, F6 şeklinde Arçelik NF buzdolaplarında hata kodu karşılıkları şeklinde arıza durumu) karşılıkları şeklinde bulunur. NF buzdolabınız bu durumda yine soğutmasına soğutur ama 24-36-48 saat sonra derin dondurucu kısmında defrost sıkıntısı fasılalı yanıp sönen bir uyarı karşılığıyla oluşmuşsa (örneğin defrost sensörü arızasıyla) üst dondurucu bölüm buz tutarak periyodik olarak defrost sensörü sıkıntısıyla (arızası veya devre dışı kalmasıyla) oluşan buzları evaporatör üzerinden alt ve üst rezistansla (termik sigortayla seri bağlı olarak) ısıtıp eritmeyebilir. Bu durumda üst dondurucu bölme yeterince soğuk olsa bile alt soğutucu bölümünün sıcaklığı 4-5 derecelerde sabit kalamayıp günler geçtikçe sürekli artmış, 4-5 derecelerde sabitlenip kalamamış olur.

Eğer alt soğutucu bölmede iç bölme sıcaklığı saatler veya günler geçtikçe giderek artarsa mutlaka defrost sensörü sıkıntısı veya uyarısı yanıp sönen bu ünlem işaretiyle bilgi (uyarı) amaçlı verilmiştir. Dolabınızda mutlaka bir yerde veya iç sensörlerinde bir sıkıntı mutlaka oluşmuştur. Bu uyarı olumsuzluğu resetlenmeyle değil ancak mevcut arızası tespit edilip giderilerek bu hata veya arıza hata uyarısı yok edilebilir. Bu nedenle Altus NF buzdolabınızın arıza hata kodlarını çok iyi araştırmanızı ve kesin çözümü içinse mutlaka yetkili servisine yönelmenizi öneririm. Kolay gelsin.

Çok teşekkürler bilgi için. Çok ayrıntılı ve anlaşır anlatmışsınız

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri