Arçelik 6220 ısıtma ve su kaçırma problemi var 6 ay önce tekrar yapmıştı

sxdx

Üye
Arçelik 6220 bulaşık makinem 6 ay önce de suyu ısıtmadan yıkama yapıyordu sonra kendi kendine düzeldi. şimdide aynı sorun ile karşı karşıyayım. bu sefer alttan hafif su kaçırma da var. geçen sefer belki şans ama parlatıcı koymuştum ve ısıtmaya başladı. Şu an soğuk yıkıyor bulaşıkları. ne önerirsiniz. lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

elektronik kart üzerindeki siyah rolenin lehimlerini kontrol ediniz. kart pano içersinde ışıkların arkasında

elektronik kart üzerindeki siyah rolenin lehimlerini kontrol ediniz. kart pano içersinde ışıkların arkasında
arçelik 6220 bulaşık makinesinin içindeki kartı kontrol ettim dediğiniz gibi 2 adet siyah kondansatör var köşe kısımdaki olan ısıdan dolayı biraz kabarmış değiştirmem ısıtma sorunu nu çözermi acaba? ikincisi makinenin alt tarafında tabana bağlı iki plastik boru geçen bir düzenek var makina da ne işe yarar su sızdırma problemi bu yüzden olabilir mi çünkü içindeki köpük dağılmış.

resimdeki kırmızı daire içindeki parça ısıtma rolesi. fiziksel yanma var ise mutlak değiştirin. birde arka yüzeyde lehim atıklarını kontrol edin. rolede problem var ise 2 adet yuvarlak kondansatörü 1 adet de mavi büyük kondansatörü mutlaka değiştirin. yanma lehim atığı yok ise suyu ısıtan rezistansınız da arızalı olabilr.

171220111729-500x500.jpg

alttaki bahsettiğiniz düzenek ise su taşma swici. bir arıza olurda tabana su akar ise köpük su sebebiyle yukarı kalkarak swicin konumunu değiştirir. ve makinanın sürekli pompa yapmasını sağlar. amacı evi su basmasın diye.

1888100100.jpg

resimdeki kırmızı daire içindeki parça ısıtma rolesi. fiziksel yanma var ise mutlak değiştirin. birde arka yüzeyde lehim atıklarını kontrol edin. rolede problem var ise 2 adet yuvarlak kondansatörü 1 adet de mavi büyük kondansatörü mutlaka değiştirin. yanma lehim atığı yok ise suyu ısıtan rezistansınız da arızalı olabilr.

Ekli dosyayı görüntüle 14657

alttaki bahsettiğiniz düzenek ise su taşma swici. bir arıza olurda tabana su akar ise köpük su sebebiyle yukarı kalkarak swicin konumunu değiştirir. ve makinanın sürekli pompa yapmasını sağlar. amacı evi su basmasın diye.

Ekli dosyayı görüntüle 14658

kolay gelsin tekrar rahatsız ediyorum ama gösterdiğiniz makineni kartının arka yüzeyi resmi var ise onda rica ediyorum ben kartı söktüm. yenisini almak istedim bana 100 tl fiyat verdiler. bu kadar pahalı olduğunu düşünmüyorum ama. birebir kontrol amaçlı lehim yerlerini kontrol etmek istiyorum. birde size çok basit gelebilir ama bu makinenin rezistansı nerede onuda söyleyiverin :D şididen teşekkür ederim

bence fazla kurcalamayın. basit bir problem siz kurcaladıkça daha çok maliyet çıkarabilir. işin ehli bir usta bulup yardım rica edin

kolay gelsin tekrar rahatsız ediyorum ama gösterdiğiniz makineni kartının arka yüzeyi resmi var ise onda rica ediyorum ben kartı söktüm. yenisini almak istedim bana 100 tl fiyat verdiler. bu kadar pahalı olduğunu düşünmüyorum ama. birebir kontrol amaçlı lehim yerlerini kontrol etmek istiyorum. birde size çok basit gelebilir ama bu makinenin rezistansı nerede onuda söyleyiverin :D şididen teşekkür ederim

arada ısıtması rezistansın sağlam olduğunu gösterir.parlatıcı koymayla alakası yoktur.
rezistans makinanın altındadır. tüp şeklindedir,
havyanız varsa lehim yapmayı biliyorsanız pcb deki lehimleri özellikle röle bacaklarını tazeleyin
lehim sağlam görünse bile tazeleyin.
kartın alt resmine ihtiyacınız yok kart zaten elinizde, fakat isterseniz resmini çekip buraya koyabilirsiniz.
havyanız yoksa daha önce hiç lehim yapmadıysanız pcb yi tamir etmeniz pek mümkün değil,
su kaçırma eğer taşma swiçindense presostatta arıza olabilir suyu kesemiyordur,
taşma siwiçi kuruysa gözle hortumlardan kaçağı tespit etmeniz gerekir.
siwiç köpüğü parçalandıysa değiştirin.

arada ısıtması rezistansın sağlam olduğunu gösterir.parlatıcı koymayla alakası yoktur.
rezistans makinanın altındadır. tüp şeklindedir,
havyanız varsa lehim yapmayı biliyorsanız pcb deki lehimleri özellikle röle bacaklarını tazeleyin
lehim sağlam görünse bile tazeleyin.
kartın alt resmine ihtiyacınız yok kart zaten elinizde, fakat isterseniz resmini çekip buraya koyabilirsiniz.
havyanız yoksa daha önce hiç lehim yapmadıysanız pcb yi tamir etmeniz pek mümkün değil,
su kaçırma eğer taşma swiçindense presostatta arıza olabilir suyu kesemiyordur,
taşma siwiçi kuruysa gözle hortumlardan kaçağı tespit etmeniz gerekir.
siwiç köpüğü parçalandıysa değiştirin.

son bilgilerimi paylaşmak isterim .. yorumunuzu bekliyorum. anakart üzerindeki yanık role yi elektronikçi ye değiştirttim. tekrar aynı role yandı. bana rezistansın aşırı elektirik çektiğini bu yüzden yakabileceğini söyledi. ama rezistans ta sanırım kireçlenme olayı yok ve ısıtma yapmıyor bu yüzden bir tahminde bulunamadım. Birde makinem 8 yıllık bu yüzden bir tamirci çağırmaktansa ucuz bir tane almayı tercih ederim. Burada işini iyi yapan düzgün bir tamircide bulamadım malesef sadece laf ve para.

istanbuldaysanız yardımcı olayım.röle muhakkak nais marka olmalı diğer dandik röleler bir iki kullanım sonrası arıza yapar.

son bilgilerimi paylaşmak isterim .. yorumunuzu bekliyorum. anakart üzerindeki yanık role yi elektronikçi ye değiştirttim. tekrar aynı role yandı. bana rezistansın aşırı elektirik çektiğini bu yüzden yakabileceğini söyledi. ama rezistans ta sanırım kireçlenme olayı yok ve ısıtma yapmıyor bu yüzden bir tahminde bulunamadım. Birde makinem 8 yıllık bu yüzden bir tamirci çağırmaktansa ucuz bir tane almayı tercih ederim. Burada işini iyi yapan düzgün bir tamircide bulamadım malesef sadece laf ve para.
makineyi yatırıp eğer ölçü aletiniz varsa rezistansı ohm kademesinde ölçün omaj varsa sağlamdır açık devreyse arızalıdır ölçü aletiniz yoksa rezistansın soketlerini söküp hariçten 220 v verin 1-2 sn süreyle. ısınırsa sağlamdır ısınmazsa rezistans arızalıdır 1-2 sn yi geçirmeyin su olmadığı için rezistans boşta çalışır. rezistansdan emin olduktan sonra karta sorunu kartta arayabilirsiniz, röle mekanik bir eleman olduğundan 8 senede arıza yapması kontaklarının deforme olması normaldir. röle yanma değilde kontakları yapışabilir aşırı akımda, yada bobini kısa devre olabilir. bu nedenle diğer devre elemanlarına da zarar verebilir. yukarıda kanyak ın dediği 2 adet yuvarlak kondansatörü 1 adet de mavi büyük kondansatörü de değiştirin rölenin yüksek amperli olması bakımcının dediği gibi kaliteli bir marka olması sorununuzu çözebilir. eğer yeni makine alma niyetiniz varsa bu sizin bileceği bir şeydir.bulaşık makinesi çok da komplike bir makinde değildir zamanınız ve sabrınız varsa çözebilirsiniz. kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,251
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri