Apartmana yıldırım düşmesi sonucu oluşan elektronik hasardan elektrik dağıtım şirketi mi sorumludur?

guleylem

Üye
Merhaba,

Yıldırımlık koruması olmayan bir apartmanın çatısına yıldırım düşüyor ve apartmanın dış yüzeyinde bulunan kombi, kamera, garaj kapısı motoru vb. çok sayıda cihaz bozuluyor. Fakat dairelerin içindeki cihazlarda bir problem olmuyor Sözleşme ve yönetmeliklere göre bu durumda elektrik dağıtım şirketinin bir sorumluluğu var mıdır? Zararın tazmini talep edilebilir mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba,

Yıldırımlık koruması olmayan bir apartmanın çatısına yıldırım düşüyor ve apartmanın dış yüzeyinde bulunan kombi, kamera, garaj kapısı motoru vb. çok sayıda cihaz bozuluyor. Fakat dairelerin içindeki cihazlarda bir problem olmuyor Sözleşme ve yönetmeliklere göre bu durumda elektrik dağıtım şirketinin bir sorumluluğu var mıdır? Zararın tazmini talep edilebilir mi?

Geçmiş olsun .

Bu konuda bilğim yok ama .

Mantık apartman çatısından arıza oluşumu gelmişse sorumluluk kullanıcının olur .
Elektrik sayaç öncesinden ( kablo arızası - trafo - voltaj vs gibi ) arıza gelmişse sorumluk dağıtım şirketinin .
Burada da ispat önemlidir .
Çeşitli arıza konumları ?
Tüm binada diğer kullanıcılarında arızalarının olması arızanın ispatınında yararı
Arıza olduğu günün saatin elk dağ. şti kayıtları vs gibi beyanlar vs gibi ( inceliklerini bilmek gerek ? )
Tam bilmemekle beraber ispat zor elk dağ şti ne ispat için belgeler vermek .
Diğer : Servis tarafından yazılan rapor ayrıntılı olmalı . ( hangi parçalar değiştirildi , tamiri ve arıza oluşumu hikayesi vs gibi ) .
Çünkü : kısmende olsa elektronik parçaların bozulma nedenlerinden ne tip arıza olduğu çözümlenmektedir .
Fotoğraflar , video x ürünün tamirinin yapılanmış işlemleri parçalarının tüm tamiri yapılan parçalarını orj lerini geri iadesi , kart değişmiş ise kartın iadesi .
Önemli olan ayrıntılı ispat sunmak .

Pek iyi anlatım yapmış olmayabilirim .
Burada kendi önleminizi kendiniz almak önemli . ( koruma ürünlerini kalitesi para ve hizmet kalitesi işçilik ve montaj bilğisi önemli )

Kolay gelsin , Sağlıcakla .

Son düzenleme:
Merhaba,

Binayı yapan kişi ve sahibi sorumlu olur.

Bu vesile ile bildirmemde ( oturdu-
ğum binayada yıldırım düştü ve bi-
namızdaki çoğu cihaz hasarlandı )
yarar var.Konumu ne olursa ! olsun,
paratöner olmayan her binaya yıldı-
rım düşebilir.Eğer paratöner adam
gibi kalitede ! seçilmemişse,kuruldu-
ğu binayı bile ko ru maz .Tedarikçi
ile ilgili bir konu yok.

Son düzenleme:
Merhaba,

Dağıtım şirketi sorumlu olmaz. Sigorta poliçeniz varsa masraflarınız karşılanır.

Arızanın veya hatanın kaynağı dağıtım şirketi ise ödeme yapar.Yıldırım düşmesi sonucu oluşan zarar veya kayıpları karşılamaz.Örneğin, planlı elektrik kesintisi sonrası yüksek voltaj sebepli cihazlarınız arızalanmışsa ödeme alırsınız.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/yuksek-voltajin-zararini-elektrik-dagitim-sirketi-odeyecek/1623567

Elektrik firmaları vatandaşların şikayetlerine ilgisiz kalması halinde büyük cezalara tabii tutulacağı açıklanmasından sonra bu konuda daha hassas davranılmaktadır. Buda gösteriyor ki elektrik voltaj değişikliği nedeniyle uğranılan zararlarda sizlere daha fazla yardımcı olunacaktır. Elektrik dağıtımında firmalar özelleşiyorken, abonelerin mağdur olmaması için sıkı denetlemeler yapılmaktadır. Elektrik kesintisinden kaynaklı cihaz bozulmalarında ne yapmalısınız adım adım aşağıdaki satılar da bilgilendirmekteyiz. Sizin kontrolünüzde olmadan arızalar için tedaş hasar bedeli almayı unutmayınız.

Enerji piyasası düzenleme kurulu voltaj değişimi ve ani kesinti gibi olaylarda arızalanan cihazlarda, tüketiciler mağdur olmasın diye firmaya sorumluluklar getirdi. Bu konuda size yardımcı olmak ve voltaj değişiminden kaynaklı yaşanan elektronik problemlerde masraflarınızı karşılamak zorundalar. Aksi halde dağıtıcı firma 350 bin TL ceza ödemek zorunda kalacak.

EPDK başkanını açıklamasında; elektrik dağıtım firmalarını ciddi şekilde denetlediklerini dile getirdi. Bu gibi şikayetlerde sonucun vatandaş lehine olacağını da sözlerine ekledi. Hatta bu olaylarda firmaların ne kadar çabuk dönüş yaptığına, ne ölçüde yardımcı olduğuna bakılarak onlara puanlar verilmektedir. Ayrıca elektrik call centerları aranıp bu konu hakkında bilgi alınabilir ve şikayet bırakılabilir.

Elektrik Kesintisinden Kaynaklı Cihaz Bozulmalarında Ne Yapmalısınız​

Mağdur olan abone öncelikle bir servis çağırarak cihazın arızasını kontrol ettirmelidir. Kontrol eden teknik servis arızalı parçayı bulup bunu bir rapora dökmeli ve bu raporda voltaj değişikliğinden kaynaklı elektronik arıza diye belirtmelidir.

Bu belge ile bağlı olunan elektrik dağıtım birine giderek mağduriyetin giderilmesini talep etmelisiniz.

Elektrik firmasının zararı karşılamama söz konusu olur ise bağlı olduğunuz bölgedeki tüketici hakem heyetine giderek başvurunuzu yapma hakkına sahipsiniz.

Elektrik kesildi geldi ve cihazınız çalışmıyorsa yapılacak işlemler sırasıyla bunlardır. Tedaş hasar bedeli karşılaması için bunları yapmanız yeterli olacaktır.

Tedaş Zarar Tazmini​

En yakın elektrik dağıtım birimine gidip şikayet dilekçenizi iletebilirsiniz. Bu süreç nasıl işledi, ne kadar sürede çözüldü, ne zaman iade edildi gibi detaylarla ilgilenildiğinden emin olabilirsiniz. Buna göre şirketlerin performansı ölçülmektedir. Ani voltaj düşmesi ve elektrik kesilmesiyle cihaz arızalanmışsa bunda sizin sorumluluğunuz yoktur ve karşılanacağını düşünebilirsiniz.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalara 350000 TL ceza kesilmektedir. Firma elektrik kaynaklı arızalanan cihaz için onarımı yaptırmak sorumluluğundadır. Eğer tamir ücreti yüksek çıkıyorsa yenisini alma konusunda uzlaşılabilir. Buna firma karar vermektedir. Elektrik kesintisinden bozulan eşyalar için yapabilecekleriniz bu kadardır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri