Anakart Tamiri Hakkında

Arkadaşlar selamun aleyküm Ben Anakart Tamiri için gerekli birkaç soru soracaktım sorularımı aşağıda sıraladım ilgilenirseniz çok memnun olurum herkese şimdiden teşekkür ederim...
SORULARIM

1:Anakart üstündeki parçaları sökerken lehim makinası kullanmak pek hoş sonuçlar vermiyor genelde Telefon tamircilerinin kullandığı güzel saç kurutma makinası şeklinde ısı üfleyen cihazlar var onlar ile kart üzerinden entegre vs parçalar sökülüp takılabiliyor İşte bu sözünü ettiğimiz Makinaların isimleri nedir özellikleri nelerdir satın alırken nelerine dikkat etmek lazımdır ?

2:Televizyonlarda katlar vardır vertikal,horizantıl,besleme vs Bu anakartında illaki bu şekilde katları vardır tabii ki vertikal horizantıl olarak değil farklı isimlerde ama bu katlar hakkında bilgiler nelerdir yada nerelerden bulabiliriz...

3:Anakart tamiri için gerekli ölçümler nelerdir nerelerinden hangi sinyaller ve voltajlar kontrol edilmelidir.

4:Bios nasıl upload edilir ve yerinden söküp nasıl programlanır yani hangi programlama yazılım ve donanımlarına ihtiyacımız vardır ( örneğin makinanın biosu çökmüş makina bios a girmiyo yada garipten sesler vs arızalar veriyor biosun çökük olduğu ekrana yazıyor vs )

5:Anakart parçalarını nerden temin edebiliriz sipariş vereceğimiz türkiyeden siteler varmıdır muhtemel entegreler vs parçalar için ( Ben smd malzemelerin bir çoğunu www.direnc.net adresinde bulabiliyorum fakat anakart malzemeleri değil muhtelif entegreler,diyot,direnç,kondansatör,regülatör vs )

dediğin makina hava üflemeli havya yda başka bir deyişle sıcak hava istasyonu. Anakart tamiri için normal lehim makinaları (35 W) kullanılır ama özel uçlarla birlikte ve flux kullanarak entegre söküp takabilirsin. Lehimleme ve ölçümler için chip dergisi ocak 2009 dvdye bakman yararlı olur biçok döküman var elime geçerse upload ederim ama indirmek biraz zor olabilir çünkü 2 gb'tı geçiyor parçalar için yorum yapamayacam çünkü bazen türkiyede bulunmayabiliyorlar hatırlatmak isterim tamir için anakart üreticilerinden gelen devre şemaları gerekli onuda bulan bana ulaştırırsa sevinirim

Anakart tamiri yapmak çok zor ve maharet isteyen bir iştir. Çünkü herhengi bir yarıiletken lehimlemeye benzemez. Üzerindeki statik elektrik bile bir anakartı mahvemeye yeter. Yok ama illa tamir yapıcam diyorsan internette 30-40 ytl 'ye parelel porttan, usb veya pcı dan çalışan anakart arıza tesbit cihazı sana yardımcı olabilir.

Benc tamir etmeniz sağlıklı olmayabilir bence aln yeni bir anakart kullanın

kardesım elbette gereklı donanım oldugu takdırde gereklı arızaları herkes gıbı sende yapabılırsın.Bende elektronık tenısyenıyım, bu tur tamırlerle ugraşmışlıgım var bu ısı yapanların çogu(servısler harıç) ılk okul mezunu paldır kuldur içıne gırıyorlar senın eksıgın yok sende herkes sgıbı yapabılırsın.,
Son olarak bu aradıklarının hepsı çizgi elektronıkte mevcut..

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,992
Son üye
plaxo

Yeni konular

Geri