Ambalaj Makinası

rotsis

Üye
merhabalar,
bi işletmede kabaca çalışma prensibi şu şekilde olan bir ambalaj makinası var;Üretim hattından hız kontrollü besleme bandına gelen ürünleri istenilen adetlere uygun olarak yanyana sıra dizmeli olarak gruplayıp sıcak çeneli yapıştırma çenesinden geçirip PE filme sardıktan sonra ısı tüneline gönderir.Tünel çıkışında soğutma fanları yardımıyla şoklanan paket kuvvetli ve shrinkleniyor...

bu sistemde elektronik kartlar kullanılmış biz s71200 ve dokunmatik ekran koyarak sistemi degiştirmek istiyoruz...
sormak istediğim:yalaşık 6-7 civarında elektronik kart var ve bu kartlara yıgınla kablo baglantısı yapılmış..ihtiyacımız olan giriş ve çıkışlar.sensörler,valfler,tempresurlar vs. bunun dışında makinanın içinde de küçük çaplı bir kumanda sistemi var... plc için giriş çıkışları tek tek modüle girmek istiyorum.bunun dışında ihtiyacım olan herhangi bi baglantı olabilr mi?
görüşlerinizi merak ediyorum...şimdiden teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
merhaba arkadaşım
bu makine tesisten bağımsız çalışıyorsa nekadar kard olursa olsun boşver sen bu paketleme sürecinde ki adımları biliyor isen sıkıntı yok sensörünüde swichnide nereye koyacağını bilirsin tabi bunlardan alıdığın bilgiyi nasıl işlemek istersen plc de sana kalmış istersen önce bidaha bi tAKİP et ne oluyo hangi işlemler ne sırada gercekleşiyo buna öre yaz programı ekipmanlar eklenmesi kalsın
kolay gelsin

teşekkür ederim o konuda bi sıkıntım yok zaten ekipmanlar ilgili...I/O harici anolog baglamak gerekir mi? karta baglı röleler , kontaktörler vs. var bunları plc.ye girmeme gerek var mı ? yardımcı olursanız çok sevinirim

hocam sen makinayı anlayamamışsın bence analog bağlamak gerekiyormu dediğine göre bir analog input veren eleman varsa tabiki koyacaksın yada analog çıkış bekleyen bir valf vs. koyacaksın. sana bir tavsiyem var revizyon yapacaksan kartları atayım PLc yi koyayım aynı işi yapsın birebir bağlantı ile elinde patlar söylim al eline bir kağıt kalem inputları yaz outputları yaz makinanın çalışma seneryosunu yaz (biliyorum deme yaz bence ) bütçe varsa sıfır pano yap güzel olur koy plc ni yap programını kolay gelsin kartlara göre değil makinaya göre program yap ki daha az yıpranasın.

işime yarayan I/O ları kullanıyorum
duyarlılıgınız için teşekkür

Eğer giriş çıkışların ne olduğunu tespit ettiysen sıkıntı olmaz...Ama eğer işin içinde ısı , sıcaklık,analog ve motion beraber ise ve bidaha böyle kabloyla uğraşmak istemiyorsan Apax veya Advantech Adam 5550 'i tavsiye ederim.Panodan , kablodan acayip tasarruf edersin.
ALMER> ADVANTECH APAX

İşim geregi durmadan bu tür makineler ile ugrasıyorum.

Bu tip makinalarda paketleme çenelerinden sonraki ısıtma ve sogutma kısmı devamlı calısır. Burayı makineden ayırmak en mantıklısı. Devamlı hareket eden bir konveyör ve bir termostat ile sorunu çözersin önemli olan paketleme mantıgı bunuda çözersin makine bana göre bitmiştir.

Kolay gelsin

hocam sen makinayı anlayamamışsın bence analog bağlamak gerekiyormu dediğine göre bir analog input veren eleman varsa tabiki koyacaksın yada analog çıkış bekleyen bir valf vs. koyacaksın. sana bir tavsiyem var revizyon yapacaksan kartları atayım PLc yi koyayım aynı işi yapsın birebir bağlantı ile elinde patlar söylim al eline bir kağıt kalem inputları yaz outputları yaz makinanın çalışma seneryosunu yaz (biliyorum deme yaz bence ) bütçe varsa sıfır pano yap güzel olur koy plc ni yap programını kolay gelsin kartlara göre değil makinaya göre program yap ki daha az yıpranasın.

Hocam olayı kısaca açıklamış aslında.Ben sadece eklemek istedim.Aynı makinaları yıllardır kullanıyorum.İşe yarayıp yaramadığını düşündüğün kabloları takip edip kayıt altına almazsan bir süre sonra başına dert olacaktır.Makina mantığını çözmeden sakın ortalığı dağıtayım deme.Sabit çalışan bölümlerin yanında kontrollü çalışan bir çok bölüm vardır makinada.Çok basit olup çok sıkıntılı arıza çıkaran tiplerdir.Bana kalırsa başlamadan her kabloyu araştır, emin ol derim.

analog sormuştum çünkü devreyi tam görememiştim.evet s7 1200 kullanarak admaların istedigi şekilde paketleme gerçekleştirdik..ama en çok zorlandıgımız kısım hava oldu dolayısıyla festo valfler.
ekipmanın bi tanesini tespit ettim diyelim.makas diye bi ekipman var..havayla çalışıyor ama sinyalde alıyorum. haliyle bu makas aşagı ve yukarı hareketi için iki valf erleştirmişler.ben 1 hava işimi görür 0-1 mantıgıyla düşünmüştüm.
evet dediginiz gibi küçük bi makina bir sürü adımı falan var...yine de 3 günde bitirebildim...teşekkrler

bu makina prototip oldu bizim için.dediğiniz gibi yeni bi pano düşünüyorum digerleri için.çünkü eski makinalar ve 380vlk roleler var bunları direk baglayamıyosn haliyle plc.ye...sürekli degiştir tak.serkan hocamın dediiği gibi yeni pano yapıp programı download edicez.biticek :)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri