Amatör CNC

http://www.youtube.com/watch?v=IkwaCd6TM2U

kendi yaptığım cnc axis kartın Z axis deneme video su

Bakalım beğenecekmisiniz hassasiyet 0,00625 mm yani 6 micron

1 mm = 1000 micron.

Motor 400 step / tur

Sürüş tekniği yarım step / half step

http://www.youtube.com/watch?v=IkwaCd6TM2U

Oldukca guzel görünüyor.

Yalniz pozisyonlama hassasiyetini basitce bir_turda_gittigi_mesafe/bir_turda_attigi_adim formulu ile hesaplayamazsin. Eger gercekten o oranda hassasiyetlere ihtiyacin varsa cok farkli bir duzenek kullanmalisin.

ben paylaşayım

motor tuning bölümünden ayarlıyorsunuz her eksen için ayrı ayar yapıyorsunuz.(Bunun avantajı farklı motor kullanabilmeniz)

önce configure menüsünden setup units e gelip mm yapıyorsunuz.

Sonra Motor Tuning bölümüne gelip Set Per Unit rakamı ile oynuyorsunuz.

benim Motorlarım 1,8 derece (200 Step / Tur) bende Bu ayar 5 mm hatveli vida kullandığım için

40

Yani 200 adımda 1 tur atıyorsa 1 tur 5 mm dir. 200 step / hatve 5 mm = 40

Formül Bu

Yandaki ayarlarda Eksenin 1 sn yde kaç mm ilerleme hızı diğeri rampalama sı burada rampa yavaş yavaş mı hızlanacak yoksa birdenmi tam hıza çıkacak o belirleniyor.

Bazı kontrol kartlarında minimum pulse 5 ve yukarısı yapılınca kart çalışıyor buna dikkat edin.

Emrah ama doğru ..

valla hi dijital kumpası bir kenara koy . Komparatör ile bile ölçtüm şaşmıyor.

arkadaşlar mach3 programıyla çalışabilecek step motor sürücüleri ve paralel port bağlantılarının olduğu elektronik devre şeması yada baskı devresi elinde olan varmı ?

rdemirkaya ' Alıntı:
arkadaşlar mach3 programıyla çalışabilecek step motor sürücüleri ve paralel port bağlantılarının olduğu elektronik devre şeması yada baskı devresi elinde olan varmı ?

Aşağıdaki sitede varlar.
pminmo com

config menüsünde motor tunning menüsü var. bu bölümde eksen başına mm e başına ne kadar puls göndereceği maksimum hız ve rampaların ayarlandığı bölümler var. siz ekseninizin bir mm için motora ne kadar puls göndermeniz gerektiğinizi hesaplamanız olacak. (steps per)
mesela bir step motor kullanıyorsunuz. ve motorunuz bir turu 200 adımda tamamlıyor. ve motorunuzun kuvvetini ve çözünürlüğünü artırmak için 1/2 redüksüyon uyguladınız. ve vidalı milinizin hatvesine göre milinizin bir 5mm gidiyor. şimdi bu değerlere göre ;
milinizin bir tur gitmesi yani milinizin 5mm hareketi için motorun iki tur yani 400 adıma ihtiyacı vardır.
400/5mm =80 adım
steps per kısmına 80 değerini yazarsanız o motora bağlı ekseni motorun 80 adımı ile tam 1mm hareket ettirmiş olursunuz.
ona keza aynı hesabı servo içinde kullanabilirsiniz fakat servoda sürücüye verdiğiniz değeri geri beslemede kullandığınız enkoder e bire bir hesaplayarak daha kesin sonuçlar alacağnızı tahmin ediyorum. bende şu anda servoyla yapmak istiyorum fakat ilk etapta sponsorlarımı inandırabilmek adına servo sistemin maliyeti büyük olacağından step motorlarla küçük bi uygulama yapmak istiyorum.
sıkıntılarınız olursa yapabileceğim yardımlar olabilir.
iyi çalışmalar...

Emeği geçen herkese teşekkürler Amatör olarak bende birşeyler yapmak çabasındayım.Yani yazıları takip ediyorum etmeyede devam edecem.TEŞEKKÜRLER

bu cncye benimde merakım var özellikle tasarımına ve üretime fakat nasıl başlayacağımı bilemiyorum bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri