Amatör CNC

Öncelikle belirteyim bu program bir örnek.Başlangıçta arkadaşların heveslenmesi için basit kolay ve ucuz olması gerek.Bunu vurgulamak isterim.
Router ve drill farklı aletler.İşlerini yaparken nasıl yaptıklarını bilmesek de olur.
Demek istiyorumki dairesel enterpolasyon herkesin bilmesi gereken bir şey değil.
Gömülü sistemler için pc de bir örnektir.Yukarıdaki program P3/400mhz-128k ram sistemde rahatça çalışıyor.Böyle bir toptop yada masaüstü en fazla 500 ytl.
Senin dediğini bu fiata ambalajı ile yapmak zor.
Başlık ne diyor "amatör...
Hevesini alan söker lpt yi takar 15+1 ses sistemini gelsin winamp.
Winamp demişken kalite istiyorsan steinberg i denemelisin.
Bu programın tr temsilcisi varmı bilmiyorum ama deskcnc için marelmakina ya bakmalısın.
Bunun üzerinde durduğum çok rahat oluşu.Turbocnc dos da çalışır ,kcam cpu canavarı ,deskcnc sadece rs232 ve sadece kendi arabirimi ile çalışır mesela.En az 20 farklı yazılıma rastladım internette.
Bu tip programlar işi çok kolaylaştırdı bunu anlatmak ve başlangıç için teşvik edici olmak istiyorum.
Autocadde solidde çizdiğiniz bir çalışmayı (dxf)kolayca import edip G codlarını üretip komutları yolluyor.
Hevesimiz itici güç olunca o kodlarıda öğreniriz diye düşünüyorum.
Gerber dosyalarını en basit çizim programlarıda üretiyor.Örneğin proteus,eagle,easypc ve daha ileri tipleri.Öğrenince aç not defterini (ki en güçlü editörlerden biridir açmayacağı dosya yok gibi) yaz kodları.
Sanırım bir arkadaşımız güzel bilgiler vermişti.
Çok pahalı ve belkide o oranda gelişmiş sistemlerin elbette iyi özellikleri vardır.Ama bu tip programlar onların tahtını ciddi anlamda sarstı.
Bir elektronikci ve bir programcıya sahip her firma kendi arayüzünü geliştirdi.
Kartınıda yaptı.
1950 li olan yani benden yaşlı step motorlarda bit pazarı hesabı oldu.
Öne çıkan kriter ucuzluk ve yeterlilik.

Slm üstat.Söyledigin dat dosyasını programın içine atmama ragmen (port configrasyon ayarlarınıda yaptım) portdan bilgi çıkışlarını alamıyorum.Yardımcı olursan sevinirim.Ayrıca başlangıç için elimdeki küçük kalıpçı frezesine uygulmayı düşünüyorum sence uygunmudur?yoksa minik bir 3 eksenli mekanizmamı kurayım.Amacım elektroerzyon tezgahında kullanmak için bakır veya grafit elektot yapabilmek.

merhaba verdıgınız adreste mach bilgisi var saolun lakın
kullanımı hakkında bılgıye sahıp degil ve linkler calışmıyor.ilk dosyayı ındıre bildim

Kazım bey merhaba

Benimde FRIST LC-20 VGN marka çok temiz bir kalıpçı frezem var.
Fakat aklımdaki bir iki soruyu müsadenizle size soracağım

a) x ve y eksenleri boşluksuz vidalı mile cevireceğim fakat z ekseni epey ağır olacağı için ne önerirsiniz
b) Her ekseni boşluksuz vidalı mil olduğunu varsayarsak 0,02 mm toleransı yakalayabilirmiyim.
c) Eksen haraketlerini yaptıracağım servo veya step motor seçimi nasıl yapılır.Seçim için hangi kriterler dikkate alınır.
d) Son olarak lisanssız olarak ug2 kullanıyorum bu programda yaptığım cam için en uygun program hangisidir

Sorularımı yanıtlarsanız yada kazım bey dışında bana yardımcı olacak arkadaşlar varsaçok memnun olurum saygılarımla...
Necdet KARACA

sevgil kazımuğur; "Rs232 için kendi arabirimi var.Lpt için iş çok kolay." demişsiniz mach 2 yada mach3 programında serial port çıkışını ayarlamayı göremedim arabirim den kastınız paralel portu serial porta dönüştüren bir tarafı lpt bir tarafı rs232 olan parçadan mı bahsediyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim. çünkü bende amatör bir cnc yapmaya karar verdim ama bulduğum devreler (3 aksisli) hepsi rs 232 serial portdan pc ye bağlanıyor...

a) x ve y eksenleri boşluksuz vidalı mile cevireceğim fakat z ekseni epey ağır olacağı için ne önerirsiniz
b) Her ekseni boşluksuz vidalı mil olduğunu varsayarsak 0,02 mm toleransı yakalayabilirmiyim.
c) Eksen haraketlerini yaptıracağım servo veya step motor seçimi nasıl yapılır.Seçim için hangi kriterler dikkate alınır.

a) Z ekseninde de vidali mil kullanabilirsiniz ama capi ve bu eksende kullanilacak motorun gucu daha fazla olmalı.

b) Eger mekanikten kaynaklanacak tolerans sorunlarını hallettiyseniz, daha düşük bir maksimum hıza razı olup toleransı arttırabilirsiniz. Motorun 1 tur dönmesi için gönderilecek bir sinyal sayısı var. 1 tur için gönderilecek sinyal sayısını arttırdığınız sürece daha hassas konumlandırma yapabiliyorsunuz ama bu sefer birim zamanda aynı yolu katetmek için daha fazla sinyal göndermeniz gerekiyor.

Saniyede gönderilecek sinyal sayısı da kullandığınız donanıma göre sınırlandığı için maksimum hız ve tolerans arasında bir dengeyi tutturmanız lazım.

c) İmal edeceğiniz makine ile gerçek isler yapacaksanız, step motor değil servo motor kullanın. Step motorlar rahatlıkla adım kaçırabilir ve step motorda geribilgi gelmediği için sisteminiz, adımın kaçtığını farkedemez. Dolayısı ile belli bir noktadan sonra bütün hareketler yanlış, toleranslar kaçık olabilir. Motor seçerken öncelikle dikkat etmeniz gereken sey motorun gücü. Eksenler için gereken yatay ve dikey kuvvetleri hesaplayıp bunlara göre motor seçmelisiniz.

sevgil kazımuğur; "Rs232 için kendi arabirimi var.Lpt için iş çok kolay." demişsiniz mach 2 yada mach3 programında serial port çıkışını ayarlamayı göremedim arabirim den kastınız paralel portu serial porta dönüştüren bir tarafı lpt bir tarafı rs232 olan parçadan mı bahsediyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim. çünkü bende amatör bir cnc yapmaya karar verdim ama bulduğum devreler (3 aksisli) hepsi rs 232 serial portdan pc ye bağlanıyor...

Yazılanlardan anladığıma göre KAZIMUGUR adlı arkadaş şunu demiş: LPT portundan haberleşileceği zaman motor sürücü devrelere adım-yön sinyallerini doğrudan gönderebilirsiniz ama seri porttan haberleşeceğiniz zaman sürücü devrelere sinyaller gitmeden önce bunların parallele çevrilmesi gerekir. Dolayısı ile bilgisayar ve sürücü devreler arasında seri veriyi, paralel veriye cevirecek bir kartın kullanılması gerekir.

Yalnız bu seri-parallel çevirici kart rastgele seçilemez, kullanılacak yazılımın desteklediği bir kart olması gerekir çünkü seri porttan (hız limiti dolayısı ile) özel bir dille haberleşme yapmak ve sinyal bilgilerinin özet notlar seklinde gönderilmesi gerekir. Haberleşmenin sağlanabilmesi için de bu özel dilin hem yazılım hem de cevirici kart tarafından bilinmesi gerekir.

Kısaca sizin rastgele bulduğunuz seri haberleşen devreler Mach programı ile haberlesemeyebilir, bu programın desteklediği bir kartı kullanmalısınız veya doğrudan adım-yön sinyali alan kartlar kullanmalısınız.

arkadaşalr mach2 programında step motorların bir adım da milin kaç mm ilerlediğini nereden giriyoruz yada mach2 programının nasıl kullanıldığını anlatan türkçe bir döküman varmı?yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

aynı sorunu bende yaşıyorum öğrenirsen burada paylaşırmısın

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri