ALPEK KABLOLAR HK.

P harfi pansy iletkeni R harfi Rose iletkeni belirtir. Havai hat iletkenleri olup kesitleri farklıdır. Projesine göre kesit ve adetleri farklılık arz eder.

Bir elektrik teknikerinin bu bilgileri biliyor olması gerekir ! :mad:

Şebeke de çalışmadıysa bilmesi zor zaten okullarda dogru duzgun öğretilmiyor Ustad öğrencide meraklı değil öğrenmeye bölede gider :) Müh. odasından kırmızı kaplı kitap al herşey mevcuttur :)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Şebeke de çalışmadıysa bilmesi zor zaten okullarda dogru duzgun öğretilmiyor Ustad öğrencide meraklı değil öğrenmeye bölede gider :) Müh. odasından kırmızı kaplı kitap al herşey mevcuttur :)

öğrenci değilim okul biteli 6 sene oldu !! Ayrıca öğrenmeye meraklı olmasam neden buraya yazıpta bütüün gün forum takip edeyim ki . Ben öğrenmek istiyorum fakat internette havai hatların gerilim düşümüyle ilgili örnek yok olan örnekte zaten açıklamasız benim işime yaramıyor ben açıklamalı olarak bir örnek arıyorum. Mesela %e = k.L.P + M.L.Q yerinde yazarken branşman güçleri falan devreye sokuyorlar nedir bu branşman güçler vs.. ben bunları anlamadım ?????

Çalıştığınız yerde,sizden başka meslekle ilgili kimse varmı ?

Usta oldukları içinse,işiniz zor !Önce bu konuyu çözmelisiniz.Sizin onlardan öğreneceğiniz çok şey var.
Ayrıca,dökme suyla değirmen dönmeyeceğinizi de bilmeniz gerekir.

Usta oldukları içinse,işiniz zor !Önce bu konuyu çözmelisiniz.Sizin onlardan öğreneceğiniz çok şey var.
Ayrıca,dökme suyla değirmen dönmeyeceğinizi de bilmeniz gerekir.

Dökme suyla değirmen döndürmeye çalışmıyorum zaten

Bu forumdan öğrendiğim bilgilerle gayret ederek işimi iyi öğrenmeye çalışıyorum fakat siz anladığım kadarıyla çok destek olmayı sevmiyorsunuz :S

Sağolsun YaşlıUzman adlı üyenin baya bi bilgisini aldık ve bugünüde bişeyler öğrenerek bitirdim ama ben bugüne kadar hep kaba tesisatla uğraştım bunlara çok vaktim olmadı şimdi elime fırsat geçmişken dişimi tırnağıma takıp öğreerek mesleğimi icra etmek istiyorum.Umarım anlamışsınızdır.

Arkadaşlar merhaba ;

Ben elektrik dağıtım şirketinde yeni işe başladım.Fakat anlamadığım terimler var.

Mesela ;

1-) 1x16+25 kablonun türkçe karşılığı nedir. Artıdan sonraki kısım neyi gösteriyor.
2-) Eğer 25 nötr kesitini gösteriyorsa nötr hattı neden normal kesitten kalındır?
3-) 3x25/16+35 ne anlama geliyor?
4-) 5R ; 3R ;4P+R ; 3P+R+p bu terimlerinde ne anlama geldiğini yazabilirmisiniz?
5-) AYrıca projelerde neden bazı iletkenlerde 5R bazılarında 3R kullanılır?

Sorularım hakkında detaylı bilgi verebilirmisiniz. İşim için çok önemli bir an önce öğrenmem lazımsizlerin desteğiyle bu işinde üstesinden gelmek istiyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

benim ekibimde çalışsaydın emin ol ve şu soruları duyduğum anda direğe çukur kazardın...

1) 1+16+35= 16 faz kesiti 35 ise nört kesidi
2) havai hatlarda nört kalın kesitli olur zira güçler dengesiz olduğu için nörtden akım geçer
3)3x25/16+35 ise 3 faz 25/ 16 sokak aydınlatması +35 ise nört
4)5R ; 3R ;4P+R ; 3P+R+p = sokak aydınlatmalı 5R kablonun hepsi rose
3R ise 3 faz hepsi rose, 4P+R 4p 3 faz+ nört panys +sokak rose, 3P+R+P 3 faz panys+sokak rose +nört panys
5) sokakların hepsinde 3 faz ihtiyacı yoktur örneğin köylerde veya merkezdeki çıkmaz sokaklarda burdaki 5R ve 3R o hattın nakil tipini gösterir

Son düzenleme:
benim ekibimde çalışsaydın emin ol ve şu soruları duyduğum anda direğe çukur kazardın...

1) 1+16+35= 16 faz kesiti 35 ise nört kesidi
2) havai hatlarda nört kalın kesitli olur zira güçler dengesiz olduğu için nörtden akım geçer
3)3x25/16+35 ise 3 faz 25/ 16 sokak aydınlatması +35 ise nört
4)5R ; 3R ;4P+R ; 3P+R+p = sokak aydınlatmalı 5R kablonun hepsi rose
3R ise 3 faz hepsi rose, 4P+R 4p 3 faz+ nört panys +sokak rose, 3P+R+P 3 faz panys+sokak rose +nört panys
5) sokakların hepsinde 3 faz ihtiyacı yoktur örneğin köylerde veya merkezdeki çıkmaz sokaklarda burdaki 5R ve 3R o hattın nakil tipini gösterir

eyvallah :) ne yapalım bu zamana kadar hep kaba tesisat elimizde matkapla bütün gün duvar kırdık daha ilk defa dağıtım işine adım attık ve işi elimde tutmk istiyorum onun için bu kadar ince detaya iniyorum.Cevaplarınız 10 numara oldu teşekkür ederim.Daha sizden öğrenmem gereken çok cevap var özelden sorularımı yazsam cevaplar mısınız :)

İyi akşamlar.

öğrenci değilim okul biteli 6 sene oldu !! Ayrıca öğrenmeye meraklı olmasam neden buraya yazıpta bütüün gün forum takip edeyim ki . Ben öğrenmek istiyorum fakat internette havai hatların gerilim düşümüyle ilgili örnek yok olan örnekte zaten açıklamasız benim işime yaramıyor ben açıklamalı olarak bir örnek arıyorum. Mesela %e = k.L.P + M.L.Q yerinde yazarken branşman güçleri falan devreye sokuyorlar nedir bu branşman güçler vs.. ben bunları anlamadım ?????
Arkadaşım bilgi edinmek güzel evet ama tam detaylı araştırma yapmamıssın işin kolay yanına kaçmışsın internet ben bunu söylemek istedim...

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri