aktif harmonik filtreleme

Sn. m-usta-fa

* SVC, bildiğiniz gibi Static Var Compensator açılımlı, bilinen tristörlü kompanzasyon şeklidir. AG için de OG için de, kısacası hızlı anahtarlamanın yapılması istenilen her yerde kullanılabilir. Bildiğiniz gibi solid state relay için de aynı mantıktadır.

* Çift harmonikler yaygın değildir. Sn. çalışkaner'in de belirttiği gibi ark ocaklarında çift harmonikler olabilmektedir. Bunu da önleyen reaktörler piyasada mevcut ve gücü yüksek olan bildiğim ark ocaklarında kullanılmaktadır. Ayrıca buralarda tristör zero-across dediğimiz sıfır geçiş de değil de, gücün değişimi ayarına göre tristör tetikleme faz açıları ile kontrol sağlanmaktadır.

* Sn. çalışkaner'in de bahsettiği gibi Active Power Filter harmonikler için şu anda en iyi çözüm fakat maliyetler konusu önemlidir. Bu yüzden gerektiği yerlerde Hybrid Filter kullanılması gerektiği düşüncesindeyim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın roboelektronik,
daha önceki yazılarımda belirttiğim üzere, benim çift sayılı harmoniklerle başım dertte.Şu an durumu kurtarıyor olsam da,dert devam ediyor.Ben piyasada çift sayılı harmoniklerin çözümü olan bir reaktör duymadım.Bana marka model,web adresi gibi bilgiler verebilirseniz,memnun olurum.
bir de çift harmonikler ark ocaklarında albildiği gibi daha çok endüksiyon ocaklarında oluyor sanırım.
Hybrit sistemlere gelince, zaten kimse tesisin filtrelemesini aktif filtre ile yapacak para harcamaz diye düşünüyorum.Sistemlerde,en belirgin harmoniğe göre detunned reaktör kullanılıyor,süzemediğin ve başına bela olan kısımları için de aktif filtreleme yapılıyor.
Ben onu anladım da,elektroliz ile ilgili kısmında takıldım.

Sn. m-usta-fa

* Çift harmonikleri süzme işlemini uygulayan İskenderun'da bir Demir - Çelik fabrikası, firma yetkililerinden cevap gelmesse marka ve model isimlerini arkadaşlardan öğrenip, size ulaştırırım.

arkadaşlar gerçektende iyi olur bende detaylı bilgi sahibi olmak istiyorum

İki tip aktif filtre mevcut bildiğim kadarı ile, birinci tipi sadece harmonikleri gideriyor cos fi yi ayrıca düzeltmek gerekiyor. Diğerinde ise hem harmonikleri hemde cos fiyi düzeltiyor. Birincisi ters harmonik üreteci olduğu için diğerine göre ekonomik olabilir ancak kompanzasyon ihtiyacı var. Diğeri ise bildiğim kadarı ile mevcut sinus eğrisi ile cos fi 1 olacak ideali arasındaki farkı giderecek düzeltmeyi yaparak eğrileri ideale yaklaştırıyor. Bu tipleri çok güçlü ve pahalı olduğunu söyleyebilirim. Bir UPS'e bezer tarzda elektronik yapıları mevcuttur.

arkadaslar aktıf hormonık fıltrelemeyı elektronık cıhazdan zıyade oncelıkle 125 w cıva buharlı lambanın balanslarını serı baglayarak hormonıgı ortadan kaldırabılrsınız

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri