Akım nedir? Gerilim nedir?

Aynı şeyden bahsediyoruz. Sanırım benim anlatım gücüm az. Yazdıklarına aynen katılıyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
gerilim için birim elektrona yüklenen enerji diyebiliriz. YAni 1.5 voltluk bir pil , elektron başına 1.5eV enerji yükleyebiliyor demektir.

arkadaşlar verdiğiniz tüm bilgileri bir solukta okudum. çok ta yararlı buldum. ancak kavramları dah net ve derli toplu hale getirirseniz sanırım çok daha verimli olur. Elektrik; Volt, Amper, Frekans ve Potansiyel ilişkisi ile birlikte anlatılırsa daha da akıllarda kalıcı olur. saygılar.

13.Elektrik akımı nedir?
Üreteç elektrik yüklerine elektriksel bir kuvvet uygular. Bu kuvvet etkisi ile elektrik yükleri elektrik enerjisi kazanır ve bu enerji tel boyunca iletilir. Bu durum iletkendeki yükler arasında enerji aktarımına sebep olur. Negatif yüklerin titreşim hareketinden kaynaklanan bu enerji aktarımına elektrik akımı denir.

14.Elektrik akımının yönü üretecin hangi kutbundan hangi kutbuna doğrudur?
Üretecin + kutbundan – kutnuna doğrudur.

15.Elektronların hareketi hangi kutuptan hangi kutba doğrudur?
Üretecin – kutbundan + kutbuna doğrudur.

16.Elektrik akım şiddetini ölçen alete ne denir?
Ampermetre denir.

17.Elektrik akımının birimi nedir?
Amperdir. Kısaca A ile gösterilir.

18.Gerilim nedir?
Elektrik devresinin iki ucu arasındaki enerji farkına gerilim denir.

19.Ampermetre devreye nasıl bağlanır?
Seri olarak bağlanır.

20.Bir devredeki gerilimi ölçmeye yarayan alete ne denir?
Voltmetre denir.

21.Gerilimin birimi nedir?
Volt tur. Kısaca V ile gösterilir.

22.Ohm kanunu nedir?
Bir devre elemanının uçları arasındaki gerilimin ,üzerinden geçen akıma oranı daima sabittir.bu sabit orana devre elemanın direnci denir. Gerilim/akım oranının birimleri volt/amper olarak yazılır. Bu değer direncin birimi olan ohm ile eşdeğerdir. Yani direncin birimi ohm dur ve kısaca Ω dur.

23.Dirençlerin seri bağlanmasını açıklayın.

Dirençlerin yukarıdaki gibi uç uca bağlanmasına seri bağlama denir.Seri bağlı devre elemanlarının hepsinin üstünden aynı akım geçer. İki direnç seri bağlandığında bu dirençlerin değerlerinin toplamı(eş değer direnç)büyük olan direncin değerinden de fazladır.

24.Dirençlerin paralel bağlanmasını açıklayın?

Dirençlerin yukarıdaki şekildeki gibi birer uçlarının ortak olacak şekilde bağlanmasına paralel bağlama denir. İki direnç paralel bağlandığında,bu dirençlerin eş değeri her iki dirençten de küçüktür.

25.Kısa devre nedir?
Elektrik akımının dirençsiz yolu takip etmesine kısa devre denir.

Hazırlayan: Göksel İris

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri