Akü nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

akü üzerinde yazan ah nedir beni aydınlatırsanız sevinirim amper olsa yanlız A HARFİ KONUR H NE ANLAMA GELİYOR saygılar..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
A = Amper (akım birimi - André-Marie Ampère (1775–1836) adına izafeten..)
h = hour (ingilizceden > saat )
Ah =AmperSaat
Akü kapesitesini gösteren değer....

-------------

Nereden buldun çıkardın bunca yıllık başlığı ?

Eskileri hatırlattın bana.
Arkadaşın biri alıntı yaptığı yerin yanlışlarına düşmüş , bunu belirttim ama anlayıp araştırıp öğreneceklerine saldırmayı tercih ettiler.

Kuru akü imiş hiç sıvı yokmuş falan filan...
Çok zor değil öğrenmesi basit ışıldak aküsü 2-3 TL .
Al , kes ek yerinden , bak incele.
Elektrolit olmadan akü kavramı olmaz !!!
Açık kapalı jel her ne ise tüm kurşun-asit akülerin işleyişi aynıdır.
Belirli değerlerin üzerinde ( >I10) şarj-deşarj , ısıya ve dolayısıyla elektrolit kaybına yol açar .
Özellikle ucuz cihazlarda ups gibi , kısa sürelide olsa aşırı deşarj kesin elektrolit kaybına yol açar.
Tam kapalı değiller !
Hücrelerin üzerinde basit lastik tapa ve onları örten plastik bir kapak ve bir köşesinde filan bir kaç küçük delik olur.
Çıkan gazlar oradan tahliye olur yoksa şişer ve hatta patlarlardı.
Kullanıma bağlı zaman içerisinde elektrolitin hepsi buharlaşınca akü tırtlar !
Bakımsız ya al yenisini.
Durumun erken farkına varılırsa plastik kaldırılıp hücrelere yeterli saf su takviyesi ile aynen tam kapaiste kullanılablirler.
Ama yok öldü atın yenisi... iyi tezgah...

Ancak Li-İon lar tam kapalıdır ve zorlanırlarsa patlarlar.

Ayrıca ufak tefek bir sürü yanlışlar vardı ve uyardım ama anlamak bir yana ... neyse...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri