akü şarzı

http://www.prokits.com.tw/Download/1/TE-5305B/

bunu okuyun bi ingilizceniz varsa.
akım ve voltajın set edilmesini anlatıyor biraz karışık gibi deneme yapmadan tam olarak demek istediklerini anlayamadım.

ya voltajı ayarlayıp akımı sınırlıyorsunuz yada akımı ayarlıyorsunuz voltajı maximumda sınırlıyorsunuz gibi gözüküyor.

söyle bi deneme yapın.
akım ayarını sıfıra getirin. akü bağlamayın . voltajı istediğiniz volt değerine set edin.

sonra cihazı kapatın. aküyü bağlayın ve akım set potunu istediğiniz akıma set etmeye çalışın.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
öyle bi deneme yapın.
akım ayarını sıfıra getirin. akü bağlamayın . voltajı istediğiniz volt değerine set edin.
değerli hocam,
akımı sıfıra çektiğimde yani potansiyometreyi sola fullediğimde, voltaj da kendini sıfıra çekiyor.
hafif akım vereyim voltajı istediğim kademeye bağlayabiliyorum.

ancak bir cihaz bağladığımda voltajı değiştirebiliyorum ama akım doğal sonucu olarak kendi değişiyor. ben akımı arttıramıyorum. belki set ettiğim değerin üstüne çıkmaz onu da dek gelmediği için bilemiyorum.

şu anda akım 0,02 ye çıkmış. demin resimden anlayacağınız üzere 0,01 idi.
BU akım değerlerine göre daha ne kadar bu şekilde dursun?

hem akımı hem voltajı istediğiniz kademeye ayarlayamazsınız. ya voltajı ya akımı sabitleyip diğerini sınırlamanız gerekiyor.

ya akımı sabitleyip voltajı sınırlayacaksınız , yada voltajı sabitleyip akımı sınırlayacaksınız.

sizin aküleriniz ölmüş olabilir.

seri akülere 26-27 volt verdiğinizde akım çekmiyorlarsa 3 durum var. ya akımı sıfırlamıssınızdır ayar zımbıtınızdan, ya aküleriniz ölmüş şarj olmuyordur yada full şarjdadırlar. (26-27 volttadırlar seri halde)

Diğer bir durum güç kaynagınızın akım kısmı çalışmıyor da olabilir ama o daha zayıf bir ihtimal.

elinizde direnç varsa 50-100 ohm gibi veya daha küçük değerli wattlı direnç onla deneme yapın.

sizin aküleriniz ölmüş olabilir.
galiba.
çünkü akım değeri şimdi 0,04 çıktı yavaş yavaş yükseliyor.
ama bağlantıyı söktüğümde akünün ilki
7,63 - 7,62, 7,61 diye gerilemeye başladı
diğeride 11,32 - 11,31 diye gerilemeye başladı.
voltajı koruyamıyor

voltajı az olan aküyü çıkarın devreden.
diğer akü ölmemiş olabilir.

voltaj yüksek olan ölmemiştir büyük ihtimal ama diğeri akım geçirmediği için çok az şarj olmuştur o yuzden düşüyodur.

İki aküyü paralel bağlayıp gerilimi 14,4 volta ayarlayın. Akım ayarı için güç kaynağını kısa devre ederek akımı 1,4 ampere sınırlayın. Şimdi şarz işlemine geçebiirsiniz aküleriniz sağlamsa akım sınırlandığından gerilim düşecektir. Akım geçişi olmuyorsa aküleriniz büyük ihtimal ile ölmüştür. İkinci ihtimal aküleriniz doludur :).

Abi. Şu. Soru ya bakın.staj yerinde usta sordu
3 akü var bu akükeri
Paralel bağlandığında kaç amper/volt
Seri bağlandığında kaç amper/volt
1. Akü 3v 3a
2.akü 3v 6a
3.akü 3v 9a
:(

Son düzenleme:
Paralel bağlanınca 3 volt 18 amper olur. Seri bağlantıda 9 volt olur ama farklı aküler olduğundan en düşük akımlısı kadar olur yani 3 amper. Soru olduğundan böyle olur denir ama pratikte farklı kapasiteli aküler seri bağlanmaz. Ne olur derseniz en düşük akımlısı önce biter sonra ters akımla şarz olmaya başlar. Gerilimde düşeceği için zaten kullanılma durumu olmayacaktır. Bu soru az bilenleri zor duruma sokmak için sorulur tuzağa düşmeyin konuyu iyice öğrenmeden detaya girmeyin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri