Akü Şarj Edilirken Şarj Eden Şebeke Gerilimi İçin Regulator Devresi Yardım?

Merhaba arkadaşlar,

Akü ve onu şarj eden AC/DC redresör düşünün, Bu redresörün önüne şebekeden çekilen voltajın 220V dışında 190V ,200 V gibi başka bir değerde olması halinde şarj işleminin durmasını sağlayan bir devre tasarlamak istiyorum yardımlarınıza veya fikirlerinize ihtiyacım var?

Biraz anlamsız buluyorum, piyasadaki smps adaptörler 100-240 VAC arasında sorunsuz çalışır, piyasada kombi regülatörleri benzer mantıkta çalışır hatta ups ler, zaten Şebeke gerilimi de oynaktır 10 v tolerans çok az, yine de yapamazsın demiyorum, yapmak için en basitinden opamplı karşılaştırıcı. Yukarıda dediğim gibi eski ups alıp gereksiz voltajdaki röleleri sökersin gerilim olmadı .

da
Merhaba arkadaşlar,

Akü ve onu şarj eden AC/DC redresör düşünün, Bu redresörün önüne şebekeden çekilen voltajın 220V dışında 190V ,200 V gibi başka bir değerde olması halinde şarj işleminin durmasını sağlayan bir devre tasarlamak istiyorum yardımlarınıza veya fikirlerinize ihtiyacım var?

Merhaba.Analog yollardan tam 220 voltu algılayıp bu anda devreyi (Röle ile dolaylı yoldan 220 vac redresör girişini devamlı açık bırakıp) çalıştıracak,ancak 220 vac’nin üstünde ve altında kalan değerlerinde ise bu devreyi tam kesecek bir devre biraz zordur.Ancak pic yazılımla yapılırsa bu proje belki uygulanabilir olabilir.220 volt redresörden önce şebeke voltajı özel pic entegresi olan devredeki dijital bir voltmetreyle öncelikle ölçülür.Tam 220 ise pic entegresinde yazılım buna göre yazılmış olur,yani tam 220 volt ölçülünce pic entegresi çıkışlarından birinden transistörden geçip mini bir röleye akım gidip redresörü böylece tam açık tutar,220 volt altı ve üzeri değerlerde çıkışlardan birine (Tris A,Tris B,vb.) hiçbir çıkış akımı verilmesin şeklinde pic yazılımının yazılması ve pic entegresine ayıca bu pic yazılımın yüklenmesi lazımdır.

Kanaatimce bu pojenin çözümü ancak böyle olabilir,yani tam 220 volt ac geldiğinde redresörün şarjına devam edebilmesi için.Analog,sıradan ve çok basit düzeneklerle kanımca bu işlem oldukça zor olabilir diye düşünüyorum.Pic entegresi,pic devresi elemanları ve devreye entegre edilmiş olan dijital voltmetre (Girişte şebekeye devamlı bağlı kalacak olan) için gereken 5 volt dc.,ayrı bir ac/dc adaptörden ve bu otomasyondan tam bağımsız olarak sürekli bu pic devresini (Entegresini) ayrıca besliyor durumda kalabilmeldir.

İşlem bir servo mekanizma (Çıkış girişi denetlemeyecek),artı veya eksi geri besleme şeklinde de değil,giriş voltajı bu pic devresinin direk redresörün açılış-kapanış kumandasını otomasyonla gerçekleştirmiş olacaktır,çalışma ilkesi tam olarak böyle olacaktır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,

Aşağıda Linkini Verdiğim Gerilim Kontrol Rolesi Tek Faz (220 v) Gerilim Alt Seviye Kontrolü - Gerilim Üst Seviye Kontrolü ve Gecikme Süreleri Ayarlanabilir.
İşinizi Görür Diye Düşünüyorum.

http://www.entes.com.tr/gerilim_koruma_role_ud.asp?livecatID=5&livecataltID=28&urunID=8

Değerli yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,312
Kullanıcılar
450,148
Son üye
AİŞTAR

Yeni konular

Geri