Adalara elektrik enerjisi nasıl getiriliyor

Türkiye de kullanılan sistem şöyledir.
36 kV luk XLPE kablolar ile nakil edilirler.Ancak bu kablolar tam anlamı ile XLPE değildir.
Çapraz Bağlı Polietilen bağlı özel imalatla yapılan sualtı kablolardır.
Tabi bu adanın büyüklüğüne göre değişir.Ama ülkemizde enerjili ada sayısı çok da fazla değildir.
Mesela İstanbulda ki Büyükada-kınalı-burgaz-sedef adaları ring sistemi ile 36 kV üzerinde enerjilidir.Hatta tamir resimleri için Özer Elektrik bakılabilir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ayedaş çalışanı olarak konuya açıklık getireyim her adaya 1 adet 3x120 XLPE kablo çekilmiştir. sadece büyükadaya 2 ayrı noktadan enerji nakledilmiştir.tüm adalarda sistem 10,5kv olarak işletilmektedir.kısmen tuzlu suya döşenebilen kablo kullanılmış olsada çoğunlukla kara kablosu kullanılmıştır.
dc enerji nakli söz konusu değil
saygılar iyi çalışmalar

...Hayır, şu ana kadar forumda yazılanlar tamamen saçma: Gerçek şu, teknik olarak DC iletim, kısa mesafeler için, hem minimum enerji kaybı hem de minimum maliyet açısından son derece uygun...

----------------------------------------
"Hayatta düşe-kalka öğrenmişe sor."

daha önce DC ile taşınma yapıldığını duymamıştım ....gerilim svyelerini değiştirildiğini çok iyi biliyorum ..taşma kolaylığı açısın dan...

sozer123:
ayedaş çalışanı olarak konuya açıklık getireyim her adaya 1 adet 3x120 XLPE kablo çekilmiştir. sadece büyükadaya 2 ayrı noktadan enerji nakledilmiştir.tüm adalarda sistem 10,5kv olarak işletilmektedir.kısmen tuzlu suya döşenebilen kablo kullanılmış olsada çoğunlukla kara kablosu kullanılmıştır.
dc enerji nakli söz konusu değil
saygılar iyi çalışmalar

netiq69:
...Hayır, şu ana kadar forumda yazılanlar tamamen saçma: Gerçek şu, teknik olarak DC iletim, kısa mesafeler için, hem minimum enerji kaybı hem de minimum maliyet açısından son derece uygun...

gerçek nedir,hangisi doğru bilgi?

arkadaşlar dc iletim gerçekten eğer iletiliyorsa kayıp kaçtır allah bilir bence bu boyle olmamalıdır dc iletim şeklinde değildir

Electric power transmission - Wikipedia, the free encyclopedia

deki,

"HVDC is also used for long submarine cables because over about 30 km length AC can no longer be applied. In that case special high voltage cables for DC are built. Many submarine cable connections - up to 600 km length - are in use nowadays"

yazısını

"30 Km üzeri mesafelerde sualtı kablolarında AC kullanılamadığı için HVDC kullanılır. Bu nedenle DC için özel enerji kabloları imal edilmiştir. Bu günlerde pekçok denizaltı kablosu 600 km uzunluğa kadar kullanılmaktadır."

şeklinde tercüme edebiliriz. Bizim adalarda DC kullanılmıyor olsada yurtdışında ve özellikle uzak mesafelerde DC kullanılmaktadır.

Çünkü denizaltından yapılan enerji nakil hatlarında AC akımın dalga yapısı bozulmaktadır.işte bunun önüne geçmek için akım invertorler yardımıyla önce DC'ye daha sonra trafo merkezine gelince tekrar AC'ye çevrilmektedir.buna HVDC ismi verilmektedir.Bu uygulama ile denizaltı,okyanuslar v.b enerji sorunsuz sekilde iletilebilmektedir..

peki denize girenleri elektrik çarpmıyo mu?????

Ayedaş çalışanı arkadaşın dediği gibidir illaki. Dc elektriğin kayıpsız olarak uzun mesafelere taşınması çok tuzlu kaçar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri