AC yi DC ye çevirme

Maxim-1995

Üye
ARkadaşlar internette araştrdım ama AC voltu DC ye nasıl çevireleceni bulamadım ... Yardımcı olurmusunuz ??

elimde iki tane adaptör var ...
1- 12 volt 800 mA
2-6 volt 500 MA AC/AC ADAPTOR olarak yazılı

Şimdi ben bunları Ac olduğu için kullanamıyorum bana DC lazım bana nasıl yapacamı ve devre gösterebilirmisiniz ??

Trafolumu değilmi onu bilmiyom açıkçası fark nedir onu bilmiyom o yüzden duruma göre ...
Birde trafolu ile trafosuz şema verebilrimisiniz ve bilgi ne fark ...

bunların ac çıkışlı olduğuna emin misin adopterler genelde dc çıkışlıdır..

7905 yerine 7912,79.. takarak istediğin gerilimi elde edebirsin...

adabtörlerin çıkışlarını direk girişe bağla...

Not: Doğrultma devresi ac gerilimin maksimum noktasına doğrultduğu için verdiğiniz gerilimden 2-3v fazla alırsınız...

peki bunu 1000v ac giriş yapıpta 1000v dc çıkışı için nasıl bir yukseltme yapmak gerekıyor aynı malzemeler 1000v kaldırabilir mi

kullanacağınız diyot 1000 voltun tepe değeri olan 1420 volttan yukarı olmalıdır yani 2 adet 1n 4007 diyodu seri bağlayarak 1 adet gerilimi yüksek diyot elde edrsiniz bunlarla yapacağınız köprü 1000 v ac gerilime dayanır. filtre kondansatörünüzünde 1600 volt olması gerekir. kondansatörleride seri bağlayarak voltajını yükseltebilirsiniz fakat seri bağlı kondasatörlerde kapasite düşeceğinden seri bağlı kondansatör gruplarını paralel bağlayarak kapasiteyi yükseltebilirsiniz.

7905 yerine 7912,79.. takarak istediğin gerilimi elde edebirsin...

Verdiğin şemada regülatörün bağlantıları yanlış. Daha doğrusu, negatif değil pozitif regülatör seçmelisin. 78XX ve 79XX serilerini karıştırmışsın.

Not: Doğrultma devresi ac gerilimin maksimum noktasına doğrultduğu için verdiğiniz gerilimden 2-3v fazla alırsınız...

2-3 volt diyemeyiz, V(ac) x √2 olarak hesaplanır(Boşta)

Arkadaşım 1000 volt ac yi nerden alıyorsun, merak ettiğim için soruyorum. Birde kaynağın ne olduğunu, ne kadar güç verebileceğini kaç volt kaç amper (şebekeden gelen elektriğimi, rüzgar jeneratörün var bundan gelen gerilim mi vs vs) ve doğrulttuktan sonra ne için kullanacağını yani sana ne kadar güç gerektiğini yazarsan daha sağlıklı bilgi verebiliriz.

Merhabalar arkadaşlar çok uğraştım ancak bi türlü sonuca gidemedim. Bu konuda çok yeniyim yardımcı olursanız sevinirim

220 V şebek akımını 5V ve 10V DC ye çevirmem gerekiyor. Devremde bir transformatör bir köprü diyot kondansatör direnç ve 7805 entegre devresi ile çıkışta 5V elde ettim.
1)Ancak çıkışta bir de 10V elde etmem gerekyor ve bunları anahtarla birbirine bağlayarak display ekranında göstermem lazım. yani anahtarı açtığımda 5V kapadığımda 10V tu ekranda görmem gerekiyor.
2) Ayrıca 5V DCye çevirdikten sonra çıkışta 50W lık bir ampülü yakacak 10A sabit bir akım nasıl oluşturabilirm
Devreleri nasıl oluşturacağım konusunda bir şema veya bağlantıların nasıl olacağı konusunda yönlendirirseniiz çok ama çok sevinirimm

Bunun için trafonun AC çıkışına bir köprü diyot bağlayabilirsin sonra istersen kondansatör ile filtre edebilirisn ondan sonra voltaj regülatörürü kullanıcaksın + voltaj için 78 ile başlayanları kullanırsın sonra - voltaj için 79 ile başlayanları kullanıcaksın
istersen 78 den sonra şaseye bağlayabilirisn...

5 voltta 10 amperi almak için 10 tane 7805 regüle entegresi kullanmanız gerekecek. 10 volta da 10 amper alacaksanız 10 tanede 7905 kullanacaksınız. 2x7,5 volt 10 amper trafo ile bunu sağlarsınız. Güç transistörü kullanarak ta yapabilirsiniz. Çözümler çok ne istediğinizi detaylandırırsanız gereksiz cevaplar gelmez.

slm arkadaslar aranızda yenıyım daha sıtenın nasıl kullanıldıgını dahı cözmus degılım her neyse yardımınıza ıhtıyacım.dc akımı ac ye cevırecek dıyot yada devre benzerı bırsey lazım netten arastırdım ac dc cevırmek kolay galıba hep bunlar cıkıyor benım ıstedıgım tam tersı 12 volt 12amper 18 akuyle 220 volt yaptım yanlız bu akımla ac bır motoru calıstıramadım ne yapmam gerekıyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,225
Kullanıcılar
450,017
Son üye
melike.gkck1

Yeni konular

Geri