AC Gerilimli R dirençli Devrede Toplam Güç ile ilgili Bir Soru

emre_02

Üye
Arkadaşlar biraz basit bir soru olcak ama cevabını bulamadığım için size soruyorum. AC bir devrede R ( devre sadece R direnci ve AC gerilim kaynağından oluşuyor) üzerinde gücü ilk olarak P=E.I formülünden bulduk daha sonra P=RxI*2 formülünden bulduk birde P=E*2/R formülünden bulduk. Ama bu üç formülde bulduğumuz değerler hep ayrı ayrı çıktı bunun sebebi nedir acaba söyleyebilirmisiniz ? şimdiden teşekürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
E=I*R veya I= E/R olduğuna göre P=E.I denkleminde

E yerine I*R yazarsak, P=I*R*I
I yerine E/R yazarsak, P=E*E/R olur. Böylece verilen bilgiye göre, bir cihazın gücüne 3 farklı yoldan ulaşabiliriz.

akım ve gerilimi verirse E*R
akım ve direnci verirse I*I*R
gerilim ve direnci verirse E*E/R

Örnek Soru. 220 V'luk, Gücü 100 W olan ampülün direnci kaç ohmdur?

anlışır oldu mu?

zaten aynı çıkması gerekiyor. saçma bir soru olmuş.

E=I*R veya I= E/R olduğuna göre P=E.I denkleminde

E yerine I*R yazarsak, P=I*R*I
I yerine E/R yazarsak, P=E*E/R olur. Böylece verilen bilgiye göre, bir cihazın gücüne 3 farklı yoldan ulaşabiliriz.

akım ve gerilimi verirse E*R
akım ve direnci verirse I*I*R
gerilim ve direnci verirse E*E/R

Örnek Soru. 220 V'luk, Gücü 100 W olan ampülün direnci kaç ohmdur?

anlışır oldu mu?

Şimdi ben aslında yaptığımız olayı anlatayım ilk başta bir prizde multimetre yardımıyla gerilimi ölçtük daha sonra gerilimi 100Wlık bi ampüle bağladık ve devredeki akımı multimetreyle ölçtük. Tabi bağlamadan önce ampülün direncinide ölçmüştük. Bu bulduğumuz değerleri yukarıdaki denklemlerde farklı sonuçlar buluyoruz. En yakın değeri P=E*I denkleminde bulduk o değerde ''91,63 W '' bulduk. Bunu sebebini soruyorum yani ?

Aynı deneyi bir kaç yüz kilo ohmluk bir dirençle (Örneğin 680 k ohm)yapıp deneyin. formüllerin birbirini desteklediğini görürsünüz.

Aynı deneyi bir kaç yüz kilo ohmluk bir dirençle (Örneğin 680 k ohm)yapıp deneyin. formüllerin birbirini desteklediğini görürsünüz.
Formülllerin dirençle yapılan deneyde sağlancağını biliyorum zaten ampül kullanığımızda neden böyle farklı sonuçlar
çıkıyor onu öğrenmeye çalışıyorum.

Ampülün ısındıkça direncinin değiştiğini söylemiştim.

Ampülün ısındıkça direncinin değiştiğini söylemiştim.

anlatamadım galiba ben biliyorum evet ampülün direnci sıcaklıkla değişiyor ama dediğim gibi direnci biz ampülü devreye bağlamadan ölçtük ve akımı devreyi bağladıktan yaklaşık 5 6 sn içinde ölçtük yani direncin çok fazla bi değişime uğramamış olması lazım. Ama çok farklı değerler çıkıyor hesaplamalarda.

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,150
Son üye
Sqnax

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri